SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jest decyzja UKE w sprawie MUX-3. Od kiedy TVP musi nadawać w DVB-T2?

W Dzienniku Urzędowym Urzędu Komunikacji Elektronicznej ukazało się rozporządzenie prezesa Jacka Oko w sprawie planu zagospodarowania częstotliwości dla zakresu 470-790 MHz. Z dokumentu wynika, że MUX-3 naziemnej telewizji cyfrowej najpóźniej 1 stycznia 2024 roku musi przejść na standard DVB-T2/HEVC.

Proces przejścia na nowy standard naziemnej telewizji cyfrowej rozpoczął się pod koniec marca, a zakończy pod koniec czerwca. W zasięgu DVB-T2/HEVC jest już 76 proc. gospodarstw domowych i 68 proc. terytorium Polski.  Osoby, które posiadają telewizory lub tunery niekompatybilne z nowym standardem mogą utracić dostęp do większości kanałów telewizyjnych. Krajowy Instytut Mediów szacuje, że to 1,53 mln gospodarstw domowych. Zagrożeni utratą sygnału mogą skorzystać z rządowego dofinansowania w wysokości 100 zł na zakup dekodera lub 250 zł na zakup telewizora. Złożono ponad 300 tys. wniosków.

Dzięki nowemu standardowi będzie można oglądać więcej kanałów telewizyjnych. W regionach, gdzie nastąpiła już zmiana, wszystkie stacje są też nadawane w wysokiej rozdzielczości (HD) zamiast w standardowej (SD). Zmiana standardu obejmuje: MUX-1 (TVP ABC, Eska TV, Polo TV, Stopklatka, Antena HD, TV Trwam, Fokus TV), MUX-2 (TVN, TVN7, Polsat, Super Polsat, TV4, TV6, TV Puls, Puls 2) i MUX-4 (Wydarzenia24). W starym standardzie są natomiast nadawane MUX-3 (TVP1 HD, TVP2 HD, TVP Info HD, TVP Sport HD, TVP3, TVP Historia i Sprawdzam TV) oraz MUX-8 (TVP Kultura HD, TVP Kobieta, Metro, Zoom TV, Nowa TV i WP).

UKE zgodził się na dalszą emisję TVP w starym standardzie

Pierwotnie zmiana standardu miała obejmować także MUX-3. W połowie marca minister spraw wewnętrznych i administracji z powodu wojny na Ukrainie zwrócił się do prezesa UKE o zmiany w planie zagospodarowania częstotliwości, która pozwoliłaby Telewizji Polskiej kontynuować emisję kluczowych stacji w starym standardzie do końca 2023 roku. 7 czerwca, po kilku miesiącach konsultacji prezes UKE podjął ostateczną decyzję w tej sprawie.

- W zarządzeniu Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej z dnia 17 stycznia 2020 r. w sprawie planu zagospodarowania częstotliwości dla zakresu 470-790 MHz (Dz. Urz. UKE poz. 4) w załączniku w pkt 2.1.3 w ppkt 7 wprowadzenie do wyliczenia otrzymuje brzmienie: „dla trzeciego multipleksu, którego sygnał może być transmitowany w standardzie DVB-T lub DVB-T2 nie później niż od dnia 30 czerwca 2022 r. i nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2023 r., oraz w standardzie DVB-T2 nie później niż od dnia 1 stycznia 2024 roku”. Zarządzenie weszło w życie w dniu ogłoszenia, które nastąpiło 8 czerwca.

Bez porozumienia nadawców prywatnych z UKE

Od kilku miesięcy UKE prowadził konsultacje w sprawie przesunięcia zmiany standardu naziemnej telewizji cyfrowej. Stacje prywatne uważają, że decyzja rządu i UKE naraziła ich na utratę widzów, a co za tym idzie przychodów reklamowych. Znacząco spadły zasięgi multipleksów, gdzie są nadawane m.in. TVN, Polsat, TV Puls czy TV Trwam. Z danych Nielsena wynika, że miesiąc przed przełączeniem na DVB-T2/HEVC zasięg dzienny MUX-2 na terenie objętych pierwszym etapem zmiany wynosił 57 proc, a MUX-1 - 37 proc. W pierwszym tygodniu po refarmingu zasięgi te spadły odpowiednio do 38 proc. i 26 proc. W czwartym tygodniu wyniosły odpowiednio 50 proc. i 36 proc.

Nadawcy prywatni zrzeszeni W Krajowej Izbie Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji od kilku miesięcy prowadzili rozmowy, które miały doprowadzić do rozwiązania ograniczającego spadek zasięgów ich multipleksów. TVN, Polsat czy TV Puls uważają, że TVP jest w uprzywilejowanej pozycji. Prezes TV Puls nie wykluczył nawet pozwania skarbu państwa. Rozmowy z UKE zakończyły się fiaskiem. Regulator nie zgodził się na przesunięcie przejścia na DVB-T2/HEVC, tłumacząc to zobowiązaniami międzynarodowymi.  Nadawcy prywatni nie wystąpili mimo rozmów na ten temat o przejście na standard DVB-T bez kodeka HEVC.

Dołącz do dyskusji: Jest decyzja UKE w sprawie MUX-3. Od kiedy TVP musi nadawać w DVB-T2?

19 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Trix
Draństwo - tylko tak to można podsumować.
Wszystko w imię partyjnych interesów PiS.
odpowiedź
User
nic44
chodzi o wybory po wygranej pis przejdą
odpowiedź
User
Poland
UKE właśnie napluło w twarz odbiorcom i nadawcom bo jacyś nic nie znaczący ministrowie i równie nic nie znaczące dla społeczeństwa potrzeby partyjne są od nich ważniejsze.
RSO to skrót od Rządowego Systemu Opóźniania a nie Ostrzegania!
odpowiedź