SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jeden z kanałów TVP wyłączony z MUX-6

Kanał TVP World opuścił MUX-6 naziemnej telewizji cyfrowej, bo zgodnie z decyzją rezerwacyjną Urzędu Komunikacji Elektronicznej na tym multipleksie Telewizja Polska nadawała o jedną stację za dużo. Rzecznik UKE informuje Wirtualnemedia.pl, że nadawca publiczny dostosował się do jego wciąż obowiązującej decyzji. Trwa postępowanie w sprawie jej zmiany. 

Serwis informacyjny TVP WorldSerwis informacyjny TVP World

Obecnie w skład MUX-6 wchodzą: TVP Nauka, TVP Dokument, TVP Rozrywka, TVP Polonia, TVP Kultura, TVP Kobieta, Alfa TVP i Belsat. Szósty multipleks od 1 lutego 2023 roku ma charakter regularny, a nie eksperymentalny i dociera do 96 proc. populacji kraju. Urząd Komunikacji Elektronicznej stosowną decyzję rezerwacyjną wydał jesienią. W związku z pozyskaniem nowego multipleksu Telewizja Polska opuściła MUX-8, a we wrześniu TVP ABC zakończy nadawanie w ramach MUX-1.
 
„Podmiot nadaje liczbę programów zgodnie z rezerwacją”

Zgodnie z decyzją rezerwacyjną w MUX-6 nadawca publiczny może nadawać do 8 kanałów telewizyjnych. Po styczniowym dołączeniu Alfa TVP i Belsat było ich dziewięć. Dopiero 17 lutego do UKE wpłynął wniosek o zmianę decyzji rezerwacyjnej. - Do czasu zmiany rezerwacji, podmiot jest uprawniony do nadawania ośmiu programów. Tym samym podmiot nadaje liczbę programów zgodnie z obowiązującą rezerwacją - informuje Wirtualnemedia.pl Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy UKE.

Nadawca publiczny zdecydował się zrezygnować z emisji w MUX-6  TVP World, który pojawił się tam w październiku 2022 roku. Anglojęzyczny kanał jest więc teraz na terytorium Polski dostępny tylko drogą internetową i poprzez wybrane sieci kablowe. Jeśli UKE zgodzi się na zmianę decyzji rezerwacyjnej, może powrócić.

- Dostosowanie oferty na MUX-6 związane jest ze złożonym przez TVP wnioskiem o zmianę decyzji rezerwacyjnej m.in. w zakresie zwiększenia liczby programów z 8 do 9 w ramach multipleksu. O ewentualnych zmianach w zestawieniu programów na MUX-6 Telewizja Polska będzie informowała na bieżąco - informuje Wirtualnemedia.pl Centrum Informacji TVP.

TVP nie ujawnia czemu postawiła na większy zasięg Belsat TV, kanału adresowanego do mieszkańców Białorusi. Według danych Urzędu do Spraw Cudzoziemców, podawanych przez Centrum Białoruskiej Solidarności, w październiku w naszym kraju przebywało prawie 60 tys. Białorusinów. Nieoficjalne szacunki mówią nawet o 100 tys. Część młodych opozycjonistów przeniosła się nad Wisłę w związku z sytuacją w ich kraju i na Ukrainie.

- Należy zaznaczyć, że dodanie 9-tego programu do strumienia multipleksu statystycznego o pojemności 40,18 Mbps nie wpływa w żaden sposób na jakość odbieranych w taki sposób programów telewizyjnych. Dodatkowa pojemności ok. 4 Mbps w multipleksacji statystycznej, przy określeniu minimalnych i maksymalnych przepływności poszczególnych strumieni video w ramach grupy lub grup statystycznych daje taki sam rezultat jak zastosowanie multipleksacji statystycznej dla 8 strumieni w multipleksie o pojemności 36 Mbps, mierząc przepływność przeznaczoną na warstwę transportową strumieni video - argumentował nadawca publiczny we wniosku o zmianę decyzji rezerwacyjnej.

Dołącz do dyskusji: Jeden z kanałów TVP wyłączony z MUX-6

17 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Trobek
Bardzo dobrze bkokować TVP...tego już nie idzie wytrzymać
odpowiedź
User
Grochek
Nie oglądam TVP****
odpowiedź
User
Kamys
Belsat mogl wywalic. Tvp world chociaz mozna zrozumiec co mowia
odpowiedź