SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP1 i Polsat liderami w DVB-T w 2022 roku, TVP Info na podium w 4+

Liderem oglądalności wśród widzów naziemnej telewizji cyfrowej w 2022 roku w grupie 4+ była TVP1. Na trzecie miejsce awansowało TVP Info, które wyprzedziło TVN i Polsat. W grupie 16-49 na czele znalazł się Polsat - wynika z raportu Wirtualnemedia.pl. - Jeden z ważnych czynników zmiany SHR% to zmiana standardu sygnału nadawania - mówi nam Rafał Maślanka, senior multiscreen planner/buyer z agencji One House.

Telewizor 8K (fot. Adrian Gąbka)Article

W 2022 roku wśród widzów oglądających tylko naziemną telewizję cyfrową najpopularniejszym kanałem była TVP1 - wynika z danych Nielsen Audience Measurement, do których dotarł portal Wirtualnemedia.pl. Średni udział tej stacji w porównaniu do 2021 roku zmniejszył się o 3,72 proc. i wyniósł 12,94 proc.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń o pracę

Druga była TVP2, która zanotowała udział na poziomie 10,51 proc., po wzroście o 1,55 proc.

TVP Info wyprzedziło TVN i Polsat

Podium uzupełnia kanał TVP Info, który zanotował udział na poziomie 9,98 proc., po wzroście o 46,33 proc. Stacja awansowała z piątej lokaty.

Z trzeciego na czwarte miejsce spadł Polsat ze spadkiem udziału o 9,29 proc. do 9,08 proc.

Piąty był TVN, którego udział zmalał o 7,53 proc. do 6,51 proc. W 2021 roku stacja była czwarta.

- Jeden z ważnych czynników zmiany SHR% to zmiana standardu sygnału nadawania. Dokonujące się etapami w 2022 przejście na nowy standard sygnału DVB-T2 spowodowało, że nadawcy komercyjni są już dostępni tylko w nowym standardzie. A widzowie, którzy nie zdążyli dostosować lub wymienić swoich telewizorów utracili możliwość odbioru stacji komercyjnych naziemnych - komentuje portalowi Wirtualnemedia.pl Rafał Maślanka, senior multiscreen planner/buyer z agencji One House. - Na mocy decyzji, którą podjął Urząd Komunikacji Elektronicznej, do końca 2023 roku w „starym” standardzie DVB-T nadal mogą być odbierane stacje nadawcy publicznego, czyli TVP - dodaje.

Maślanka zwraca uwagę na wysoki wzrost udziału TVP Info. - Na bardzo wyraźny wzrost SHR% tego kanału informacyjnego bezapelacyjnie miał wpływ (oprócz wspomnianym utrzymaniem standardu DVB-T) wybuch wojny, ale też pogarszające się nastroje w społeczeństwie i ogólnie trudna sytuacja ekonomiczna - wyjaśnia.

21. miejsce zajął kanał - Wydarzenia24, który nadaje od 1 września 2021 roku (zastępując Superstację). Jego średni rynkowy udział w 2022 roku wyniósł 0,92 proc., po wzroście względem 2021 roku o 736,36 proc. (największym w zestawieniu).

Z kolei najwięcej straciła będąca 6. w zestawieniu stacja TV Puls. Jej udział zmalał o 23,83 proc. do 4,57 proc.

0,12 proc. udziału TVP Nauka

Przedostatnie miejsce zajął nowy kanał - TVP Nauka, który nadaje od 3 października 2022 roku. Jego średni rynkowy udział w zeszłym roku wyniósł 0,12 proc.

Polsat na czele w 16-49

Wśród widzów w grupie komercyjnej 16-49 w 2022 roku pozycję lidera oglądalności w DVB-T zajął Polsat. Stacja ze średnim udziałem na poziomie 9,89 proc. zanotowała, względem 2021 roku, spadek o 5 proc.

Udział drugiego TVN zmniejszył się o 8 proc. do 8,63 proc. Podium uzupełnia TVP2 (7,78 proc., do góry o 10,20 proc.), która awansowała z piątej lokaty. Czwarta była TVP1 (7,54 proc., - 1,57 proc.).

- Ramówki w żadnej ze stacji Big4 w 2022 roku nie obfitowały w super nowości. Przeciwnie, nadawcy stawiali na sprawdzone formaty. Na wzrostowy wynik TVP2 nie pracował też mundial, z racji tego, że większość widowiskowych spotkań piłkarskich była w TVP1. Na pewno utrata praw do transmisji skoków narciarskich w TVP1, które w 2022 roku były w TVN spowodowała, że część widowni TVP1 przepłynęła do TVP2 - i tym można tłumaczyć niewielki wzrost SHR% roczny na tle strat u innych w ramach naziemnej telewizji - analizuje ekspert.

Nielsen Audience Measurement nie udostępnia danych o oglądalności TV Trwam, bo stacja nie podpisała umowy z instytutem.

Dołącz do dyskusji: TVP1 i Polsat liderami w DVB-T w 2022 roku, TVP Info na podium w 4+

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Melissa
TVP niczym nie różni się od telewizji rządowej w Rosji.
odpowiedź
User
Gie
Zróbcie takie zestawienie dla oglądalności na satelicie i w kablówkach.
odpowiedź
User
Marcin
Tak się śmiali z kanału Antena HD a okazuje się że mają śmiało już 1 procent udziału i cały czas idą do góry. Dajcie im parę lat i to będzie jedna z najlepszych stacji w DVB-T. MWE powinno dostać jeszcze jedną koncesję naziemna. Wielka szkoda ze w telewizji naziemnej nie ma stacji Tele 5.
odpowiedź