SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Firma Polsatu zainteresowana ogólnopolskim multipleksem DAB+

W 2023 roku Urząd Komunikacji Elektronicznej powinien wyłonić operatora ogólnopolskiego multipleksu DAB+. Z informacji Wirtualnemedia.pl wynika, że zainteresowana postępowaniem jest firma BCAST, która należy do Cyfrowego Polsatu. Spółka jest obecnie operatorem multipleksów eksperymentalnych cyfrowego radia.

W skład multipleksu eksperymentalnego DABCAST w Warszawie wchodzi m.in. Radio Parada z ŁodziW skład multipleksu eksperymentalnego DABCAST w Warszawie wchodzi m.in. Radio Parada z Łodzi

W 2022 roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji prowadziła konkurs dotyczący miejsc w ogólnopolskim multipleksie DAB+. Zgłosiło się mniej chętnych niż liczba dostępnych miejsc.

To RMF FM, Radio Eska, Radio Maryja, Radio Top, Fama Dance (stacje powiązane z kieleckim Radiem Fama), Mixradio (Grupa MWE), Radio Voyager (nadawca Radia Imperium, znanego z multipleksów lokalnych DAB+), Radio dla Dorosłych (zgłoszone przez właściciela Radia Bezpieczna Podróż).

Mijały kolejne miesiące, a decyzje nie zapadały. W końcu na stronach KRRiT pojawiła się informacja o „zawieszeniu postępowania”. - Na wniosek strony rynkowej, KRRiT zawiesiła postępowanie do czasu wyłonienia przez Prezesa UKE operatora  MUX-R1 - tłumaczyła we wrześniu ub.r. Teresa Brykczyńska, rzeczniczka prasowa KRRiT.

Nadawcy komercyjni krytykują DAB+. Twierdzą, że to przestarzała technologia i cyfryzacja powinna być oparta na internecie. UKE, który w przeciwieństwie do KRRiT nie chciał szybkiego wyłączenia analogu, nie spieszy się z przetargiem. 

- W tym roku postępowanie powinno się odbyć. O szczegółach będziemy informować - informował niedawno Wirtualnemedia.pl Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy UKE.

BCAST chce dalszej działalności multipleksów eksperymentalnych

Obecnie największym zasięgiem może pochwalić się multipleks eksperymentalny Polskiego Radia. Dociera do 44 proc. powierzchni Polski. Tym samym publiczne rozgłośnie docierają do ok. 67 proc. potencjalnych odbiorców (ponad 25 mln mieszkańców). Niedawno ruszył przetarg dotyczący dalszej emisji i zwiększenia zasięgu tego multipleksu. MUX obejmuje: Jedynkę, Dwójkę, Trójkę, Czwórkę, Polskie Radio 24, Polskie Radio Chopin, Polskie Radio Dzieciom, Polskie Radio Kierowców, Polskie Radio dla Ukrainy, Radio Poland, rozgłośnie regionalne i ich kanały tematyczne.

W zeszłym roku ruszyły też multipleksy lokalne DAB+ w Warszawie, Poznaniu, Katowicach, Rzeszowie, Tarnowie, Toruniu i Częstochowie. Multipleksy eksperymentalne działają z kolei w Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Łodzi, Bielsku-Białej, Gliwicach, Szczawnicy, Andrychowie, Wrocławiu, Szczecinie i Trójmieście. Za pośrednictwem tych MUX-ów można słuchać m.in. Radia Bezpieczna Podróż, Radia Jasna Góra, Radia Profeto, Mega Radia, Disco Radia, Radia Nuta, Radia 7, Radia Parada i Muzycznego Radia.

Spółka BCAST, która jest operatorem multipleksów DABCAST chce, żeby pozostały one w eterze.  - Podtrzymujemy świadczenie usług w Katowicach, Warszawie, Gdańsku i Wrocławiu w ramach multipleksów eksperymentalnych. Zamierzamy wystąpić o przedłużenie pozwoleń. Przyglądamy się działaniom prowadzonym przez regulatorów w zakresie zarówno lokalnych, jak i ogólnokrajowych emisji DAB+ - informuje Wirtualnemedia.pl Olga Zomer, rzecznik prasowy Cyfrowego Polsatu.

