SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wrócił multipleks TVS. Co z emisjami testowymi BCAST i MWE?

Po ponad miesięcznej przerwie odbiorcy naziemnej telewizji cyfrowej ze Śląska znów mogą oglądać dodatkowe kanały. Wrócił multipleks eksperymentalny TVS. Z informacji Wirtualnemedia.pl wynika, że MUX BCAST może wrócić we wrześniu. Z kolei Grupa MWE nie zdecydowała jeszcze czy powróci do emisji próbnych.

W skład multipleksu TVS wchodzi m.in. TV RepublikaW skład multipleksu TVS wchodzi m.in. TV Republika

Multipleks próbny TVS zawiesił nadawanie pod koniec czerwca. W jego skład wchodzą: TVS, TV Republika, Polsat, TV Okazje i Radio Silesia. Emisja z Katowic jest prowadzona na kanale 30. Multipleksy eksperymentalne powstały po to, żeby przygotować odbiorców naziemnej telewizji cyfrowej na wdrożenie standardu DVB-T2/HEVC. W przypadku MUX-1, MUX-2 i MUX-4 nastąpiło to 27 czerwca. Stacje: TVN, TVN7, TTV, Polsat, Super Polsat, TV4, TV6, Polo TV, Eska TV, Fokus TV, TV Trwam, TV Puls, Puls 2 są dostępne tylko w nowym standardzie. W marcu minister spraw wewnętrznych i administracji zwrócił się do prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej o zgodę na dalsze nadawanie MUX-3 (TVP1, TVP2, TVP Info, TVP Sport, TVP Historia) w starym standardzie. Regulator zezwolił na emisję głównych stacji TVP w starym standardzie do końca 2023 roku.

Pod koniec maja prezes UKE Jacek Oko stwierdził, że funkcjonowanie multipleksów eksperymentalnych nie będzie miało sensu po przejściu na DVB-T2/HEVC. Urząd nie przedłużał pozwoleń na takie emisje, więc MUX TVS w Katowicach, MUX związanej z Polsatem firmy BCAST w Warszawie, Wrocławiu i Gdańsku (Polsat, Nowa TV, TV Okazja, TVRegionalna.pl, TV Republika, EWTN Polska, Stars.TV) oraz MUX Grupy MWE w Szczecinie (Filmax, Junior Music, Nuta Gold, Nuta.TV, Power TV, Stars.TV,  XtremeTV) musiały zakończyć nadawanie. W międzyczasie regulator zgodził się na funkcjonowanie multipleksu testowego TVP do wiosny lub wczesnego lata 2023 roku (w zależności od lokalizacjach).

Za testy w DVB-T2/HEVC nadawcy komercyjni muszą płacić

Po konsultacjach z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji UKE zdecydował, że MUX-y próbne mogą wrócić, ale za ich funkcjonowanie trzeba będzie płacić.  - Od 28 czerwca, w przypadku wniosków o „testy DVB-T2”, nie zwalniamy z opłat. Do tej pory przychylaliśmy się do wniosków o takie zwolnienie. Od tego dnia DVB-T2 jest technologią powszechnie wykorzystywaną na terenie całego kraju, trudno więc mówić o testowaniu nowej technologii - informował Wirtualnemedia.pl Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik UKE. TVP z opłat jest zwolniona, bo uzyskała zgody przed wejściem w życie opłat.

Dla mniejszych nadawców wprowadzenie opłat może być problematyczne. Są one dość wysokie. - Decyzje na multipleks testowy dla TVP były wydawane przed 28 czerwca, a opłata jest wnoszona za rok z góry. Opłaty są zgodne z rozporządzeniem, wynoszą dla multipleksów od kilkudziesięciu do kilkuset tys. złotych w zależności od obszaru oraz typu/ilości miast i gmin pokrytych zasięgiem. Na przykład każdy wykorzystany MHz w mieście na prawach powiatu to koszt 5 tys. zł rocznie. Dla przypomnienia, MUX wykorzystuje 8 MHz, czyli już tutaj mamy 40 tys. zł - zdradza p.o. rzecznik UKE. Tym samym multipleks obejmujący zasięgiem tylko jedno miasto na prawach powiatu kosztuje 40 tys. zł rocznie.

BCAST chce testować, Grupa MWE nie podjęła decyzji

Kilka tygodni temu TV Republika sugerowała, że drogą naziemną jest niedostępna tylko tymczasowo. Wygląda na to, że stacja wznowi nadawanie naziemne nie tylko na Śląsku. - BCAST planuje kontynuację emisji eksperymentalnych w miastach dotychczas obsługiwanych (Wrocław, Warszawa, Gdańsk). W lipcu wystąpiliśmy (Spółka) do UKE z wnioskami. Czekamy na potwierdzenie możliwości prowadzenia emisji oraz określenie warunków w zakresie dysponowania częstotliwościami. Po zaakceptowaniu wniosków i nowych warunków, spodziewamy się wznowienia usług w ciągu 2 tygodni, powinno to nastąpić we wrześniu - informuje Wirtualnemedia.pl Katarzyna Adamczyk, starszy specjalista ds. PR Cyfrowego Polsatu, do którego należy BCAST.  

Michał Winnicki, właściciel Grupy MWE jeszcze nie zdecydował czy zapłaci za powrót multipleksu eksperymentalnego w stolicy województwa zachodniopomorskiego. - Nie mamy jeszcze pozwolenia na emisję w Szczecinie. Oczywiście będziemy płacić, jeśli się na to zdecydujemy, a może podejmiemy decyzję o wycofaniu się z pewnych emisji eksperymentalnych. Wprowadzenie DVB-T2/HEVC nie poszło tak dobrze, jak byśmy tego oczekiwali – przekonuje w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Winnicki. Poza emisją próbną w Szczecinie, Grupa MWE nadawała multipleks testowy w Katowicach. Mimo pozwoleń nie uruchomiła takowych w Gdańsku i Warszawie.

Dołącz do dyskusji: Wrócił multipleks TVS. Co z emisjami testowymi BCAST i MWE?

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
TxT
Czy UKE/KRRiT może mi wytłumaczyć co dokładnie jest TESTOWANE w ramach takich multipleksów? Przecież podmioty takie jak BCAST czy MWE pod przykrywką testów robią sobie regularny biznes. Jeżeli są wolne częstotliwości, to czemu nie organizuje się konkursów na stałą emisję muxów lokalnych?
odpowiedź
User
MUXALATOR
Kiedy bedą dostepne nowe kanały na terenie całej polski. Fajnie by było gdyby ktoś utworzył kanał taneczny gdzie bedzię pokazywane jak nauczyć sie walca tanga albo zumby
odpowiedź
User
Giovanni
Kurcze ja chciałbym jakiś kanał z kinem azjatyckim
odpowiedź