SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polsat zmienił kanał w lokalnym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej

Mieszkańcy województwa śląskiego nie mogą już oglądać za pośrednictwem MUX-L2 kanału muzycznego Eska TV Extra. W multipleksie lokalnym stacja została zastąpiona przez Nowa TV HD, która jednocześnie w jakości SD jest nadawana w ogólnopolskim MUX-8.

Kanał Nowa TV w jakości HDKanał Nowa TV w jakości HD

W grudniu 2017 roku Telewizja Polsat zawarła z Grupą ZPR Media umowę dotyczącą kupna 100 proc udziałów spółek nadających kanały: Eska TV, Eska TV Extra, Eska Rock TV, Polo TV i Vox Music TV oraz 34 proc. udziałów nadawcy Fokus TV i Nowa TV (z opcją dokupienia kolejnych 15 proc.). Łączna wartość transakcji to ok. 103 mln zł. We wrześniu 2020 roku Polsat przejął pozostałe udziały i stał się jedynym właścicielem Fokus TV i Nowa TV.

Co w ofercie multipleksu?

Multipleksy lokalne powstały w miejscach, gdzie kiedyś działały analogowe telewizje naziemne. Telewizja TVT z Rybnika rozpoczęła nadawanie w 2007 roku. Od 2013 roku jest operatorem multipleksu lokalnego, obejmującego zasięgiem 3,5 mln mieszkańców Górnego Śląska. Głównym programem informacyjnym stacji jest „Raport”. Ponadto w ramówce można znaleźć takie pozycje jak, „Niedziela po naszemu”, serwisy sportowe oraz codzienne propozycje do „Listy Szlagierów po Śląsku”.

W skład MUX-L2 wchodzą też Stars.TV, TV Okazje, TVN HD, TVN7 HD, TV Puls i Puls 2 w jakości SD. Tym samym połowę stacji stanowią duble kanałów obecnych na innych multipleksach. TVN, TVN7, TV Puls i Puls 2 wchodzą też w skład ogólnopolskiego MUX-2 naziemnej telewizji cyfrowej. Jest on nadawany w DVB-T2/HEVC. Nie mogą go więc odbierać posiadacze starszych tunerów i telewizorów. Z badania Krajowego Instytutu Mediów wynikało, że w sierpniu 2022 roku w całej Polsce było 0,99 mln odbiorców z przestarzałym sprzętem. Multipleksy lokalne na razie nie musiały zmienić standardu, więc stacje komercyjne wynajmują na nich miejsca, aby zmniejszyć spadek widowni po przejściu na DVB-T2/HEVC.

Nowa TV zyskuje widzów naziemnych

Nowa TV wchodzi w skład MUX-8, który również nadaje w starym standardzie DVB-T. Stacja jest tam jednak dostępna w standardowej rozdzielczości, a nie wysokiej. W niektórych lokalizacjach występują też problemy z odbiorem ósmego multipleksu. Jego emisja jest prowadzona w paśmie VHF, a nie UHF, jak w przypadku pozostałych MUX-ów. W większości obiektów MUX-8 jest też nadawany w innej polaryzacji. Niekiedy do odbioru potrzeba więc bardziej rozbudowanej instalacji antenowej.

Z danych Nielsena wynika, że w grudniu 2022 roku wśród samych odbiorców naziemnej telewizji cyfrowej kanał Nowa TV miał 0,66 proc. udziału w rynku telewizyjnym. To wzrost o 20 proc. w porównaniu z tym samym miesiącem 2021 roku. Wpływ na poprawę wyniku może mieć emisja w startym standardzie naziemnym. W tym samym miesiącu Polsat, TVN, TV Puls i Puls 2, które zmieniły standard, straciły widzów. Stacje komercyjne zamierzają ubiegać się o rekompensaty od Skarbu Państwa po zmianie standardu przez MUX-3 z głównymi kanałami Telewizji Polskiej. Nastąpi ona do końca roku. Na emisję w DVB-T pozwolił jej Urząd Komunikacji Elektronicznej w związku z wojną na Ukrainie.

Dołącz do dyskusji: Polsat zmienił kanał w lokalnym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl