SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Cyfrowy Polsat może prowadzić emisję w DVB-T2 do końca września 2024 roku

Urząd Komunikacji Elektronicznej zgodził się na dalszą działalność multipleksu eksperymentalnego w standardzie DVB-T2/HEVC firmy BCAST, należącej do Cyfrowego Polsatu. Dodatkowe kanały naziemnej telewizji cyfrowej będą dostępne w Gdańsku, Warszawie i Wrocławiu co najmniej  do 28 września 2024 roku.

Antena do naziemnej telewizji cyfrowejArticle

W Gdańsku emisja multipleksu jest prowadzona na kanale 31 z obiektu Olivia Star, w Warszawie na kanale 23 z WTT, natomiast we Wrocławiu na kanale 41 ze Sky Tower. W skład MUX-u wchodzą: Polsat HD, Nowa TV HD, TV Republika, Stars TV HD, EWTN, TV Okazje HD i TV Regionalna.pl z Lubina na Dolnym Śląsku. Polsat HD wchodzi też w skład naziemnego MUX-2, natomiast Nowa TV w jakości SD jest nadawana w MUX-8.

Oferta multipleksu może zostać w przyszłości poszerzona. - Prowadzimy rozmowy z nowymi nadawcami, którzy zgłaszają się do nas. W multipleksach lokalnych upatrują oni swoich szans na wyjście z ofertą poza tradycyjne kanały dystrybucji (satelita, kablówka, internet) i w ten sposób sprawdzają jakość, dotarcie oraz odbiór społeczny – informowała kilka miesięcy temu Wirtualnemedia.pl Olga Zomer, rzecznik prasowy Cyfrowego Polsatu.

Multipleksy eksperymentalne w Polsce

Przed rokiem UKE rozważał likwidację multipleksów eksperymentalnych. W przypadku ogólnopolskich MUX-1, MUX-2 i MUX-4 zakończyła się bowiem migracja do standardu DVB-T2/HEVC i dalsze emisje próbne nie są konieczne. Po konsultacjach z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji, Urząd zdecydował, że multipleksy testowe mogą nadawać, ale nadawcy muszą płacić za wykorzystanie pasma.

- Opłaty są zgodne z rozporządzeniem, wynoszą dla multipleksów od kilkudziesięciu do kilkuset tys. złotych w zależności od obszaru oraz typu/ilości miast i gmin pokrytych zasięgiem. Na przykład każdy wykorzystany MHz w mieście na prawach powiatu to koszt 5 tys. zł rocznie. Dla przypomnienia, MUX wykorzystuje 8 MHz, czyli już tutaj mamy 40 tys. zł - tłumaczył przed rokiem p.o. rzecznik UKE Witold Tomaszewski. Tym samym multipleks obejmujący zasięgiem tylko jedno miasto na prawach powiatu kosztuje 40 tys. zł rocznie.

Niedawno UKE przedłużył tez zgodę na funkcjonowanie multipleksu eksperymentalnego TVS w Katowicach. Pozwolenie obowiązuje do 1 sierpnia 2024 roku. W skład nadawanego na kanale 30 MUX-u wchodzą: TVS, Radio Silesia, Polsat, TV Okazje i TV Republika.  W najbliższym czasie mogą zapaść podobne decyzje odnośnie multipleksów testowych MWE Broadcast. W Katowicach (Filmax, Home TV, EWTN, Junior Music, Nuta Gold, TVC, Power TV i Xtreme TV) firma może nadawać do 11 października, a w Szczecinie (Filmax, Junior Music, EWTN, Nuta Gold, Power TV, TVC, Xtreme TV, MWE Test) do 4 listopada. Właściciel Grupy MWE Michał Winnicki chce zabiegać o nadawanie multipleksu testowego także w Warszawie, Poznaniu i Gdańsku. 

Dołącz do dyskusji: Cyfrowy Polsat może prowadzić emisję w DVB-T2 do końca września 2024 roku

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
To ja nikt inny
Ciekawe, ile lat będą prowadzili testy? Przez 10? Z tego wynika, że to całe prawo medialne w Polsce nadaje się do śmietnika. Są zasoby dla DVB-T2 i DAB+ a KRRiT nie radzi sobie z wydawanie koncesji. Nawet wydawanie koncesji na UKF jakoś im nie idzie w normalnym tempie. Tępi ludzie.
odpowiedź
User
Logik
Testowanie istniejącego standardu , przecież w tym nie ma żadnej logiki, tak samo jak w dawaniu tvp kolejnego muxa w nagrodę za odmówienie przejścia na nowy, i jeszcze ten mux4.
odpowiedź