SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Cyfrowy Polsat: koniec problemów z odbiorem stacji z MUX-4

Abonenci Polsat Box z pakietem naziemnym skarżyli się na brak Radia Kolor, które powinno być oferowane w ramach MUX-4. Zamiast stacji można było usłyszeć „piski”. Olga Zomer, rzeczniczka prasowa Cyfrowego Polsatu zapewnia Wirtualnemedia.pl, że usterka została usunięta.

Antena do naziemnej telewizji cyfrowej Article

Od ponad roku w skład kodowanej oferty naziemnej platformy cyfrowej Polsat Box wchodzą: Polsat Sport, Polsat Sport Extra, Eleven Sports 1, Eleven Sports 2, Eurosport 1, Eurosport 2, Polsat News, TVN24, TVN Turbo oraz TVN Style. Ponadto abonenci powinni mieć dostęp do stacji radiowych: RMF FM, RMF Maxx, Radio Zet, TOK FM, Radio Złote Przeboje, Rock Radio, VOX FM, Radio Wielkopolska, Radio Plus, Muzo.FM, Radio Kaszëbë, Radio Jasna Góra, Radio Bezpieczna Podróż, Radio Eska Rock, Antyradio i Radio Kolor.

Odbiór tej lokalnej stacji z Warszawy do niedawna nie był możliwy. - Usterka, która mogła powodować trudności z odbiorem Radia Kolor, została usunięta. Wszystkie stacje radiowe dostępne w ramach pakietu Sport i Informacje działają poprawnie - tłumaczy w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Olga Zomer, rzeczniczka prasowa Cyfrowego Polsatu, który jest właścicielem Polsat Box i spółki INFO-TV-FM, operatora MUX-4. Pakiet Sport i Informacje kosztuje 30 zł miesięcznie (20 zł miesięcznie z rabatem smartDom).

Cyfrowy Polsat chce przedłużyć decyzję rezerwacyjną

Decyzja rezerwacyjna INFO-TV-FM na wykorzystanie pasma MUX-4 wygasa z końcem 2023 roku. W grudniu 2022 roku do Urzędu Komunikacji Elektronicznej wpłynął wniosek o zgodę na nadawanie na kolejne 10 lat. - Zgodnie z art. 116 ust. 8 Prawa Telekomunikacyjnego, w ramach postępowania o rezerwację częstotliwości na kolejny okres, Prezes UKE będzie badał m.in. czy nie zostały rażąco naruszone postanowienia obowiązującej decyzji rezerwacyjnej – tłumaczył w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Witold Tomaszewski, rzecznik prasowy UKE.

MUX-4 funkcjonuje od 2012 roku. Wówczas należąca do Polsatu spółka Info-TV-FM uruchomiła tam płatny pakiet TV Mobilna. Pierwotnie to pasmo miało trafić na potrzeby emisji w standardzie DVB-H, przeznaczonym na telefony komórkowe. Technologia ta nie przyjęła się jednak w Europie. UKE zgodził się na wykorzystanie pasma do emisji w DVB-T. Rok temu w związku ze zmianą standardu naziemnej telewizji cyfrowej na DVB-T2/HEVC Polsat Box na kilka miesięcy przestał oferować usługę naziemną. Kiedy sprawę zaczął badać UKE, zaoferowano paczkę w obecnym kształcie. W lipcu w wyniku awarii, cały pakiet był odkodowany.

Zgodnie z wydaną przez UKE kilkanaście lat temu decyzją rezerwacyjną, z jednym podmiotem może być związanych maksymalnie 50 proc. stacji telewizyjnych lub radiowych. Do Polsatu należą: Wydarzenia 24, Polsat Sport, Polsat Sport Extra, Eleven Sports 1, Eleven Sports 2, Polsat News, a więc 6 na 11 kanałów. Cyfrowy Polsat tłumaczy, że emisja kanału Wydarzenia 24 ma charakter eksperymentalny. Nadawca stara się o uzyskanie koncesji w ramach MUX-8 dla stacji W24. Chodzi o Wydarzenia 24, ale KRRiT nakłada na podmioty biorące udział w konkursie obowiązek zgłoszenia nowego kanału.

Dołącz do dyskusji: Cyfrowy Polsat: koniec problemów z odbiorem stacji z MUX-4

16 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Otarek
Nastał bardzo dobry moment aby zrobić porządek z dvb-t2. Nie przedłużać pozwolenia Polsatowi na dalsze niepotrzebne zajmowanie cennego pasma telewizyjnego, czyli zlikwidować mux 4. A częstotliwości po rym mux przeznaczyć na konwersję mux 8 z pasma VHF.
35 11
odpowiedź
User
nickt44
poprawić odbiur w.24
11 6
odpowiedź
User
Marcin
Nie przedłożać tej decyzji rezerwacyjnej Polsatowi tylko przeznaczyć MUX 4 by przenieść tam zawartość MUX 8 a multipleks MUX 8 przeznaczyć pod DAB+. Innego sensownego rozwiązania nie ma.
27 9
odpowiedź