SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Konkurs ws. MUX-8 ruszy najpóźniej 17 maja. Nowe kanały naziemne jesienią

Rusza konkurs dotyczący wolnych miejsc na MUX-8 naziemnej telewizji cyfrowej. Ogłoszenie przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w tej sprawie ukaże się najpóźniej 17 maja. Oznacza to, że czas na złożenie przez zainteresowane podmioty wniosku koncesyjnego upłynie na przełomie czerwca i lipca. Nowe kanały powinny trafić na multipleks jesienią.

Antena do naziemnej telewizji cyfrowejArticle

Od daty publikacji ogłoszenia w Monitorze Polskim, zainteresowane nadawaniem firmy, będą miały 45 dni na złożenie stosownego wniosku. Jeśli ogłoszenie ukaże się 17 maja, to termin ten upłynie 1 lipca.

W przypadku wcześniejszej publikacji, w ostatnich dniach czerwca. Potem KRRiT będzie mogła rozpatrzyć wnioski nadawców i wskazać trzy kanały w standardowej rozdzielczości (SD), które dołączą do Nowej TV, telewizji WP, Zoom TV i Metro na ósmym multipleksie.

Podobne postępowanie Rada poprzedniej kadencji przeprowadzała w lutym 2021 roku. Wówczas regulator kilka tygodni analizował wnioski zainteresowanych podmiotów.

Wnioski złożyły wówczas: Telewizja Polsat (dla kanału Polsat Edu), Wirtualna Polska (H! TV), Red Carpet Media Group (Red Carpet TV), Green Content (Dmax), Gaming Tech Esports Media (CD Action TV) i Michał Winnicki - na trzy różne kanały: Silver TV, TVC Nostalgia lub Tele Rozrywka. Ostatecznie wybrano kanał Silver TV (obecnie Antena HD). Stacja rozpoczęła nadawanie dopiero 1 maja 2021 roku. Nowości w MUX-8 pojawią się więc prawdopodobnie jesienią. Wówczas ruszy też konkurs w sprawie miejsca, które we wrześniu w MUX-1 zwolni TVP ABC.

Duże zainteresowanie konsultacjami KRRiT

Na początku roku kanały TVP Kultura HD i TVP Kobieta opuściły MUX-8. Drogą naziemną można je teraz oglądać za pośrednictwem MUX-6. Emitel już jesienią wystąpił do Urzędu Komunikacji Elektronicznej o zmianę decyzji rezerwacyjnej, która pozwoliłaby zastąpić stacje Telewizji Polskiej, innymi, wyłonionymi w konkursie KRRiT. UKE zgodził się na to w kwietniu.

Przed miesiącem KRRiT uzgodniła treść ogłoszenia. O nadawanie mogą się ubiegać podmioty zainteresowane emisją kanałów wyspecjalizowanych. KRRiT wybierze więc kanały tematyczne, a nie uniwersalne.

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski już na początku lutego wezwał podmioty zainteresowane nadawaniem w ramach MUX-8 do określenia profilów stacji, które chcieliby umieścić na multipleksie. Zgłoszono 14 propozycji kanałów telewizyjnych.

Aż trzy zgłoszenia dotyczą kanałów filmowo-serialowych. Pierwsza z takich stacji miałaby mieć charakter „filmowo-rozrywkowy, skierowany do grupy wiekowej 12-59”. Inny projekt ma być „serialowo - filmowy”. W jego ofercie mają znaleźć się „filmy fabularne polskie i zagraniczne, seriale zagraniczne, edukacja o sztuce filmowej”. Wpłynęła też propozycja na „kanał filmowo-serialowy, skierowany do grupy wiekowej 45-65+”.

Zaproponowano także kanały: „uniwersalny - rozrywkowy pop kulturowy - z możliwością modyfikacji nadawanego programu”, „wyspecjalizowany – poświęcony wartościom chrześcijańskim, rodzinnym, wspierający przywiązanie do tradycji i historii”, „rozrywkowy, z uwzględnieniem tematyki regionów i oczekiwań generacji 50+”, „lifestylowy – poświęcony zdrowemu trybowi życia”, „dla dzieci 3-6 lat – prezentujący mądre i bezpieczne seriale i edukacja”, „muzyczny – prezentujący tzw. złote przeboje i muzykę klasyczną”, „ogólnorozrywkowy – „historie prawdziwych ludzi”, skierowany do grupy wiekowej 45-65+” i „pop-up – rozrywkowy – kanał o tematyce „sezonowej”, skierowany do grupy wiekowej 4+”.

Grupa MWE zaproponowała 3 kanały tematyczne, a nadawca Red Carpet TV i Red Top TV jeden istniejący kanał i jedną nową stację filmowo-serialową. Pozostali uczestnicy konsultacji nie ujawniają się. Nadawaniem w MUX-8 są zainteresowane jednak TV MN oraz informacyjno-publicystyczna TV Republika. W konkursie raczej nie wezmą udziału: Stars.TV, wPolsce.pl i Telewizja Puls.

Dołącz do dyskusji: Konkurs ws. MUX-8 ruszy najpóźniej 17 maja. Nowe kanały naziemne jesienią

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Państwo z kartonu
Konkurs/nowe kanały powinny były być wybrane już w momencie opuszczenia tego MUXa przez TVP. A tak wszystkie te procedury niemiłosiernie się wloką. Inna sprawa, że nieobjęcie tego MUXa obowiązkową migracją do DVB-T2 i HD wygląda jak celowy sabotaż tego MUXa i nadawców w nim nadających.
odpowiedź
User
Mietek
Duża cześć zakłada docelowa migracje z mux8 na mux5 ale równie dobrze krrit będzie mógł ogłosić nowy konkurs na nowy multipleks pozostawiając dotychczasowe stacje na mux8. I w sumie wariant odrębnego konkursu jest logiczny bo uczestnicy wiedza o co występują i jak to się biznesowo spina
odpowiedź
User
anna
MUX-8 ma dedyzję rezerwacyjną (na pozostanie w DVb-T) az do 2030 roku. Jeśli nie zmigrują go do DVB-T2 wcześniej to bedzie to skandal i działanie na niekorzyśc ndawców, którzy tam tkwią w W DVB-T.
odpowiedź