SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Większy zasięg naziemnego MUX-6

Urząd Komunikacji Elektronicznej zgodził się na dodatkową emisję MUX-6 naziemnej telewizji cyfrowej w Gdyni. W poniedziałek Telewizja Polska uruchomiła emisję doświetlającą szóstego multipleksu z obiektu Gdynia/Oksywie. 

W skład MUX-6 wchodzi m.in. TVP DokumentArticle

Pozwolenie UKE zaczęło obowiązywać 6 października, a będzie ważne do końca stycznia 2033 roku.

Obejmuje emisję na 39 kanale o mocy 100 W. W skład MUX-6 wchodzą: TVP ABC, TVP Kultura, TVP Kobieta, TVP Dokument, TVP Nauka, TVP Polonia, TVP Rozrywka, Alfa TVP i Belsat. Do lutego br. szósty multipleks miał charakter eksperymentalnego i nadawał z 50 obiektów. Siedem miesięcy temu zwiększono liczbę nadajników do 63.

Wówczas w zasięgu multipleksu było 96 proc. populacji Polski. Rezerwacja MUX-6 jest ważna do 31 stycznia 2033 roku. 

Łatwiejszy odbiór MUX-6 na Pomorzu

Telewizja Polska wydała komunikat w sprawie uruchomienia stacji doświetlającej MUX-6. - Dodatkowa emisja wystartowała na kanale 39. Dzięki wzmocnieniu sygnału, widzowie z Gdyni i okolic Rumii oprócz dostępnego już na tym terenie MUX-3, mogą również odbierać programy TVP nadawane na multipleksie szóstym cyfrowej telewizji naziemnej - poinformował nadawca publiczny.

Pierwotnie decyzja rezerwacyjna UKE pozwalała na emisję do 8 kanałów telewizyjnych w ramach MUX-6, ale nadawca publiczny wystąpił do UKE o zgodę na emisję 9 stacji.

- Zgodnie z przepisami Prawa Telekomunikacyjnego (ust.2; art. 114.a) jednym z istotnych warunków przyznania prawa do użytkowania częstotliwości jest ocena efektywności jej wykorzystania. 31 stycznia 2023 Telewizja Polska S.A. podpisała z operatorem technicznym umowę na świadczenie usługi nadawczej z wykorzystaniem trybów modulacji, dzięki którym multipleks szósty zwiększa swoją przepływność do 40,18 Mbps, co z kolei umożliwia emisję 9 programów jakości HD (z zachowaniem takich samych parametrów jakościowych jak w przypadku nadawania 8 programów ze standardową przepływnością 36 Mbps) – tłumaczyło wówczas Centrum Informacji TVP.

Urząd Komunikacji Elektronicznej zgodził się na zwiększenie limitu kanałów telewizyjnych.

Pozostałe multipleksy naziemnej telewizji cyfrowej

Z obiektu Gdynia-Oksywie jest też nadawany MUX-3 z głównymi kanałami TVP (TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport i TVP Historia). Zgodnie z decyzją UKE, do końca 2023 roku trzeci multipleks musi zmienić standard na DVB-T2/HEVC. Wówczas będzie można poprawić jakość stacji nadawanych w ramach MUX-3. Kanały TVP3 i TVP Historia rozpoczną nadawanie w wysokiej rozdzielczości (HD).

Odbiorcy naziemnej telewizji cyfrowej mogą jeszcze korzystać z MUX-1 (Antena HD, Eska TV, Polo TV, Stopklatka, TTV, Fokus TV), MUX-2 (Polsat, Super Polsat, TV4, TV6, TVN, TVN7, TV Puls, Puls 2), MUX-4 (Wydarzenia 24 i płatny pakiet Polsat Box), a także MUX-8 (Nowa TV, Metro, Zoom TV, WP).

W niektórych częściach kraju są dostępne także multipleksy lokalne, eksperymentalne i z krajów sąsiadujących z Polską. Są w naszym kraju miejsca, gdzie drogą naziemną można oglądać ponad 100 kanałów telewizyjnych. 

Dołącz do dyskusji: Większy zasięg naziemnego MUX-6

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl