SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wniosek dotyczący MUX-6 w UKE. „TVP dąży do najefektywniejszego wykorzystania zasobu”

Do Urzędu Komunikacji Elektronicznej trafił zapowiadany wcześniej wniosek o zwiększenie liczby kanałów telewizyjnych, które TVP może emitować w ramach MUX-6.. Nadawca publiczny, który przekroczył limit po dołączeniu do multipleksu Alfa TVP i Belsat, zapewnia Wirtualnemedia.pl, że „dąży do jak najefektywniejszego wykorzystania przyznanego zasobu częstotliwości”.

W MUX-6 jest nadawany m.in. kanał Alfa TVPArticle

Od 1 lutego br. dotychczasowy multipleks eksperymentalny Telewizji Polskiej działa jako regularny MUX-6. Zmianie towarzyszyło zwiększenie zasięgu multipleksu z 90 do 96 proc. populacji kraju. Urząd Komunikacji Elektronicznej stosowną decyzję rezerwacyjną wydał jesienią.

- Decyzja rezerwacyjna MUX6 dla TVP została podpisana przez Prezesa UKE 21 września. TVP może korzystać z częstotliwości od 1 lutego 2023 r. do 31 stycznia 2033 r. Od pierwszego dnia TVP będzie zobowiązana do wnoszenia rocznych opłat za użytkowanie częstotliwości, które w wypadku rezerwacji ogólnopolskiej wynoszą dla każdego z multipleksów telewizyjnych około 8 mln zł. Innych wniosków od TVP nie ma. W MUX-6 może być umieszczonych jednocześnie nie więcej niż 8 programów telewizyjnych, określonych w Karcie Powinności - informował wówczas Wirtualnemedia.pl Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy UKE.

Jeszcze do niedawna w skład MUX-6 wchodziły: TVP Nauka, TVP Dokument, TVP Polonia, TVP World, TVP Rozrywka. Po tym jak nadawca publiczny zrezygnował z miejsc w MUX-8, do szóstego multipleksu dołączyły TVP Kobieta i TVP Kultura. Później ofertę MUX-6 poszerzono dodatkowo o Alfa TVP i Belsat. Tym samym telewizja publiczna nadaje o jeden kanał więcej niż ozwala na to decyzja rezerwacyjna. UKE po tych zmianach poinformował, że analizuje sprawę. TVP zapowiedziała z kolei złożenie wniosku o zmianę decyzji rezerwacyjnej.

- Wniosek w tej sprawie wpłynął do urzędu 17 lutego. Analizujemy go, o kolejnych krokach będziemy informować – potwierdza w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Tomaszewski z UKE. Urząd będzie mógł niebawem rozpocząć konsultacje w tej sprawie. Wówczas wniosek zostanie upubliczniony.

TVP o zmianie decyzji rezerwacyjnej

Telewizja Polska zapewnia Wirtualnemedia.pl, że rozszerzenie oferty MUX-6 nie wpłynie negatywnie na jakość nadawanych tam kanałów.

- Zgodnie z przepisami Prawa Telekomunikacyjnego (ust.2; art. 114.a) jednym z istotnych warunków przyznania prawa do użytkowania częstotliwości jest ocena efektywności jej wykorzystania. 31 stycznia 2023 Telewizja Polska S.A. podpisała z operatorem technicznym umowę na świadczenie usługi nadawczej z wykorzystaniem trybów modulacji, dzięki którym multipleks szósty zwiększa swoją przepływność do 40,18 Mbps, co z kolei umożliwia emisję 9 programów jakości HD (z zachowaniem takich samych parametrów jakościowych jak w przypadku nadawania 8 programów ze standardową przepływnością 36 Mbps) – wyjaśnia Centrum Informacji TVP.

Za 4-letnią emisję w MUX-6 nadawca publiczny zapłaci Emitelowi 276 mln zł brutto. Do tego dochodzi jeszcze 8 mln zł rocznie za rezerwację. TVP zapewnia, że chce jak najlepiej gospodarować miejscami na multipleksach. - Telewizja Polska prowadzi emisję programów w oparciu o przyznane częstotliwości oraz wydane pozwolenia radiowe, ściśle przestrzegając dopuszczalnych parametrów technicznych nadawania oraz dąży do jak najefektywniejszego wykorzystania przyznanego zasobu częstotliwości w ramach ich użytkowania – przekonuje TVP.

Najpóźniej we wrześniu TVP będzie musiała przeprowadzić kolejne zmiany na multipleksach. Wówczas wygaśnie decyzja rezerwacyjna dla TVP ABC na MUX-1. Nadawca publiczny będzie musiał znaleźć dla tej stacji inny multipleks. Problemu nie będzie, jeśli do tego czasu MUX-3 przejdzie na wydajniejszy standard DVB-T2/HEVC (zgodnie z decyzją UKE ma na to czas do końca roku). Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przygotowuje się do konkursu dotyczącego zwolnionych przez TVP miejsc w MUX-8. Wezwała zainteresowane podmioty do udziału w nieformalnych konsultacjach w tej sprawie. W ósmym multipleksie chcą nadawać TV Republika i właściciel Red Carpet TV.

Dołącz do dyskusji: Wniosek dotyczący MUX-6 w UKE. „TVP dąży do najefektywniejszego wykorzystania zasobu”

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Lolik
TVP składa wniosek o rozszerzenie do 9 miejsc na muxie mimo że od ponad miesiąca nadaje tam 9 programów. A UKE wniosek...analizuje. Istny cyrk na kółkach. Zamiast wezwać TVP do nadawania zgodnie z decyzją rezerwacyjna. To tak jakby osoba bez uprawnień zatrzymana przez policję złożyła do niej wniosek o zgodę na jazdę, ale i tak sobie będzie jeździć dalej. Absurd
odpowiedź
User
Bezprawie
Chyba prawidłowa ścieżka prawna to najpierw otrzymanie zgody a dopiero później wprowadzanie ewentualnych zmian. Tak TVPiS szanuje prawo.

Nikt nie pisze też, że tego typu zmiany modulacji mają swoje konsekwencje. A jest nim pogorszenie się warunków odbioru. I to w sytuacji, gdy MUX w niektórych regionach i tak ma mniejsze moce nadajników niż MUX1-3.
odpowiedź
User
Iksiński
Zarówno tryb jak i założenia doboru stacji dedykowanych dystrybucji poza Polską są nieprawidłowe i nie powinny mieć miejsca.
Nie zmienia to faktu, ze multipleks ten w dobrej jakości jest w stanie dystrybuować 10 a nawet 12 kanałów HD - wyraźnie podnosząc jakość względem tego co chwile temu oferowane było na rynku w SD DVB-T mpeg4
Realnie to nadawca będący operatorem całego multipleksu powinien decydować o optymalnej paczce dystrybucji
odpowiedź