SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Multipleks eksperymentalny DAB+ musiał zwolnić miejsce dla ogólnopolskiego

Mieszkańcy Szczecina i okolic stracili dostęp do stacji z multipleksu eksperymentalnego DABCOM. Firma informuje Wirtualnemedia.pl, że ma to związek ze zmianą kanału, którym jest nadawany MUX. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji planuje, żeby dotychczasowy kanał 10A przypadł multipleksowi ogólnopolskiemu.

W skład MUX-u DABCOM wchodziło m.in. Radio Jasna GóraArticle

W skład multipleksu w Szczecinie wchodziły: szczecińskie Radio Super FM, Muzyczne Radio z Jeleniej Góry, Radio Jasna Góra z Częstochowy, Radio Profeto z Małopolski, Mega Radio, Radio Nuta i Disco Radia. Od grudnia 2021 roku do lipca 2022 roku MUX był nadawany na kanale 12B, a następnie 10A. Moc nadajnika wynosiła 1 kW.

Multipleks wróci po decyzji UKE

Już w 2018 roku KRRiT ogłosiła planowe zagospodarowanie przestrzeni cyfrowej w DAB+. Kanał 10A w Szczecinie ma przypaść multipleksowi MUX-R1 z niepublicznymi rozgłośniami. Z kolei w tym samym mieście kanał 12B przypisano do multipleksu MUX-R2 z niepublicznymi stacjami regionalnymi. W Szczecinie na kanale 11C ma też działać multipleks lokalny, a na kanale 11A MUX-R3 Polskiego Radia.

Publiczny nadawca już korzysta z tego pasma w ramach emisji eksperymentalnej (Jedynka, Dwójka, Trójka, Czwórka, Polskie Radio dla Zagranicy, Polskie Radio Dzieciom, Polskie Radio Kierowców, Polskie Radio Chopin, Polskie Radio dla Ukrainy, Polskie Radio 24, Radio Szczecin, Radio Szczecin Extra.

Na razie KRRiT nie ogłasza konkursu odnośnie multipleksu regionalnego w Szczecinie, więc MUX testowy DABCOM będzie mógł zająć to pasmo. - Oferta będzie taka sama. Przerwa jest związana ze zmianą kanału. Był 10A, a będzie 12B. Tak zadecydował Urząd Komunikacji Elektronicznej. Na razie formalności są w toku. Emisja rozpocznie się niezwłocznie po otrzymaniu decyzji - informuje Wirtualnemedia.pl DABCOM. Spółka jest operatorem multipleksów lokalnych w Poznaniu, Warszawie, Tarnowie, Katowicach, Częstochowie, a także multipleksów eksperymentalnych w Gliwicach, Krakowie i Szczawnicy. W zeszłym roku z powodu planów zagospodarowania KRRiT kanały musiały zmienić multipleksu DABCAST, firmy BCAST, należącej do Cyfrowego Polsatu.

Zawieszony konkurs dotyczący DAB+

We wrześniu KRRiT zawiesiła konkurs dotyczący miejsc na multipleksie ogólnopolskim DAB+. Zainteresowanych nadawaniem nadawców jest mniej niż liczba dostępnych miejsc. Stacje, który zgłosiły chęć emisji cyfrowej, chcą wcześniej poznać warunki finansowe operatora multipleksu. Postępowanie ma być wznowione po podjęciu stosownych decyzji przez UKE.

Urzędowi Komunikacji Elektronicznej nie zależy jednak na szybkim zakończeniu emisji analogowej. W październiku zmienił się skład KRRiT i nie wiadomo czy nowy regulator będzie dążyć do przyspieszenia cyfryzacji. Nie chcą jej nadawcy prywatni. Twierdzą, że DAB+ to przestarzała technologia i przyszłością jest radio internetowe. Ograniczony zasięg multipleksów i oferta programowa złożona głównie z lokalnych, niszowych i katolickich stacji nie zachęca Polaków do kupowania odbiorników DAB+. TePanel przed rokiem szacował, że takie sprzęty ma mniej niż 5 proc. z nich. Z danych Radio Track, do których dotarł portal Wirtualnemedia.pl wynika, że tylko 44 tys. Polaków codziennie słucha radia w systemie DAB+.

Dołącz do dyskusji: Multipleks eksperymentalny DAB+ musiał zwolnić miejsce dla ogólnopolskiego

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Romuś
No i po co ta przerwa?
Przecież ten ogólnopolski MUX nie wiadomo kiedy wystartuje.
Tak to my DAB-u nie wypromujemy.
odpowiedź
User
Dykta
To takie trudne wydać nową decyzję i po przełączeniu anulować starą. Gdyby wnioskodawcą była tvp to by przynieśli w zębach i otarli twarze od padającego deszczu.
odpowiedź
User
Wyborca PIS z Podkarpacia
Stacje prywatne nie chcą DAB to te same stacje opuzniały wejscie dvbt w Polsce bo na ręke im było sprzedawanie dekoderów i kodowanie sygnału
odpowiedź