SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Dwa kolejne kanały z naziemnej telewizji cyfrowej nadają w kodeku HEVC

Kanały 4fun Kids i TV Republika nie są już nadawane w starszym kodeku H.264, tylko HEVC. Obie stacje wchodzą w skład multipleksu eksperymentalnego firmy BCAST, który można oglądać w Warszawie, Gdańsku i Wrocławiu oraz okolicach tych miast.

Poza zmianą kodeka dwóch kanałów telewizyjnych, ustały problemy z obiorem ścieżki dźwiękowej stacji telezakupowej TV Okazje.

W skład multipleksu eksperymentalnego należącej do Cyfrowego Polsatu spółki BCAST wchodzą jeszcze: Polsat HD, EWTN HD, Nowa TV HD, Stars TV HD i TV Regionalna.pl z Lubina na Dolnym Śląsku, o której pisaliśmy niedawno szerzej. Wszystkie są nadawane w kodeku HEVC.

MUX testowy rozpoczął działalność latem 2021 roku. Jego celem było m.in. przygotowanie odbiorców na zmianę standardu naziemnej telewizji cyfrowej. Gdyby pod koniec czerwca 2022 roku MUX-1, MUX-2 i MUX-4 były już nadawane w DVB-T2/HEVC, Urząd Komunikacji Elektronicznej rozważał usunięcie multipleksów eksperymentalnych z eteru. Wówczas MUX BCAST i inne emisje zawieszono.

Później UKE podjął decyzje, że takie multipleksy mogą funkcjonować, ale ich operatorzy muszą płacić za wykorzystanie częstotliwości. MUX BCAST wznowił działalność we wrześniu ub.r.

Większość kanałów w kodeku HEVC

Obecnie w kodeku HEVC nadawanych jest większość kanałów naziemnej telewizji cyfrowej (Polsat, TV4, TV6, Super Polsat, Polo TV, Eska TV, TVP ABC, TVN, TVN7, TTV, Fokus TV, TV Trwam, TV Puls, Puls 2, Stopklatka, Antena HD, TVP World, TVP Polonia, TVP Kultura, TVP Kobieta, TVP Nauka, TVP Dokument, TVP Rozrywka).

W starszym kodeku H.264 nadają stacje z MUX-3 (TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport i TVP Historia) i  MUX-8 (Nowa TV, WP, Metro i Zoom TV) oraz kanały z niektórych multipleksów lokalnych. Do końca roku MUX-3 musi zmienić standard na DVB-T2 z kodekiem HEVC.

Kiedy trwał w Polsce proces zmiany standardu na DVB-T2/HEVC, pojawiały się głosy, że być może trzeba zrezygnować ze zmiany kodeka, aby mniej posiadaczy starszych telewizorów i tunerów utraciło dostęp do stacji nadawanych na MUX-ach objętych procesem. Właściciel Grupy MWE Michał Winnicki złożył nawet wniosek o powrót emisji kanału Antena HD w kodeku H.264. Pomysł skrytykowali inni nadawcy, a UKE się do niego nie przychylił.

Z badania Krajowego Instytutu Mediów wynika, że pod koniec sierpnia nadal 0,99 mln gospodarstw domowych nie posiadało telewizorów lub tunerów kompatybilnych ze standardem DVB-T2 i kodekiem HEVC. Jeśli ich mieszkańcy nie wymienili sprzętu, to nadal mogą oglądać jedynie stacje z MUX-3 i MUX-6, które nadają w starym standardzie.

Dołącz do dyskusji: Dwa kolejne kanały z naziemnej telewizji cyfrowej nadają w kodeku HEVC

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
O
Co ten MUX tak właściwie testuje? To tylko pretekst (prostsza procedura, brak konkursu, niższe opłaty).
odpowiedź
User
Telewizjer
Jprdl!!!! Czy nie mozecie po prostu dodać te kanały na całą Polskę niż bawić się w klocki i dawać tylko na trzy miasta. Są też miasta jak Zakopane, Toruń, Opole itp. Bez komentarza
odpowiedź
User
ipv66
Jprdl!!!! Czy nie mozecie po prostu dodać te kanały na całą Polskę niż bawić się w klocki i dawać tylko na trzy miasta. Są też miasta jak Zakopane, Toruń, Opole itp. Bez komentarza
bo ta firma lubi bawić się w testowanie tak jak w dab plus w krakowie i innych miastach
odpowiedź