SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

UOKiK przegrał z Plusem w Sądzie Najwyższym, kara zmniejszona o 99 proc.

Sąd Najwyższy ostatecznie orzekł, że operator sieci Plus za brak współpracy przy postępowaniu Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów dotyczącym projektu Mobilna TV zapłaci 300 tys. euro. Pierwotnie prezesa UOKiK nałożył na telekom 33 mln euro grzywny.

W swoim orzeczeniu Sąd Najwyższy oddalił skargę kasacyjną prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów i częściowo uwzględnił skargę kasacyjną Polkomtelu. Zakończyło to spór prawny trwający 11 lat.

Na początku 2011 roku prezes UOKiK nałożył na telekom 33 mln zł grzywny. Firma została ukarana na brak współpracy przy postępowaniu wyjaśniającym Urzędu dotyczącym projektu telewizji Mobilna TV. Wyliczono, że osoba upoważniona do reprezentowania Polkomtelu, mimo że była w biurze, opóźniała kontakt z kontrolerami z UOKiK, uniemożliwiając im szybkie rozpoczęcie kontroli.

Ponadto operator nie przekazał Urzędowi wskazanych dokumentów, a jedynie ich fragmenty, ani dysku twardego z zawartością skrzynek poczty elektronicznej piątki pracowników.

Polkomtel odwołał się od decyzji do sądu, a ten już w pierwszej instancji obniżył grzywnę do 1 mln euro. Potem po kolejnych apelacjach, kierowanych zarówno przez Polkomtel, jak i UOKiK, sprawa zaliczyła jeszcze kilka instancji (jesienią 2015 roku Sąd Apelacyjny skierował ją do ponownego rozpatrzenia w pierwszej instancji).

Grupa Cyfrowy Polsat z serią kar od UOKiK

Wiosną 2019 r. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na Polkomtel kary wynoszące łącznie 39,5 mln zł. Chodziło o automatyczne włączanie przez firmę klientom usług kosztujących dodatkowo od 2 do 20 zł miesięcznie.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Pod koniec 2019 roku uprawomocnił się wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego uchylający decyzję dyrektora Izby Administracji Skarbowej, na mocy której Cyfrowy Polsat miał zapłacić 40,6 mln zł zaległego podatku dochodowego z 2011 roku wraz z odsetkami. Sąd umorzył też postępowanie w tej sprawie.

Jesienią ub.r. Sąd Apelacyjny utrzymał kary w wysokości ponad 18 mln zł nałożone przez prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na Polkomtel za wprowadzanie odbiorców w błąd w kampanii reklamowej „Power LTE bez limitu danych” z 2014 roku. Natomiast Sąd Najwyższy w całości oddali skargę kasacyjną Cyfrowego Polsatu na orzeczenie sądowe w sprawie grzywny nałożonej przez prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów za wprowadzanie w błąd w kampanii „Power LTE”.

Na początku br. SOKiK utrzymał karę w wysokości 34,9 mln zł nałożoną na Cyfrowy Polsat za to, że w czasie piłkarskiego Euro 2016, z którego transmisje oferował w systemie pay-per view, utrudniał swoim klientom dostęp do dwóch niemieckich kanałów pokazujących mecze z tego turnieju.

Natomiast Sąd Apelacyjny obniżył z 50,63 do 16,81 mln zł grzywnę nałożoną na Polkomtel przez prezesa UOKiK za pobieranie od klientów dodatkowych opłat za pobieranie treści audio i wideo.

Dołącz do dyskusji: UOKiK przegrał z Plusem w Sądzie Najwyższym, kara zmniejszona o 99 proc.

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Seba
Tylko 11 lat? Ale po co ten pośpiech?
odpowiedź
User
Ech
Czyli można opóźniać i mataczyć w trakcie urzędowej kontroli. Pupilek PiSu obroniony.
odpowiedź
User
Amex
Z wiadomego powodu SN nie po drodze z PiSem, więc resztę można sobie dopowiedzieć...
odpowiedź