SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

MUX-3 w DVB-T2 od połowy grudnia. 0,5 mln domostw bez TVP

Zarząd Telewizji Polskiej przyjął uchwałę o zmianie standardu MUX-3 naziemnej telewizji cyfrowej na DVB-T2/HEVC. Odbędzie się ona w dwóch etapach. Pierwszy 14 i 15 grudnia obejmie Polskę Zachodnią, a drugi 18 i 19 grudnia Polskę Wschodnią - dowiedział się nieoficjalnie portal Wirtualnemedia.pl.

W skład MUX-3 wchodzą: TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport i TVP Historia. Obecnie tylko TVP3 i TVP Historia są nadawane w standardowej rozdzielczości (SD). Po zmianie standardu możliwa będzie ich emisja w wysokiej rozdzielczości (HD). Trzeci multipleks miał przejść na DVB-T2/HEVC w pierwszej połowie 2022 roku razem z MUX-1 (Antena HD, TV Trwam, Eska TV, Polo TV, TTV, Fokus TV, Stopklatka), MUX-2 (Polsat, Super Polsat, TV4, TV6, TVN, TVN7, TV Puls, Puls TV) i MUX-3 (Wydarzenia 24 i płatny pakiet Polsat Box).

W marcu 2022 roku Minister spraw wewnętrznych i administracji w związku z wojną na Ukrainie wystąpił do prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej o przesunięcie tego terminu. MUX-3 towarzyszy bowiem Regionalny System Ostrzegania. Szef UKE zgodził się na emisję w starym standardzie do końca 2023 roku.

Mniejszy zasięg TVP po zmianach w jej władzach

Po 19 grudnia w starym standardzie będzie dostępny tylko MUX-8 (Nowa TV, Metro, WP, Zoom TV). MUX-6 jest od początku nadawany w DVB-T2/HEVC (TVP Kultura, TVP Kobieta, TVP Rozrywka, TVP ABC, TVP Nauka, TVP Dokument, TVP Polonia, Alfa TVP, Belsat).

Szacuje się, że nadal 0,5 mln gospodarstw domowych z naziemną telewizją cyfrową nie wymieniło telewizorów i dekoderów. Po 19 grudnia będą odbierać tylko stacje ósmego multipleksu i niektórych multipleksów lokalnych. Zamiast kanałów TVP zobaczą komunikat o braku sygnału lub po prostu czarny ekran. Na razie nie będą mogli liczyć na dofinansowanie sprzętów, ponieważ nie przyjęto przepisów analogicznych do tych, które obowiązywały przed rokiem

Zmiana standardu zbiegnie się z rozpoczęciem pracy nowego rządu. Prawdopodobnie w połowie grudnia gabinet Donalda Tuska rozpocznie pracę. Lider Koalicji Obywatelskiej w kampanii wyborczej zapowiedział, że przeprowadzi zmiany w mediach publicznych w ciągu 24 godzin. Z nieoficjalnych informacji wynika, że minister kultury lub aktywów państwowych zwoła Walne Zgromadzenia, które postawią TVP i Polskie Radio w stan likwidacji. Zostaną powołani likwidatorzy, którzy zastąpią Mateusza Matyszkowicza i Agnieszkę Kamińską. Będą mogli przeprowadzić m.in. zmiany personalne w redakcjach informacyjnych i publicystycznych mediów publicznych.

Zmiana standardu w okresie przedświątecznym

Jeszcze kilka tygodni temu menadżerowie TVP rozważali przejście MUX-3 na DVB-T2/HEVC pod koniec listopada. Firmie nie udało się jednak rozpocząć zapowiadanej kampanii informacyjnej w tej sprawie. - Szczegółowe informacje, dotyczące m.in. dokładnego terminu przełączenia zostaną przekazane widzom z odpowiednim wyprzedzeniem w ogólnopolskiej kampanii informacyjnej - tłumaczyło ostatnio Centrum Informacji TVP.  W 2022 roku MUX-1, MUX-2 i MUX-4 przechodziły na DVB-T2?HEVC w czterech etapach. Teraz będą to zaledwie dwa etapy w okresie przedświątecznym.

