SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Za dużo kanałów na multipleksie TVP? UKE analizuje sprawę

Zgodnie z decyzją rezerwacyjną, TVP nie powinna w ramach MUX-6 emitować więcej niż 8 kanałów telewizyjnych. Nadawca publiczny nadaje ich 9. Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy UKE informuje Wirtualnemedia.pl, że regulator analizuje sprawę.

 

Od niedawna w skład MUX-6 wchodzi kanał Belsat, nadawany w języku białoruskimArticle

1 lutego br. multipleks eksperymentalny Telewizji Polskiej został przekształcony w MUX-6. Towarzyszyło temu zwiększenie zasięgu z 90 proc. do 96 proc. populacji kraju. Emisja jest teraz prowadzona z 63 stacji nadawczych.  Nowe stacje nadawcze, które uzupełnią sieć nadawczą MUX-6 w stosunku do sieci multipleksu testowego to: Płock/Radziwie, Wałbrzych/Chełmiec, Dobromierz, Różan k. Makowa Mazowieckiego, Gniezno/Dębowiec, Świerczów k. Namysłowa, Skierniewice/Bartniki, Tarnobrzeg/Machów, Włodawa,  Łomża, Kamieńsk/Zwałowisko k. Radomska, Chruszczewka k. Sokołowa Podlaskiego i Sieciechów k. Kutna.

- Decyzja rezerwacyjna MUX6 dla TVP została podpisana przez Prezesa UKE 21 września. TVP może korzystać z częstotliwości od 1 lutego 2023 r. do 31 stycznia 2033 r. Od pierwszego dnia TVP będzie zobowiązana do wnoszenia rocznych opłat za użytkowanie częstotliwości, które w wypadku rezerwacji ogólnopolskiej wynoszą dla każdego z multipleksów telewizyjnych około 8 mln zł. Innych wniosków od TVP nie ma. W MUX-6 może być umieszczonych jednocześnie nie więcej niż 8 programów telewizyjnych, określonych w Karcie Powinności - informował jesienią Wirtualnemedia.pl Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy UKE.

O jeden kanał za dużo

Mimo takich zapisów decyzji rezerwacyjnej, po ostatnim dołączeniu kanałów Alfa TVP i Belsat, w skład MUX-6 wchodzi 9 stacji. Poza wspomnianymi wcześniej kanałami są to: TVP Nauka, TVP Dokument, TVP Kultura, TVP Kobieta, TVP Rozrywka, TVP World i TVP Polonia. To łącznie dziewięć kanałów.

Czy TVP wystąpiła do Urzędu Komunikacji Elektronicznej o zmianę decyzji rezerwacyjnej i zwiększenie limitu? - Na ten moment mogę jedynie odpowiedzieć, że sprawę analizujemy - informuje Wirtualnemedia.pl Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy UKE.

Problemy TVP z miejscem na multipleksach zaczęły się po tym jak nadawca publiczny zrezygnował z dwóch miejsc w MUX-8. Wówczas TVP Kultura i TVP Kobieta zostały przeniesione do MUX-6. We wrześniu MUX-1 opuści z kolei kanał TVP ABC. Dodatkowe miejsca przyniesie przejście MUX-3 na wydajniejszy standard DVB-T2/HEVC. Zgodnie z decyzją UKE, musi ono nastąpić do końca 2023 roku. Wówczas Telewizja Polska zyska sloty na dwa kanały w wysokiej rozdzielczości (HD).

Od rozpoczęcia prezesury Mateusza Matyszkowicza, TVP zmieniła politykę wobec naziemnej telewizji cyfrowej. Na multipleksy trafiły kanały TVP Polonia, TVP World i Belsat. Nadawca publiczny wycofał się z planów uruchomienia TVP Muzyka i rozpoczęcie regularnej emisji TVP 4K już w 2022 roku. Zapowiadał to poprzedni prezes TVP Jacek Kurski.

 - Pracujemy nad kanałem TVP 4K przygotowując treści niesportowe. Staramy się nagrywać seriale i produkcje rozrywkowe w jakości 4K. Przez rok i cztery miesiące możemy zgromadzić bibliotekę, która pozwoli nam na uruchomienie stałego kanału. Poprosiłem, żeby między innymi serial „Korona Królów” był kręcony w 4K. Takich produkcji jest znacznie więcej - zapewniał Kurski latem 2021 roku.

Dołącz do dyskusji: Za dużo kanałów na multipleksie TVP? UKE analizuje sprawę

18 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
paszport
A dlaczego Grupa Polsat posiada w swojej strukturze właścicielskiej w NTC DVB-T aż około 8 - 9 kanałów ? :D
odpowiedź
User
Janusz
Absurd. Multipleks DVB-T2 spokojnie może pomieścić 9 kanałów
odpowiedź
User
Karol
Jeżeli operatorem i nadawca multipleksu w całości jest ten sam podmiot to w jego interesie jest optymalizacja jego wykorzystania. Jezeli taki podmiot uzna ze optymalnie będzie np nadawać 16 kanałów SD czy 9 HD a wszystkie będą w obowiązującym standardzie to jego sprawa
odpowiedź