SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Operator multipleksów naziemnej telewizji stawia na inteligentne miasta

Emitel to już nie tylko operator naziemnej infrastruktury radiowo-telewizyjnej. Kiedy w kolejnych krajach trwa dyskusja o przeniesieniu tradycyjnych stacji do streamingu, spółka coraz więcej inwestuje w usługi dla inteligentnych miast w oparciu o technologię internetu rzeczy. Wiceprezes Emitela Maciej Staszek informuje Wirtualnemedia.pl, że przychody w tym obszarze rosną.

Kadr ze spotu promującego usługi Emitel w TVN24Kadr ze spotu promującego usługi Emitel w TVN24

Choć w Polsce co trzecie gospodarstwo domowe korzysta z naziemnej telewizji cyfrowej, to w Europie pojawiają się głosy, aby za jakiś czas z niej zrezygnować. Niewiele brakowało i stałoby się tak w Portugalii, gdzie niewielki odsetek społeczeństwa korzysta z tej technologii.

Belgijski nadawca publiczny RTBF chce do 2027 roku zakończyć emisję w FM i DVB-T/DVB-T2 na rzecz streamingu. Podobne przymiarki pojawiają się w Wielkiej Brytanii.

Czesi nie chcą z kolei sprzeciwiać się redukcji pasma UHF dla telewizji na rzecz operatorów telekomunikacyjnych. Decyzja w tej sprawie zapadnie w listopadzie na konferencji WRC-23 w Dubaju.

Chociaż telewizja linearna oferowana przez nadajniki w Polsce na pewno szybko nie zniknie, to firmy typu Emitel muszą myśleć przyszłościowo. Nie wiadomo jaki będzie krajobraz rynku za dekadę czy dwie. Zdają sobie z tego sprawę na przykład operatorzy satelitarni.

Przychody firmy Eutelsat w pierwszej połowie roku finansowego 2022/2023 zmniejszyły się o 6,1 proc. W krajach Europy Zachodniej liczba kanałów nadawanych na satelicie zaczyna spadać. Platformy cyfrowe niechętnie umieszczają na transponderach stacje 4K. Zmniejszyły się głównie wpływy z transmisji, które uzyskiwał Eutelsat.

Francuska firma przyszłość upatruje m.in. w usługach internetu satelitarnego. W połowie 2023 roku powinna sfinalizować fuzję z OneWeb, brytyjskim dostawcą internetu satelitarnego, konkurentem Starlink.

Emitel pracuje m.in. dla Wrocławia i Piaseczna

Także kojarzony głównie z naziemną telewizją i radiem Emitel szuka alternatyw i dywersyfikuje przychody. W ostatnich dniach firma sponsoruje prognozę pogody w TVN24, reklamując się jako „dostawca technologii dla inteligentnych miast”.  

- Zgodnie z przyjętą kilka lat temu strategią, Emitel rozwija inne usługi w zakresie szeroko rozumianej łączności bezprzewodowej. Nasz zespół tworzą doświadczeni eksperci o silnych kompetencjach w  zakresie systemów łączności, od lat rozbudowujemy naszą infrastrukturę. Dlatego oprócz usług dla nadawców telewizyjnych i radiowych oferujemy m.in. infrastrukturę wysokościową dla operatorów telefonii komórkowej, projektujemy i instalujemy nowoczesne systemy łączności bezprzewodowej, w tym zaawansowane instalacje wewnątrzbudynkowe (DAS) oraz budujemy rozwiązania dla inteligentnych miast w oparciu o technologię internetu rzeczy (IoT). Udział przychodów firmy w tym obszarze stale rośnie i naszym celem jest dalszy rozwój portfela usług i produktów - mówi Wirtualnemedia.pl Maciej Staszak, wiceprezes Emitela.

Samorządy niektórych ośrodków już korzystają z technologii dostarczanych przez operatora multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej.

- Jeśli chodzi o inteligentne miasta, to Emitel ma duże doświadczenie rynkowe w tym zakresie. Jako jedna z pierwszych firm rozpoczęliśmy realizację nowatorskich projektów we współpracy z samorządami. Dzięki technologii LoRaWAN można uruchamiać wiele usług, które przekładają się na podniesienie jakości życia mieszkańców. Są wśród nich np. analiza zajętości miejsc parkingowych, zarządzanie oświetleniem miejskim, zdalne, zautomatyzowane odczyty różnego rodzaju liczników czy monitorowanie zapełnienia koszy na śmieci. Takie projekty realizujemy już w kilku miastach w Polsce, np. we Wrocławiu, w podwarszawskim Piasecznie czy w ramach ostatnio podpisanej umowy w Ostrowie Wielkopolskim - wymienia Staszak.

Z usług Emitela korzystają zarówno największe miasta w kraju, jak i nieco mniejsze ośrodki.

- Jednym z największych projektów, który realizujemy, jest budowa zautomatyzowanego odczytu liczników wody dla MPWiK Wrocław. Natomiast projekt wdrożony przez Emitel w Piasecznie pozwala samorządowi m.in. monitorować poziom wód w rzekach i rowach melioracyjnych, czy też śledzić w czasie rzeczywistym parametry środowiska naturalnego (pomiar temperatury, poziom hałasu oraz wilgotności i czystości powietrza). Emitel uruchomił w Piasecznie również innowacyjny system zarządzania zajętością miejsc parkingowych. Projekty Emitel zdobywają uznanie i wyróżnienia – w październiku 2022 r. firma otrzymała I nagrodę w konkursie Smart City Poland Award 2022 w kategorii „Infrastruktura miejska", za wdrożenie rozwiązań Smart City w Gminie Piaseczno – informuje wiceszef Emitela.

Od kwietnia do grudnia ub.r. przychody Emitela zwiększyły się rok do roku o 11,5 proc. do 416 mln zł, a zysk EBITDA - o 5,6 proc. do 277 mln zł. Operator ma zakontraktowane zamówienia o wartości ponad 2,6 mld zł.

Dołącz do dyskusji: Operator multipleksów naziemnej telewizji stawia na inteligentne miasta

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Co za czasy
Czyli to będzie ogniwo tych 15-minutowych miast. Dobrze rozumiem.
odpowiedź
User
G40
Takie twory jak emitel za 10 lat przestaną istnieć mi już to wisi korzystam z iptv od Polsatu i nawet 3G działa mam dostęp do Disney+ i HBO max netflixa nie potrzebuje
odpowiedź