„Opłata oznacza pokrycie kosztów nadawania”

Na jakich zasadach rozgłośnie mogą być emitowane w ramach tych MUX-ów? - Od strony formalnej nadawca (także internetowy) zainteresowany emisją naziemną radia musi uzyskać zgodę UKE/KRRIT na rozpowszechnianie treści naziemnie, a więc posiadać stosowne koncesje i zezwolenia. Po drugie, musi spełniać techniczne wymagania BCAST, chociażby w zakresie dosyłu sygnału (z wykorzystaniem autorskiej technologii DABCAST wystarczy strumień online, który zostanie odpowiednio przekonwertowany; bez konieczności inwestycji w łącza typu punkt-punkt). Po trzecie, nadawca musi uregulować opłatę za świadczenie usługi, która w głównej mierze, z racji eksperymentalnego charakteru emisji, oznacza pokrycie kosztów nadawania - odpowiada Zomer.

Często lokalni nadawcy traktują multipleksy eksperymentalne jako poligon doświadczalny. - Jeśli KRRiT byłaby skłonna postawić na DAB+ w formule dalszego rozwoju radia w nowym dodatkowym paśmie otwartym dla stacji nowo aspirujących i ze starego portfela, to wtedy sprawa staje się interesująca dla naszej stacji i pewnie też wszystkich innych. Dlatego też testujemy do czasu ostatecznych decyzji co dalej z FM czy na innych rynkach nasza propozycja muzyczna spotka się z zainteresowaniem uzasadniającym aplikacje w DAB+ na niektórych rynkach. Okres testowy to 1-2 lat i po takim okresie nawet bez systemu badawczego jakieś wnioski na przyszłość będą - stwierdził w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Ryszard Pragłowski, prezes Muzycznego Radia.

Cyfrowy Polsat: Możemy potwierdzić zainteresowanie DAB+ R1

Jeśli przetarg na operatora ogólnopolskiego multipleksu ruszy, to wiele wskazuje, że weźmie w nim udział firma Cyfrowego Polsatu. - BCAST zawsze starał się uczestniczyć we wszystkich postępowaniach, które z finansowego i operacyjnego punktu widzenia miały dla spółki sens. Na ten moment możemy potwierdzić zainteresowanie DAB+ R1, ale wszystko zależy od szczegółów, jakie zostaną postawione przez regulatora w zakresie wymagań na operatora technicznego – wyjaśnia Zomer.

Spółka liczy na możliwość skorzystania z infrastruktury Emitela. - W dalszym ciągu dużą nadzieję pokładamy w obowiązującej regulacji dotyczącej dostępu do obiektów Emitela w ramach tzw. oferty ramowej. Możliwość skorzystania z oferty ramowej pozwoliłaby nam otworzyć się na nowe rynki i usługi, szczególnie w projektach ogólnopolskich, gdzie z powodzeniem możemy wykorzystać obiekty Emitela, np. pod DAB+ R1. Z drugiej strony wykorzystanie tych obiektów może już teraz przynieść oszczędności dla obecnych klientów, ale w tym przypadku potrzebne jest większe zaangażowanie regulatora - tłumaczy przedstawicielka Cyfrowego Polsatu.

Z danych Radio Track, do których dotarł portal Wirtualnemedia.pl wynika, że tylko 44 tys. Polaków codziennie słucha radia w systemie DAB+. W 2022 roku dzienna liczba słuchaczy radiowej Jedynki wyniosła w przypadku FM 1,37 mln, drogą internetową 50 tys., przez dekoder telewizji cyfrowej 25 tys., a metodą DAB+ 11 tys. W przypadku Trójki to odpowiednio: 684 tys., 46 tys., 8 tys. i 6 tys., Polskiego Radia 24 104 tys., 45 tys., 3 tys. i 4 tys.

Dołącz do dyskusji: Firma Polsatu zainteresowana ogólnopolskim multipleksem DAB+

20 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ciekawy
A co z Radiem Zet? Rezygnacja z udziału w konkursie na DAB może ich faktycznie wyeliminować z rynku jeśli wyłączą FM
odpowiedź
User
.
ile dekad będziemy czekać na 3 ogólnopolskie multipleksy?
odpowiedź
User
Dabfan
Radio Zet uważa że dab+ jest przestarzały. To w takim razie jaki jest FM. Archaiczny,prehistoryczny.
odpowiedź