Na przełączenie MUX-3 na DVB-T2/HEVC czekają nadawcy komercyjni, którzy zapowiadają, że podliczą potencjalne przychody reklamowe z tytułu faworyzowania przez rząd i UKE Telewizji Polskiej. Zamierzają domagać się od Skarbu Państwa rekompensat. Widzowie ze starszymi sprzętami stracili przed rokiem dostęp do m.in. TVN, Polsatu czy TV Puls. W nieoficjalnych rozmowach nadawcy prywatni uważają, że opóźnienie zmiany standardu MUX-3 miało związek ze zbliżającymi się wówczas wyborami parlamentarnymi.

W ub.r. Telewizja Polska zanotowała 50,7 mln zł straty netto, pod kreską była pierwszy raz od 2016 roku. Co prawda jej przychody wzrosły mocniej od wydatków operacyjnych, ale obsługa rekompensaty abonamentowej przyniosła aż 184 mln zł kosztów. Przychody Telewizji Polskiej zwiększyły się w ub.r. o 9,5 proc. do 3,56 mld zł, z czego wpływy sprzedażowe netto - z 3,15 do 3,14 mld zł. Natomiast koszty wytworzenia produktów na własne potrzeby poszły w górę z 88,2 do 166,3 mln zł, a wynik ze zmiany stanu produktów poszedł w dół z 19 mln zł zysku do 17,9 mln zł straty.

Liczba pracowników Telewizji Polskiej w ub.r. zmniejszyła się z 2 913 do 2 893, a liczba etatów - z 2888,95 do 2 876,08. Zatrudnienie w spółce było o ponad 100 pracowników i etatów niższe niż planowane przed rokiem. W Telewizji Polskiej w ub.r. zatrudniono 274 nowych pracowników. Równocześnie ze spółką rozstało się 289 osób.

Dołącz do dyskusji: MUX-3 w DVB-T2 od połowy grudnia. 0,5 mln domostw bez TVP

24 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Dekoder
Jeżeli mają dostęp tylko do TVPiS, to mi ich nie żal
odpowiedź
User
Dostepny
Jeżeli mają dostęp tylko do TVN to mi ich nie żal. A tym bardziej tv po 24.
odpowiedź
User
pptvp
Koleżanki i Koledzy,

Wasza praca i wysiłek jest w oczach Społeczeństwa zaprzepaszczany i ośmieszany
przez bezprecedensową ignorancję na stanowiskach dyrektorskich w Telewizji
Polskiej.
W historii Spółki nie było dotąd okresu, w którym działania dyrekcji - doprowadzają
do podważenia sensu istnienia TVP S.A. w oczach Opinii Publicznej.
Przestępstwo nadużycia zaufania, uregulowane w art. 296 k.k., to działanie na
niekorzyść Spółki Skarbu Państwa godzące w jej, nasze i naszych rodzin podstawowe
interesy egzystencjalne.

Dlatego w trosce o naszą pracę i istnienie TVP S.A. - zalecamy:

1. Zaprzestania wykonywania poleceń służbowych wobec dyrektorów wszystkich
jednostek organizacyjnych TVP S.A.

Żądamy:
1.Ustąpienia dyrektorów wszystkich jednostek TVP S.A. i podjęcia ich obowiązków
przez wicedyrektorów, lub osoby wyznaczone przez kolegia - do momentu powołania
nowych władz TVP S.A.
2. Uznania wszystkich bieżących decyzji dyrektorów jednostek za kryminogenne,
niewiążące i niebezpieczne dla interesów TVP SA. - z naciskiem na decyzje ws. zmian
w umowach zatrudnienia, wydłużania wypowiedzeń i wysokości odpraw.
3. Notarialnego spisania wszystkich nieprawidłowości w zarządzaniu Spółką i
przekazanie ich w formie raportu nowym władzom TVP S.A.

Dziękujemy za już otrzymane pytania i informacje na temat nadużyć
Waszych przełożonych. Kolejne prosimy kierować na adres: pptvpodrodzenie@gmail.com

Porozumienie Pracowników TVP S.A.
odpowiedź