SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Nowy kanał i zmiany na multipleksie lokalnym naziemnym telewizji cyfrowej

Do MUX-L7 naziemnej telewizji cyfrowej, który jest dostępny w Lubinie i Głogowie, dołączono kanał EWTN Polska. Zmieniono też parametry nadawania multipleksu, które powinny poszerzyć jego zasięg, przy jednoczesnym obniżeniu pojemności.

MUX-L7 obok MUX-L4 (Wrocław, Świdnica) to ostatnie spośród multipleksów lokalnych, które wciąż nadają w starym standardzie DVB-T. Wcześniej na DVB-T2 przeszły: MUX-L1 (Jelenia Góra), MUX-L2 (Rybnik, Ornontowice) i MUX-L3 (Częstochowa, Tomaszów Mazowiecki). Tylko pierwszy multipleks lokalny został zobligowany przez Urząd Komunikacji Elektronicznej do zmiany standardu. Pozostałe dokonały tego dobrowolnie.

Szerszy zasięg naziemny katolickiej telewizji

Obecnie w skład MUX-L7 poza EWTN Polska wchodzą: TV Regionalna.pl z Lubina (SD), Polsat (HD), Nowa TV (HD) i TV Okazje (HD). Jak informuje facebookowy profil Naziemna Telewizja Cyfrowa - informacje, emisja EWTN HD w ramach MUX-L7 odbywa się w rozdzielczości 720p. Przy wszystkich kanałach poza TV Regionalną.pl zastosowano kodek HEVC. Doszło także do zmiany modulacji z 64QAM na 16QAM i FEC z 3/4 na 5/6, co może skutkować zwiększeniem zasięgu przy jednoczesnym zmniejszeniu pojemności multipleksu.

EWTN (Eternal Word Television Network) w Stanach Zjednoczonych rozpoczęła nadawanie w 1981 roku. Stacja została założona przez Matkę Angelikę z zakonu klarysek od Wieczystej Adoracji. W całodobowej ramówce można znaleźć transmisje z nabożeństw (także mszy trydenckich), talk-show, katechezy dla dorosłych i dzieci, relacje ze Światowych Dni Młodzieży. W 2018 roku Fundacja Vide et Crede im. św. Jana Pawła II z Wrocławia  nawiązała współpracę z amerykańską stacją. Dzięki niej mogła powstać EWTN Polska.

We wrześniu 2021 roku stacja otrzymała polską koncesję od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Została uznana za nadawcę społecznego i nie musi za nią płacić. EWTN Polska jest dostępna w sieciach kablowych i za pośrednictwem multipleksu eksperymentalnego naziemnej telewizji cyfrowej BCAST w Gdańsku, Warszawie i Wrocławiu. Zajmuje 57 pozycję na liście kanałów. W grudniu na ogólnopolskim MUX-8 pojawiła się aplikacja HbbTV EWTN GO. Za jej pośrednictwem można oglądać kanały: EWTN Polska i Adoracja 24H.

- EWTN Polska na swojej platformie HbbTV udostępnia dwie równoległe transmisje na żywo, na pierwszym kanale dostępny jest sygnał naszej telewizji, a na kanale drugim Adoracja 24h z Kaplicy wieczystej adoracji w Niepokalanowie. Zapraszamy do oglądania naszej stacji - wyjaśnia religijna stacja.

Dołącz do dyskusji: Nowy kanał i zmiany na multipleksie lokalnym naziemnym telewizji cyfrowej

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Swój
Z tą dostępnością EWTN w sieciach kablowych to śmiech na sali. W żadnej poważnej kablowce ich nie ma...
5 3
odpowiedź
User
ZielonaGęś
Znowu zmiany, ale czy idobie nety, stnienie stacji wirtualnych, radia i kodowanych multipleksów w naziemnej ma sens, bo dla mnie to irracjonalne.
3 3
odpowiedź
User
trzymamy z 3rójką i Antyradiem
Kiedy w EastandWest?
0 0
odpowiedź