SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Od 19 grudnia kanały TVP będą nadawane w nowym standardzie

Od 19 grudnia w całej Polsce programy trzeciego multipleksu (np. TVP 1, TVP 2, TVP Info) będą nadawane w nowym standardzie DVB-T2 HEVC - wskazał rzecznik Urzędu Komunikacji Elektronicznej Witold Tomaszewski. Zaznaczył, że nie musi to oznaczać konieczności kupna nowego telewizora.

Rzecznik wyjaśnił, że zmiana dotyczy MUX-3, czyli multipleksu nadającego główne kanały należące do Telewizji Polskiej (TVP 1, TVP 2, TVP 3, TVP Historia, TVP Sport, oraz TVP Info - red.).

"Na początku warto zaznaczyć, że zmiana systemu nadawania MUX-3 z DVB-T na DVB-T2 z kodekiem HEVC dotyczy tylko i wyłącznie gospodarstw domowych, które odbierają telewizję naziemną z anteny zbiorczej na dachu. Jeżeli gospodarstwo korzysta z usług telewizji kablowej lub satelitarnej, to ta zmiana nie ma żadnego wpływu na odbiór kanałów, nie trzeba ani nowego telewizora, ani nowego dekodera" - wyjaśnił Tomaszewski.

Jak poinformował, jeżeli ktoś korzysta tylko z telewizji naziemnej i dziś odbiera kilkadziesiąt kanałów oferowanych przez telewizje komercyjne (TVN, Polsat, Puls itd.), to jest również przygotowany do odbioru kanałów TVP po przejściu na nowy standard.

"Jeżeli ktoś odbierał tylko kanały TVP, to może kupić albo nowy telewizor, albo tylko dekoder, który kosztuje nie więcej niż 100-150 zł. Wtedy do dekodera podłącza się przewód antenowy, a sam dekoder kablem HDMI do telewizora. Taki komplet pozwoli na odbiór wszystkich kilkudziesięciu kanałów telewizyjnych dostępnych za darmo" - zaznaczył rzecznik UKE.

Przypomniał, że wszystkie nowe telewizory i dekodery sprzedawane na polskim rynku od ponad 2 lat są zgodne z nowym standardem.

Tomaszewski odniósł się też do reklam pojawiających się w mediach zachęcających do kupna nowego odbiornika. "Zakup telewizora nie jest niezbędny do odbioru kanałów w nowym standardzie, a pojawiające się w przestrzeni publicznej przekazy o rzekomej niezbędności zakupu nowego telewizora, trudno traktować inaczej niż nieuczciwą reklamą mającą napędzić sprzedaż" - zwrócił uwagę.

Pierwszy etap z 14 na 15 grudnia

Przedstawiciel UKE wyjaśnił, że pierwszy etap zmiany standardu nadawania dla MUX-3 nastąpił w nocy z 14 na 15 grudnia i dotyczył Polski zachodniej, czyli woj. zachodniopomorskiego, pomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego.

Z kolei w nocy z 18 na 19 grudnia standard nadawania dla MUX-3 zmieni się na wschodzie kraju, czyli w woj. warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim, lubelskim, świętokrzyskim, małopolskim i podkarpackim. Rzecznik podkreślił, że od 19 grudnia programy z trzeciego multipleksu będą nadawane w całej Polsce wyłącznie w nowym standardzie.

Resort cyfryzacji w przekazanej informacji wyjaśnił, że wszyscy użytkownicy, którzy dostosowali odbiorniki do zmiany standardu w zeszłym roku (do odbioru MUX-1 i MUX-2 - multipleksu pierwszego i drugiego), obecnie nie muszą podejmować żadnych działań poza ewentualnym ponownym przeszukaniu (automatycznym) pasma częstotliwości (kanałów) w odbiorniku po zakończeniu wdrażania standardu MUX-3, czyli multipleksu trzeciego. Dodano, że wszystkie odbiorniki dostosowane do odbioru MUX-1 (EskaTV, TTV, Polo TV, Antena HD, TV Trwam, StopklatkaTV, FokusTV) i MUX-2 (Polsat, Super Polsat, TVN, TVN7, TV4, TV Puls, PULS2, TV6) spełniają wymagania techniczne do poprawnego odbioru również MUX-3 po zmianach, gdyż będzie on nadawany w tym samym standardzie technicznym co programy na MUX-1 i MUX-2.

Rzecznik UKE zwrócił ponadto uwagę, że jeśli odbiorcy nie są pewni czy ich urządzenia są w stanie odebrać nowy standard sygnału, to mogą odwiedzić specjalnie przygotowaną przez TVP stronę https://telewizjanaziemna.pl/, gdzie po wpisaniu modelu telewizora lub dekodera, otrzymają informację, czy jest on zgodny ze standardem DVB-T2 HEVC.

Czas na HD

Pytany o korzyści wynikające ze zmiany standardu nadawania, rzecznik powiedział, że daje on widzom dwie podstawowe zalety. "Po pierwsze, praktycznie wszystkie kanały będą nadawane w standardzie HD, a nie SD jak dotychczas. Większą rozdzielczość nadawanego materiału docenią przede wszystkim fani wydarzeń sportowych. Po drugie, w eterze jest miejsce na dodatkowe kanały i można przewidywać, że w najbliższej przyszłości pojawi się kilka nowych, darmowych kanałów dostępnych +z powietrza+" - dodał.

Resort cyfryzacji wskazując na zalety zmiany standardu nadawania zwrócił ponadto uwagę, że może to umożliwić w przyszłości podniesienie parametrów wizyjnych, np. poprzez wprowadzenie rozdzielczości UHD (Ultra High Definition). Dodano, że lepsza kompresja sygnału TV przyczyni się również do lepszej jakości dźwięku w formacie Dolby AC-4, zapewniającej poprawienie jakości ścieżek dialogowych oraz lepszą personalizację ścieżki dźwiękowej.

Z danych Krajowego Instytutu Mediów, zebranych do października 2023 r., wynika, że 266 tys. gospodarstw domowych, odbierających wyłącznie sygnał telewizji naziemnej, nadal nie jest przygotowanych do odbioru nowego standardu DVB-T2/HEVC.

Jak sprawdzić czy trzeba wymienić sprzęt?

Nowsze telewizory i dekodery powinny automatycznie zapisać nowe parametry kanałów naziemnych. W przypadku niektórych urządzeń konieczne może być przestrojenie odbiorników. Zazwyczaj w ustawieniach albo menu można znaleźć opcje wyszukiwanie lub skanowanie programów. Po przeprowadzeniu tej operacji, stacje telewizyjne powinny powrócić.

Szacuje się, że ponad 200 tys. gospodarstw domowych z naziemną telewizją cyfrową korzysta z telewizorów i dekoderów, które nie obsługują DVB-T2/HEVC.  W przypadku takich sprzętów, zamiast TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport i TVP Historia pojawia się komunikat o braku sygnału lub po prostu czarny ekran. Na najstarszych sprzętach powinny być dalej dostępne kanały z MUX-8 (Nowa TV, Metro, Zoom TV, WP). Ten multipleks nie zmienia na razie standardu.

W DVB-T2/HEVC są nadawane: MUX-1 (Stopklatka, TTV, Antena HD, TV Trwam, Eska TV, Polo TV, Fokus TV), MUX-2 (TVN, TVN7, Polsat, Super Polsat, TV4, TV6, TV Puls, Puls 2), MUX-4 (Wydarzenia 24) i MUX-6 ( TVP Kultura, TVP ABC, TVP Kobieta, TVP Polonia, TVP Rozrywka, TVP Nauka, TVP Dokument, Alfa TVP, Belsat). Jeśli odbiorca naziemny odbiera kanały z któregoś spośród powyższych multipleksów, to nie musi wymieniać telewizora czy dekodera. Wystarczy skorygować ustawienia anteny w przypadku utraty dostępu do TVP.

Bez dofinansowania na zakup sprzętu

MUX-3  z kanałami TVP miał zmienić standard w pierwszej połowie 2022 roku razem z MUX-1, MUX-2 i MUX-4. W marcu ub.r, ówczesny minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński wystąpił do prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej Jacka Oko o przesunięcie tego terminu. Tłumaczono to wojną na Ukrainie. Trzeciemu multipleksowi towarzyszy Regionalny System Ostrzegania. Szef UKE zgodził się na emisję MUX-3 w starym standardzie do końca 2023 roku. Nadawcy komercyjni odebrali to jako faworyzowanie TVP w czasie kampanii wyborczej. Twierdzą, że utracili setki milionów złotych potencjalnych przychodów reklamowych i zamierzają domagać się rekompensat od Skarbu Państwa po migracji MUX-3 na DVB-T2.

W 2022 roku można było uzyskać z rządowego programu dofinansowania na zakup sprzętu w związku z przejściem na DVB-T2. Przysługiwało 100 zł na nowy tuner i 250 zł na nowy telewizor. - W ramach programu z dopłat skorzystały 543 724 gospodarstwa domowe, które otrzymały wsparcie finansowe o wartości ponad 68 mln zł. Dopłaty te umożliwiły zakup 450 372 dekoderów i 93 352 telewizorów - poinformowała w marcu Kancelaria Prezesa Rady Mediów. W tym roku podobny program nie obowiązuje. Dekoder lub telewizor trzeba więc kupić na własną rękę. Tańszy jest wybór pierwszej opcji, bo takie sprzęty można nabyć już za 60 zł.

Zmiany na multipleksach

Do połowy stycznia w ramach MUX-6 mają być nadawane duble głównych stacji TVP. - W trosce o widzów, aby zapewnić im dodatkowy czas na przestrojenie sprzętu, Telewizja Polska dokona tymczasowej modyfikacji oferty programowej w telewizji naziemnej. Od 15 grudnia na multipleksie szóstym zostanie uruchomiona czasowa, równoległa emisja programów TVP1, TVP2 i TVP Info. Pojawią się one na pozycjach na pilocie: 19 – TVP1; 28 – TVP2; 36 – TVP Info w miejsce dotychczas nadawanych tam TVP Polonia, Alfa TVP oraz Belsat TV. W konsekwencji, w okresie od 15 grudnia 2023r. do 13 stycznia 2024 r. - wyjaśnił nadawca publiczny w komunikacie. Kanały TVP Historia i TVP3 od 19 grudnia będą dostępne w wysokiej rozdzielczości (HD). Tego samego dnia TVP ABC i TVP Kultura dołącza do trzeciego multipleksu. W połowie stycznia do MUX-6 ma powrócić TVP World.

Obecne zmiany standardu MUX-3 zbiegają się ze zmianą rządu. Nie brakuje głosów, że część widzów może nowego premiera Donalda Tuska obarczyć winą za utratę dostępu do TVP. Nadawca publiczny był krytykowany za to, że właśnie teraz przechodzi na DVB-T2, a nie na przykład parę tygodni wcześniej.  - Dożyliśmy takich czasów, że doszukujemy się gdzieś podwójnego dna, ale to dno być może jest. Nigdy nie chciałbym zakładać złej woli, ale widać, że te terminy na siebie nachodzą. Ja sobie nie wyobrażam, żeby „Dziennik Telewizyjny” nazywany błędnie „Wiadomościami” 24 grudnia prowadziła pani Danuta Holecka. W TV Republika powiedzą: Tusk zabrał wam telewizję. W takim wymiarze, że ją przejął i zabrał jej zasięg. Taki ruch może być jednym z bezpieczników, który ekipa rządząca sobie przygotowała na wypadek przegranej - mówił w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Marek Rutka, lewicowy członek Rady Mediów Narodowych.

 

Dołącz do dyskusji: Od 19 grudnia kanały TVP będą nadawane w nowym standardzie

14 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Bałagan
Po grzyba to dublowanie TVP1, 2 i Info w MUX6. Bez sensu. Wprowadza to więcej chaosu niż pożytku.
Kanały takie jak TV Polonia, Belsat czy TVP WORLD powinny być na satelicie, a nie w DVB-T.
W MUX6 powinny zamiast tego pojawić się TVP Seriale, TVP HD czy TVP Parlament.
odpowiedź
User
Nickt
"... zmiana systemu nadawania MUX-3 z DVB-T na DVB-T2 z kodekiem HEVC dotyczy tylko i wyłącznie gospodarstw domowych, które odbierają telewizję naziemną z anteny zbiorczej na dachu".

A jak ktoś ma indywidualną antenę przy oknie?
odpowiedź
User
Daw
Wiadomość dotyczy użytkowników którzy odbierają kanały TVP przy pomocy anteny naziemnej czy to indywidualne co następuje zmiana odbiornika lub telewizory na dzisiejsze czasy takie sprzęty tanieją lub zbiorową zgłasza się u właściciela dyrektóra lokali blokowych osiedlowych i albo zmienią częstotliwości tzw. odbiór który został przystosowany rok temu i nastopi zmiana tylko aktualizacja parametrów lub powinna we własnym zakresie odbiornika.
odpowiedź