SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wszystkie MUX-y później w DVB-T2/HEVC? „Inicjatywa w zakresie UKE i KPRM”

Stacjom komercyjnym zależy na tym, żeby tak samo jak TVP mogły dłużej nadawać w startym standardzie naziemnej telewizji cyfrowej. Rzeczniczka KRRiT zdradza Wirtualnemedia.pl, że przewodniczący Witold Kołodziejski jest otwarty na dialog, ale nie od niego zależą decyzje. Zdaniem eksperta rynku medialnego Marka Sowy regulatorzy powinni wszystkich na rynku traktować tak samo.

Article

Zmiana standardu naziemnej telewizji cyfrowej rozpoczęła się 28 marca br. od województw lubuskiego i dolnośląskiego. Od tego dnia MUX-1 (TVP ABC, Eska TV, Polo TV, Stopklatka, Antena HD, Stopklatka, TV Trwam, Fokus TV), MUX-2 (TVN, TVN7, Polsat, Super Polsat, TV4, TV6, TV Puls, Puls 2) i MUX-4 (Wydarzenia24) są nadawane w standardzie DVB-T2/HEVC.

W starym standardzie DVB-T są emitowane MUX-3 (TVP1 HD, TVP2 HD, TVP3 Katowice, TVP Info HD, TVP Historia, TVP Sport HD),  MUX-8 (Nowa TV, Wp, Zoom TV, Metro, TVP Kultura HD, TVP Kobieta) oraz multipleksy lokalne.

TVP może nadawać w starym standardzie do końca 2023 roku

Krajowy Instytut Mediów szacuje, że 1,7 mln gospodarstw domowych w całym kraju ma stare sprzęty i jest zagrożonych utratą sygnału. To nawet 3-4 mln potencjalnych widzów. Przejście na DVB-T2/HEVC będzie kontynuowane w kolejnych regionach do końca czerwca, ale bez kluczowego dla TVP MUX-3. Gdyby również był objęty zmianą, to więcej widzów udałoby się do sklepu po nowy sprzęt. Zwłaszcza, że mogą skorzystać z rządowego dofinansowania w wysokości 100 zł (tuner) lub 250 zł (telewizor).

Minister spraw wewnętrznych i administracji kilka dni przed zmianą standardu na zachodzie Polski zwrócił się do Urzędu Komunikacji Elektronicznej o to, by TVP w ramach MUX-3 mogła kontynuować emisję w starym standardzie w związku z sytuacją na Ukrainie. Prezes UKE na to przystał i MUX-3 nie musi zmieniać standardu do końca przyszłego roku. Dalszego nadawania w standardzie DVB-T chcą też  m.in. TVN Grupa Discovery i TV Puls.

- Utrzymanie nadawania kanałów TVP w starym standardzie spowoduje, że zmniejszy się tempo dostosowywania się widzów do nowego standardu. A pamiętajmy, że aż 1,7 mln gospodarstw korzystających wyłącznie z telewizji naziemnej, nie posiada odbiornika gotowego na DVB-T2/HEVC. Dla nas to utrata rynku DVB-T - decyzja MSWiA, UKE i KRRiT doprowadzi nas do znaczących strat. Co więcej, rządowa kampania informacyjna w zakresie tak ważnej kwestii jest prowadzona w niewystarczającym stopniu i jest niskiej jakości, zgłaszane sugestie nadawców komercyjnych w tym zakresie zostały zignorowane. Zawsze byliśmy i jesteśmy otwarci na dialog, jednak tym razem sytuacja wymknęła się spod kontroli - nie będziemy bierni i stanowczo zareagujemy, podejmując działania wobec organów decyzyjnych. Będziemy również domagać się na drodze sądowej odszkodowania za straty, jakie niewątpliwie poniesiemy w związku z tą sytuacją - zapowiadał w rozmowie z Wirtualmemedia.pl Dariusz Dąbski, prezes Telewizji Puls.

Nadawcy komercyjni są narażeni na utratę przychodów reklamowych. Część widzów, która nie wymieni sprzętu będzie odbierać głównie kanały TVP, a komercyjnych nie. - Państwo faworyzuje narzędzia własnej propagandy. Straty nadawców komercyjnych będą proporcjonalne do oglądalności. Stacje telewizji rządowej będą dostępne w starym standardzie, a nawet 4 mln widzów może się od razu nie przestawić na nowy standard. 1,7 mln spośród wszystkich 13 mln gospodarstw to powyżej 10 proc. widzów.  Pewnie jakaś część tych osób wymieni sprzęt, ale nie od razu. To prezent dla TVP. Jeśli do tej pory stacje komercyjne miały w torcie oglądalności udział 70 proc., to stracą 10 proc. Odpowiada to mniej więcej 7 proc. widzów i 7 proc. przychodów. To są setki milionów złotych - ocenił w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl Jakub Bierzyński, prezes domu mediowego OMD.

W tym tygodniu spotkanie z nadawcami komercyjnymi

Jakie działania prezesa UKE są planowane w związku z oczekiwaniem nadawców prywatnych, żeby opóźnić przejście na DVB-T2/HEVC? Są realne szanse spełnienia ich postulatu, czyli przesunięcia przejścia na nowy standard? - Spotkanie (przyp. red. z nadawcami) powinno odbyć się w przyszłym tygodniu. Na razie otoczenie regulacyjne pozostaje bez zmian - informuje Wirtualnemedia.pl Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy UKE.

Nieco bardziej obiecujące dla nadawców komercyjnych mogą być słowa rzeczniczki prasowej Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. - Przewodniczący KRRiT jest otwarty na wszelkie spotkania z nadawcami odnoszące się do tego problemu. Należy jednak pamiętać, że inicjatywa w tym zakresie należy przede wszystkim do Prezesa UKE i KPRM - zdradza w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Teresa Brykczyńska.

Od rządu zależy zatem czy stacje komercyjne będą mogły nadawać dłużej niż planowano w starym standardzie. Nadawcy nie chcą zdradzać z jakimi postulatami udadzą się na spotkanie z przedstawicielami UKE i KRRiT. UKE nie informuje na razie o dokładnym terminie spotkania.

„Niezależni regulatorzy powinni stosować te same standardy wobec wszystkich”

Marek Sowa, przewodniczący rady nadzorczej Golf Channel Polska nie ma wątpliwości co do kierunku, w którym powinien pójść polski rząd oraz regulatorzy rynku. - Jest oczywiste, że niezależni regulatorzy rynku - tacy jak w zamyśle UKE i KRRiT - powinni stosować takie same standardy zarówno wobec TVP, jak i stacji prywatnych. Mówimy jednak o realnej sytuacji w Polsce, w której nikt rozsądny nie ma wątpliwości, że partyjna telewizja, jaką stała się TVP, cieszy się specjalnymi względami rządzących - przekonuje w rozmowie z Wirtualnemedia.pl były prezes Agory i były wiceprezes sieci kablowej UPC Polska.

Zdaniem Sowy nadawanie wyłącznie kanałów TVP w starym standardzie naziemnej telewizji cyfrowej może być motywowane politycznie. - TVP będzie nadawać w DVB-T do końca 2023, bo jest to przydatne w niezakłóconym dotarciu do sporej grupy wyborców PiS, podobnie jak przydatny jest coroczny haracz w wysokości 2 mld złotych, płacony na rzecz TVP przez polskich podatników. Jeżeli z różnych powodów - geopolitycznych czy technicznych - rzeczywiście wskazane jest przedłużenie nadawania w starym standardzie, to powinno to dotyczyć wszystkich nadawców. Cała reszta to - jak mawiają Amerykanie - polityczny bullshit - ocenia menadżer.

Dołącz do dyskusji: Wszystkie MUX-y później w DVB-T2/HEVC? „Inicjatywa w zakresie UKE i KPRM”

26 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
gdsgfdsg
Zwykłe wygłupy. Zamiast raz dwa przejść na nowy system, to utrzymują byle jakość. Mieszkam na terenie gdzie była zmiana i o wiele przyjemniej się obecnie ogląda stacje które zmieniły system na DVBT2 H265 Zawsze to różnica na plus co do obrazu. W dodatku co zaskoczenie, to poprawił się sygnał.
odpowiedź
User
Potato republic
Bananowa republika a nie poważne państwo.
Wchodzi nowy standard wszyscy mają się dostosować, koniec kropka.
Tak by było w poważnym kraju a jest jak widać.
odpowiedź
User
kol84
Jasne ze to polityczna ściema, powinien obowiązywać taki sam standard dla wszystkich, z tą samą datą. Tyle że nikt tak nie zrobi dobrze PiSowi jak TVPiS, więc kolejny rynkowy przekręt w toku…
odpowiedź