SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

UKE aktualizuje pozwolenia na nadawanie MUX-3 z kanałami TVP

W ostatnim czasie UKE zaktualizował szereg pozwoleń na nadawanie MUX-3 naziemnej telewizji cyfrowej. Zgodnie z decyzjami wydanymi w ostatnim miesiącu, do końca 2023 roku, emisja ma się odbywać w standardzie DVB-T, a od 1 stycznia 2024 tylko w DVB-T2. W przypadku niektórych widzów mogą wtedy ustać problemy z odbiorem kanałów TVP.

Problemy z odbiorem naziemnym dotyczą kanałów nadawanych w ramach MUX-1 Article

Rok temu MUX-1 (TVP ABC, Eska TV, Polo TV, TTV, Antena HD, TV Trwam, Stopklatka, Fokus TV), MUX-2 (Polsat, TVN, TV4, TV Puls, TVN7, TV Puls 2, TV6, Super Polsat) i MUX-4 (Wydarzenia 24) przeszły na standard DVB-T2/HEVC. Wszystkie stacje z tych multipleksów są teraz nadawane w wysokiej rozdzielczości. Stracili do nich jednak dostęp osoby, które mają stare telewizory lub tunery. Zamiast TVN czy Polsatu widzą czarny ekran lub napis „brak sygnału”. Mogą za to odbierać kanały z MUX-3 (TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport i TVP Historia) oraz MUX-8 (Metro, WP, Zoom TV i Nowa TV), które są nadawane w starym standardzie.

Seria zgód na dalsze nadawanie MUX-3

MUX-3 miał przejść na standard DVB-T2/HEVC razem z MUX-1, MUX-2 i MUX-4. Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej zgodził się jednak na nadawanie głównych stacji Telewizji Polskiej w starym standardzie do maksymalnie końca 2023 roku ze względu na wojnę na Ukrainie. Podczas niedawnej konferencji Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej Marcin Klepacki, dyrektor biura dystrybucji TVP zapewniał, że nadawca publiczny „na pewno zmieni standard do końca roku”.

- Jeżeli chodzi o decyzję prezesa UKE, nie wpłynął żaden wniosek o zmianę tego terminu. Trudno mi antycypować czy to nastąpi w tym terminie czy nie. Sądzę, że jest to realne i operator, który świadczy usługę tego multipleksu, będzie realizował decyzje, które zostały podjęte – stwierdził z kolei ostatnio  prezes UKE Jacek Oko. Niedawno także operator multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej Emitel ocenił, że zmiana standardu MUX-3 jest teraz jego „priorytetem”.

Po tym jak opóźniono migrację MUX-3 do DVB-T2/HEVC, UKE wydał szereg pozwoleń na emisję tego multipleksu do końca grudnia 2023 roku. W niektórych obiektach wygasły lub wygasną one wcześniej, bo wiosną albo latem br. W ostatnim czasie Urząd wydał wiele decyzji odnawiających te pozwolenia.

Tylko w czerwcu zgodzono się na dalsze nadawanie trzeciego multipleksu z obiektów w Bogatyni, Busku-Zdroju, Chruszczewce, Cieszanowie, Dobromierzu, Działoszynie, Kazimierzu Dolnym, Kętrzynie, Kowarach, Kraśniku, Leśnej, Limanowej, Mrągowie, Pruchniku, Przedbórzu, Przemyślu, Stroniach Śląskich, Świeradowie Zdroju, Świerzawie, Ustrzykach Dolnych, Wleniu Modrzewie, Zamościu i Zgorzelcu. W większości lokalizacji MUX-3 do końca 2023 roku ma być nadawany w DVB-T. od 1 stycznia 2024 roku zaczną obowiązywać decyzje, które pozwalają jedynie na nadawanie w standardzie DVB-T2.

Problemy z odbiorem MUX-3

Część widzów po zmianie standardu przestanie narzekać na problemy z odbiorem TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport i TVP Historia. Dotykały one mieszkańców różnych części Polski. - MUX-3 w ogóle mi nie odbiera, a wszystkie pozostałe działają bez zarzutu. Brak jakości i siły sygnału. Mieszkam jedynie 7 kilometrów od nadajnika, który nadaje z dużo większą mocą niż MUX-1 i MUX-2 - żalił się kilka miesięcy temu Karol z Gniezna.

Inny odbiorca mieszka w województwie warmińsko-mazurskim. – Problemy są ogromne. Korzystam z porządnej anteny zewnętrznej, a nie jedynie pokojowej. Mieszkam niedaleko obiektu nadawczego w Suwałkach. Czasami nic nie odbiera z MUX-3, czasami dźwięk i obraz nie są zsynchronizowane, innym razem nieustannie pojawia się pikseloza. Kiedyś podobne problemy występowały ze wszystkimi multipleksami, ale po przejściu na DVB-T2, to się zmieniło – zauważył Łukasz.

Szymon, który instaluje anteny naziemne w województwie lubuskim twierdzi, że stary standard naziemny to główna przyczyna problemów. - Problemów z odbiorem MUX-3 można się doszukiwać w tegorocznych zmianach w nadawaniu. Przystosowano siatkę nadajników pod emisję w DVB-T2 – często zwiększono moce obecnych emisji lub uruchomiono dodatkowe lokalizacje. Multipleksy w DVB-T2/HEVC mogą być emitowane na tej samej częstotliwości (sieć SFN) na znacznie większym obszarze niż w DVB-T, więc z nimi na ogół problemu nie ma - wyjaśniał w rozmowie z Wirtualnemedia.pl.

Jego zdaniem emisja w DVB-T2 rozwiązałaby problem. - Z powodu ograniczeń emisji w DVB-T bywa tak, że na pewnych obszarach nadajniki MUX-3 same siebie zakłócają. To powoduje, że odbierany sygnał może być podatny na wszelkie zmiany pogody lub propagacji, rozchodzenia się fal, zwłaszcza na antenach o małej kierunkowości - odbierających kilka nadajników MUX-3 o podobnym poziomie sygnału. To degraduje inne istotne parametry odbioru, np. współczynnik błędu modulacji MER czy bitowej stopy błędów BER – a te są do odczytania głównie na urządzeniach pomiarowych lub zaawansowanych tunerach telewizyjnych – zauważył nasz rozmówca.

Dołącz do dyskusji: UKE aktualizuje pozwolenia na nadawanie MUX-3 z kanałami TVP

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Nie tylko
Dvbt2 hevc nadawane na tej samej częstotliwości też stanowi ogromny problem, proszę poczytać dedykowane fora internetowe jakie problemy mają ludzie z Mux2 nadawany na nowym Dvbt2 hevc.
odpowiedź
User
Pawel
Odbior MUX3 z Ilawa/Kisielice fatalny,ciagle przeszkody.
odpowiedź
User
TVPis
Przed nami jeszcze wybory samorządowe i do europarlamentu na początku 2024 roku. Podejrzewam, że TVPis wykręci jeszcze jakiś numer/znajdzie sobie pretekst, aby przedłużyć nadawanie w starym standardzie.
odpowiedź