SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kanał TVP zniknął z MUX-1. Trzech nadawców chce zająć jego miejsce

Wyłączono dubla TVP ABC wchodzącego w skład MUX-1 naziemnej telewizji cyfrowej. Dziecięca stacja jest teraz dostępna tylko w MUX-6. Z informacji Wirtualnemedia.pl wynika, że w konkursie dotyczącym zwolnionego miejsca biorą udział: Telewizja Polsat, Red Carpet Media Group i MWE Rodzina, nowa firma Michała Winnickiego.

Kanał TVP ABC jest dostępny naziemnie tylko za pomocą MUX-6Article

Telewizja Polska zrezygnowała z miejsca w MUX-1, ponieważ otrzymała od Urzędu Komunikacji Elektronicznej rezerwację na MUX-6. Decyzja rezerwacyjna dotycząca pierwszego multipleksu przestała obowiązywać 4 września. TVP ABC już miesiąc temu rozpoczął nadawanie z szóstego multipleksu. Stację nadawano z dwóch MUX-ów jednocześnie, aby przygotować widzów na zmianę parametrów.

U osób z nowszymi telewizorami czy tunerami, lista kanałów powinna się uaktualnić automatycznie. Czasami niezbędne może być skanowanie ręczne. TVP ABC jest dalej dostępny na 29 kanale telewizorów i dekoderów. W skład MUX-6 poza nim wchodzą: TVP Nauka, TVP Dokument, TVP Kultura, TVP Polonia, TVP Rozrywka, TVP Kobieta, Alfa TVP i Belsat.

Red Carpet Media Group walczy o wszystkie wolne miejsca

W związku z zakończeniem nadawania TVP ABC w MUX-1 Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji prowadzi konkurs dotyczący jednego miejsca na tym multipleksie. Podmioty zainteresowane emisją mogły złożyć swoje wnioski do początku września. W postępowaniu regulator wyłoni stację w wysokiej rozdzielczości (HD), która zasili multipleks. Na razie KRRiT nie ujawnia firm, które wzięły udział w konkursie. Część zgłoszeń może dopiero nadejść pocztą. Pełna lista wnioskodawców może zostać ujawniona dopiero po posiedzeniu, które odbędzie się 13 września.

Z informacji Wirtualnemedia.pl wynika, że o miejsce w MUX-1 walczy Telewizja Polsat, ale zdradza jaki kanał chce tam wprowadzić. - Znają nas Państwo. Jak otrzymamy jakieś koncesje, to będziemy informować w tym kontekście - mówił o wnioskach na niedawnej konferencji prasowej Stanisław Janowski, prezes Telewizji Polsat. Nadawca w przypadku MUX-8 zaproponował stację W24. Chodzi o Wydarzenia 24, których emisja w MUX-4 ma charakter eksperymentalny. Wniosek dotyczył nowego kanału, bo tak skonstruowane zostało ogłoszenie KRRiT.

Trzech wniosków Red Carpet Media Group, nadawcy Red Carpet TV i RedTop TV KRRiT nie rozpatrywała, bo dotyczyły rozszerzenia koncesji. Firma chce jednak walczyć zarówno o dwa pozostałe miejsca w MUX-8 (jedno przypadnie prawdopodobnie W24), jak i miejsce w MUX-1. - Złożyliśmy wniosek na program o charakterze serialowo filmowym. Teraz na MUX-1 jest tylko jedno miejsce, więc uznałem że wewnętrzna konkurencja nie koniecznie jest wskazana. Oczywiście wystartujemy na MUX-8 zgłosimy tam więcej propozycji - mówi Wirtualnemedia.pl o pierwszym multipleksie Leszek Kułak, przewodniczący rady nadzorczej Red Carpet Media Group. Nie zdradza szczegółów dotyczących tych kanałów.

4 wnioski nowej firmy Winnickiego

Kilka wniosków przygotowała Grupa MWE Michała Winnickiego. - W ramach nowej spółki-córki MWE Rodzina złożyliśmy 4 wnioski konkursowe na MUX-1. Chętnie o nich szerzej porozmawiamy, gdy zostaną poprawnie zarejestrowane i przyjęte w KRRIT - informuje Wirtualnemedia.pl Winnicki. Jego firma ponad dwa lata temu już wygrała konkurs dotyczący MUX-1, dlatego nadaje na tym multipleksie kanał Antena HD. Kilka miesięcy temu Grupa MWE rozważała start w konkursie dotyczącym MUX-8, ale się z tego wycofała.

W konkursie dotyczącym MUX-1 nie wzięły udziału m.in. Wirtualna Polska Media, TVS i TV MN. - Ze względu na supremację kosztów nad korzyściami i efektywnością na zmieniającym się rynku telewizyjnym, nie zdecydowaliśmy się na inwestycję w MUX naziemny. Skupiamy się na dystrybucji kablowej i w sieciach teleinformatycznych, co daje znacznie szerszą dystrybucję bez olbrzymich kosztów. Na starcie mamy ponad 30 sieci przewodowych w zasięgu oraz rosnące udziały w streamingu internetowym na tvmn.pl - tłumaczy w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Piotr Barełkowski, członek zarządu TV MN.

10-letnia koncesja kanału Antena HD, który również jest nadawany w MUX-1 kosztuje 14,36 mln zł. Zwycięzca konkursu będzie musiał liczyć się z podobnymi kosztami, które oczywiście można ponieść w ratach. Wiele firm obawia się, że przychody z reklam nie wystarczą, aby ponieść takie koszty.  MUX-1 jest jednak nadawany w zakresie UHF i pozwala na emisję w HD, co jest korzystniejsze dla nadawców. MUX-8 jest nadawany w zakresie VHF, dlatego niektórzy widzowie potrzebują bardziej rozbudowanej instalacji antenowej. Ponadto emisja odbywa się w standardowej rozdzielczości (SD).

Dołącz do dyskusji: Kanał TVP zniknął z MUX-1. Trzech nadawców chce zająć jego miejsce

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
X
14,36 miliona za 10 letnią koncesję to 1 milion 436 tysięcy złotych rocznie.
odpowiedź
User
Jurek
Nie oglądamy TVP
odpowiedź
User
Rx
Bida z nędzą. Albo kolejna stacja powtórkowa Polsatu albo gniot od Winnickiego, ewentualnie pseudofilmowy kanał (a faktycznie stacja z tanimi telenowelami).
odpowiedź