SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Hot Bird 13G dla Polsat Box i Canal+ na pozycji orbitalnej 12E

Francuski operator satelitarny Eutelsat umieścił Hot Birda 13G na tymczasowej pozycji orbitalnej 12 stopni wschód, żeby przeprowadzić testy techniczne. Po ich zakończeniu nowy satelita trafi na pozycję 13E i będzie obsługiwał m.in. polskie platformy cyfrowe Polsat Box i Canal+.

Start Hot Birda 13G (fot. youtube.com/SpaceX)Article

Do rozpoczętych testów wybrano transpondery, które są wolne na pozycji orbitalnej 13E, aby emisje próbne na zbliżonej pozycji 12E nie zakłócały jakichkolwiek kanałów telewizyjnych czy innych usług.

Emisje testowe są prowadzone na transponderach 10,775 GHz, pol. H; 12,073 GHz, pol. V; 12,671 GHz, pol. V i 12,731 GHz, pol. H. W trakcie trwania testów transpondery te mogą być zmieniane.

Nowe satelity firmy Eutelsat

Już pod koniec marca rozpoczęły się testy Hot Birda 13F, który razem z Hot Birdem 13G zastąpi satelity Hot Bird 13B, 13C i 13E. Eksploatacja nowych składników floty francuskiej firmy powinna rozpocząć się w drugim kwartale 2023 roku. Głównym producentem urządzeń jest Airbus. Wyniesione na orbitę jesienią satelity mają objąć zasięgiem Europę, Bliski Wschód i północną Afrykę. Ich atutem jest większa odporność na zagłuszanie sygnału.

Abonenci Polsat Box i Canal+ nie będą musieli przestawiać anteny, ponieważ nadal wykorzystywana będzie ta sama pozycja orbitalna. Nie powinni spodziewać się jakichkolwiek utrudnień. Przestawienie anteny abonentów nieistniejącej już platformy Wizja TV było konieczne w 2002 po fuzji z Cyfrą+. Wizja TV korzystała bowiem z Astry 19,2E, gdzie kiedyś był nadawany pakiet TVP, a obecnie tylko TV Trwam w jakości SD.

35,9 tys. km nad Ziemią

Każdy z nowych satelitów waży ponad 2 tony. Masa startowa wyniosła 4500 kg. Hot Bird 13F znajduje się obecnie 35,9 tys. kilometrów nad Ziemią. Na taką samą wysokość trafi docelowo Hot Bird 13G. Satelity miały trafić na orbitę wcześniej, ale doszło do opóźnienia związanego z pandemią koronawirusa.

- Nowa generacja satelitów Eurostar Noe została opracowana dzięki wsparciu Europejskiej Agencji Kosmicznej, pokazując siłę partnerstwa między przemysłem satelitarnym, rządowymi agencjami i podmiotami komercyjnymi w wielu krajach Europy - stwierdził Francois Gaullier, head of telecommunications & navigation systems w Airbusie.

Mniejsze wpływy z obsługi nadawców i platform

Niedawno Eutelsat zaprezentował swoje wyniki za pierwszą połowę roku finansowego 2022-2023. Przychody operatora satelitarnego spadły o 6,1 proc. do 574 mln euro. Firma, do której należą satelity na najpopularniejszej w Polsce pozycji orbitalnej Hot Bird 13E, zamierza mocniej skupić się na usługach internetowych. Pomoże w tym fuzja z OneWeb.

Negatywny wpływ na wyniki Eutelsata miał spadek przychodów z transmisji. Zmniejszyły się o 6,7 proc. 4K nie okazał się standardem nadawania, który skłania platformy cyfrowe do wynajmowania dodatkowych transponderów, na co liczyli menadżerowie Eutelsata. Najwięcej treści w tej jakości obrazu można znaleźć w serwisach streamingowych (Netflix, Amazon Prime Video, Disney+, HBO Max, Player, Polsat Box Go, TVP VOD, Canal+ online).

 Negatywny wpływ na wyniki miało też zakończenie współpracy z turecką platformą DigiTurk. Nie korzysta już z pozycji Eutelsat 7E, tylko tańszej Türksat 42E. Z należącej do Eutelsata pozycji orbitalnej Hot Bird 13E korzystają m.in. Polsat Box, Canal+, a także włoska platforma Sky Italia, tamtejszy nadawca publiczny Rai i wiele firm z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej.

Z pozycji Eutelsat 16E korzystają z kolei platformy cyfrowe z krajów bałkańskich. Eutelsat 36,1E to z kolei rosyjskie platformy cyfrowe Trikolor i NTV Plus. Niedawno francuski regulator Arcom zmusił operatora do usunięcia z należących do niego transponderów propagandowych stacji Kremla. W zeszłym roku firma zdradziła, że 6,7 proc. jej przychodów pochodzi od rosyjskich klientów.

Dołącz do dyskusji: Hot Bird 13G dla Polsat Box i Canal+ na pozycji orbitalnej 12E

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ja
Polskie platformy powinny korzystać z Astry 19,2E. Sygnał z tej pozycji jest lepszej jakości i stabilniejszy niż z HB 13E.
odpowiedź