SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Lepsza jakość sygnału polskich kanałów z pozycji orbitalnej Hot Bird 13E

W nocy z środy na czwartek przeprowadzono pierwszy etap migracji transponderów polskich platform cyfrowych na nowego satelitę Hot Bird 13G. Po zmianach w wielu częściach kraju poprawiła się jakość sygnału stacji nadawanych przez Polsat Box i Canal+. Jest to szczególnie zauważalne we wschodniej Polsce. W zachodniej Polsce może dojść do nieznacznego pogorszenia odbioru.

Anteny satelitarneArticle

Satelity Hot Bird 13F i Hot Birdem 13G zastąpią kończące misje Hot Bird 13B, 13C i 13E. Migrację części transponderów przeprowadzono poprzedniej nocy. Drugi etap procesu planowany jest na koniec lipca. Zmiana mogła wiązać się z chwilowym brakiem dostępu do kanałów telewizyjnych. Telewizja Puls ostrzegała przed takim scenariuszem operatorów kablowych.

W pierwszym etapie migracji na Hot Birda 13G zostały przeniesione transpondery Polsat Box (10,758 GHZ, pol. H, 10,911 GHz, pol. V, 11,117 GHz, pol. V, 11,158 GHz, pol. V), Canal+ (10,719 GHz, pol. V), 10,796 GHz, pol. V, 11,278 GHz, pol. V, 11,411 GHz, pol. H, 11,449 GHz, pol. H, 11,508 Ghz, V), TVN Warner Bros. Discovery (11,334 GHz, pol. H, 11,393 GHz, pol. V), a także z kanałami erotycznymi i stacjami Polcast w ofercie (11,662 GHz, pol. V).

Lepszy odbiór we wschodniej Polsce

Ze wskazań dekoderów wynika, że wymiana satelity na nowocześniejszego doprowadziła w większości przypadków do wzrostu siły sygnału i przede wszystkim jego jakości o nawet 15-20 proc. Oznacza to, że odbiór polskich kanałów telewizyjnych będzie mniej podatny na zakłócenia. Na przykład podczas silnego deszczu czy opadów śniegu.

Na zmianach szczególnie mogą skorzystać mieszkańcy wschodniej Polski. W przypadku zachodniej części kraju, jakość sygnału może być nieco słabsza. Odbiór satelitarny powinien się też poprawić u odbiorców, którzy posiadają na przykład starsze i mniejsze anteny (70 cm), które nie są ustawione optymalnie. Do migracji pozostałych transponderów na Hot Birda 13G i Hot Birda 13F ma dojść za dwa miesiące.

Nowe satelity firmy Eutelsat

Już pod koniec marca rozpoczęły się testy Hot Birda 13F, który razem z Hot Birdem 13G zastąpi satelity Hot Bird 13B, 13C i 13E.  Testy Hot Birda 13G ruszyły w połowie kwietnia. Głównym producentem urządzeń jest Airbus. Wyniesione na orbitę jesienią satelity mają objąć zasięgiem Europę, Bliski Wschód i północną Afrykę. Ich atutem jest większa odporność na zagłuszanie sygnału.

Abonenci Polsat Box i Canal+ nie będą musieli przestawiać anteny, ponieważ nadal wykorzystywana będzie ta sama pozycja orbitalna. Zmiana satelity nie wpłynie na listy ich kanałów. Nie spowoduje też usunięcia lub uszkodzenia listy kanałów ulubionych na dekoderach. Przestawienie anteny abonentów nieistniejącej już platformy Wizja TV było konieczne w 2002 po fuzji z Cyfrą+. Wizja TV korzystała bowiem z Astry 19,2E, gdzie kiedyś był nadawany pakiet TVP, a obecnie tylko TV Trwam w jakości SD.

Każdy z nowych satelitów waży ponad 2 tony. Masa startowa wyniosła 4500 kg. Satelity znajdują się obecnie na wysokości 35,9 tys. kilometrów nad Ziemią. Miały trafić na orbitę wcześniej, ale doszło do opóźnienia związanego z pandemią koronawirusa. - Nowa generacja satelitów Eurostar Noe została opracowana dzięki wsparciu Europejskiej Agencji Kosmicznej, pokazując siłę partnerstwa między przemysłem satelitarnym, rządowymi agencjami i podmiotami komercyjnymi w wielu krajach Europy - stwierdził Francois Gaullier, head of telecommunications & navigation systems w Airbusie.

Dołącz do dyskusji: Lepsza jakość sygnału polskich kanałów z pozycji orbitalnej Hot Bird 13E

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
jan
no raczej z wtorku na środę przełączyli bo już wczoraj było widoczne j z rana nowe poziomy sygnału z tych transporterów .więc poprawka w artykule powinna być .Sygnał podniósł się z +/-13dB do około +/-15.8dB na antenie 90cm w Trójmieście więc jest lepiej ale z tego co czytałem to w UK sygnał się pogorszył
odpowiedź
User
Jerry
Na zachodzie Polski sygnał nie uległ nieznacznemu pogorszeniu, lecz też się poprawił, tyle tylko, że w mniejszym stopniu, niż na wschodzie kraju, gdzie do tej pory sygnał był słabszy. Teraz nowy satelita Hot Bird lepiej doświetla sygnałem wschodnią część kraju, dlatego też wzrost jakości sygnału będzie tam wyższy niż na zachodzie i bardziej zauważalny.
odpowiedź
User
Piotr
Niestety na Teneryfie nastąpił spadek sily sygnalu po zmianie. Szczegolnie jedynka jest w zlym stanie i wlasciwie nie da sie ogladac
odpowiedź