SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

W Warszawie może pojawić się dodatkowy multipleks naziemnej telewizji cyfrowej

Grupa MWE chce kontynuować działalności multipleksów eksperymentalnych naziemnej telewizji cyfrowej w Szczecinie i Katowicach. Właściciel firmy Michał Winnicki informuje Wirtualnemedia.pl, że przymierza się ona również do uruchomienia takiego MUX-u w Warszawie.

Antena do naziemnej telewizji cyfrowejArticle

Jeszcze przed rokiem multipleksy eksperymentalne miały przygotować widzów do nowego standardu DVB-T2/HEVC. Gdy go wdrożono, Urząd Komunikacji Elektronicznej rozważał ich likwidację. Latem na kilka miesięcy zniknęły MUX-y testowe TVS (Katowice), BCAST (Warszawa, Gdańsk, Wrocław) i Grupy MWE (Szczecin, Katowice).

Ostatecznie UKE zdecydował, że multipleksy mogą wrócić, ale ich właściciele muszą płacić za emisję. Dotychczasowi właściciele MUX-ów wystąpili o ponowną zgodę na nadawanie i ją otrzymali. Do jesieni wznowiono nadawanie wszystkich multipleksów.

W przypadku Grupy MWE pozwolenie na nadawanie w Katowicach wygaśnie 11 października 2023 roku, natomiast w Szczecinie 4 listopada 2023 roku. Aby zdążyć z formalnościami i uniknąć przerw w nadawaniu, właściciele multipleksów powinni już składać wnioski o zgody na dalsze nadawanie. 

- Jesteśmy właśnie na etapie przygotowywania wniosków o przedłużenie tych emisji - zapewnia Wirtualnemedia.pl Michał Winnicki, właściciel Grupy MWE.

Więcej kanałów naziemnych w Warszawie?

Właściciel Grupy MWE wrócił też do pomysłu uruchomienia multipleksu eksperymentalnego w stolicy Polski.

- Chcielibyśmy również uruchomić multipleks eksperymentalny w Warszawie. Udało nam się pozyskać obiekt nadawczy i czekamy na przydzielenie częstotliwości przez UKE – informuje Winnicki. Firma miała już zgodę na emisję eksperymentalną w stolicy, ale nie udało się jej na czas znaleźć budynku, na którym mógłby być umieszczony nadajnik. Później w związku z inflacją zrezygnowała z tych planów.

Z wykazu radiopolska.pl wynika, że Grupa MWE w Szczecinie i Katowicach nadaje: EWTN Polska, Filmax, Junior Music, Nuta Gold, Power TV, TVC, Xtreme TV i kanał testowy. W jakości HD są dostępne stacje: TVC i Filmax. Mieszkańcy Warszawy, Gdańska i Wrocławia są w zasięgu MUX-u związanej z Cyfrowym Polsatem współki BCAST. W jego skład wchodzą: Polsat, Nowa TV, 4fun Kids, EWTN Polska, Stars.TV, TV Okazje, TV Regionalna.pl i TV Republika. W wysokiej rozdzielczości są dostępne: dubel Polsatu, Stars.TV, TV Okazje, EWTN Polska i Nowa TV. W skład multipleksu TVS wchodzą: Polsat i TVS w jakości HD oraz TV Republika, TV Okazje w standardowej rozdzielczości. Ponadto w ramach MUX jest nadawane Radio Silesia.

Multipleksy eksperymentalne i lokalne stanowią uzupełnienie oferty do ogólnopolskich: MUX-1 (Eska TV, TTV, Polo TV, Antena HD, TV Trwam, Stopklatka, Fokus TV, TVP ABC), MUX-2 (Polsat, TVN, TV4, TV Puls, TVN7, Puls 2, TV6, Super Polsat), MUX-3 (TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport, TVP Historia), MUX-4 (Wydarzenia 24), MUX-6 (TVP Nauka, TVP Dokument, TVP Polonia, TVP Rozrywka, TVP Kobieta, Alfa TVP, Belsat) i MUX-8 (Zoom TV, Metro, WP, Nowa TV). Dzięki MUX-om eksperymentalnym, lokalnym i z sąsiednich krajów, są miejsca, gdzie za pośrednictwem naziemnej telewizji cyfrowej można odebrać ponad 100 stacji.

Dołącz do dyskusji: W Warszawie może pojawić się dodatkowy multipleks naziemnej telewizji cyfrowej

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Piotr
W Lodzi dajcie cos wiecej.
odpowiedź
User
Dyskryminacja
Dlaczego nie ma żadnych MUXów lokalnych/testowych we wschodniej części kraju???
odpowiedź
User
ppe
W Lodzi dajcie cos wiecej.


A zobacz czy w Łodzi odbierasz na kanale 36 MUX L3 z Tomaszowa Mazowieckiego? Dali tam niedawno mocniejszy nadajnik i wyżej antenę na kominie Wistom.
odpowiedź