SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Eutelsat bliższy przejęcia OneWeb. Celem poważny gracz satelitarny

Eutelsat, francuski operator satelitarny zamierza połączyć się z firmą OneWeb, brytyjskim podmiotem funkcjonującym w tym samym segmencie. Rozmowy są blisko finału, w efekcie ma powstać firma oferująca szeroką ofertę związaną z usługami satelitarnymi.

Fot. Donald Giannatti/UnsplashArticle

Eutelsat to francuska firma, będąca obecnie trzecim pod względem wielkości dostawcą usług satelitarnych na świecie. Koncern budzi jednak ostatnio wątpliwości, związane m.in. z wykorzystywaniem tej sieci przez Rosję w kontekście konfliktu w Ukrainie.

Eutelsat i OneWeb razem?

Eutelsat oficjalnie potwierdził obecnie, że prowadzi rozmowy na temat połączenia z brytyjskim OneWeb. Nastąpiło to po nieoficjalnych doniesieniach, w których powołano się na nieoficjalne źródła.

- Połączony podmiot byłby pierwszym operatorem satelitarnym na wielu orbitach, oferującym zintegrowane rozwiązania GEO i LEO, i byłby w wyjątkowej pozycji, aby zająć się kwitnącym, wartym 16 mld dol. rynkiem łączności satelitarnej – zaznaczono w komunikacie. - OneWeb jest jedną z dwóch jedynych globalnych sieci LEO (satelitów na niskiej orbicie – przyp. red.) i doświadczył silnej dynamiki wzrostu w ostatnich miesiącach, z usługą, która ma być w pełni wdrożona w 2023 r.

Czytaj także: Polacy przepłacają za telewizję? W niektórych krajach ceny kilka razy wyższe

W ramach oświadczenia stwierdzono dalej, że transakcja stanowiłaby logiczny kolejny krok w udanym partnerstwie, zapoczątkowanym inwestycją kapitałową Eutelsatu w OneWeb w kwietniu 2021 r. i pogłębionym globalną umową dystrybucyjną ogłoszoną w marcu 2022 r.

Eutelsat posiada obecnie 23 proc. kapitału OneWeb, obok konsorcjum wysoko postawionych inwestorów publicznych i prywatnych.

Zgodnie z warunkami omawianej transakcji, akcjonariusze Eutelsat i OneWeb posiadaliby po 50 proc. akcji połączonej grupy.

Czytaj także: Rosja będzie mieć satelitę tylko z krajowych części

Eutelsat zakończył oświadczenie zastrzeżeniem, że „nie ma pewności, że te rozmowy zakończą się jakimkolwiek porozumieniem” i że poinformuje rynek tak szybko, jak tylko pojawią się jakieś nowe wydarzenia. Oprócz Eutelsatu, innymi inwestorami OneWeb są rząd Wielkiej Brytanii i operator telekomunikacyjny Bharti.

Dołącz do dyskusji: Eutelsat bliższy przejęcia OneWeb. Celem poważny gracz satelitarny

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl