SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Platformy cyfrowe i sieci kablowe nie zyskają. 81 proc. odbiorców naziemnych nie planuje zmienić oferty

Krajowy Instytut Mediów przy okazji badania w sprawie przygotowania gospodarstw domowych na standard DVB-T2/HEVC spytał odbiorców naziemnej telewizji cyfrowej o ich plany. Aż 81 proc. z nich nie zamierza skorzystać z oferty operatorów płatnej telewizji. Z odbioru naziemnego chce natomiast zrezygnować 2 proc. ankietowanych.

W kanałach naziemnej telewizji cyfrowej królują m.in. kabarety Article

Od końca marca do końca czerwca br. trwał w Polsce proces przejścia na DVB-T2/HEVC. Objął MUX-1, MUX-2 i MUX-4, na których nadawanych jest większość kanałów komercyjnych. KIM już od jesieni zeszłego roku sprawdzał przygotowanie Polaków na zmianę standardu. Rok temu 2,27 mln gospodarstw domowych posiadało telewizory lub tunery niekompatybilne z DVB-T2/HEVC. Ich mieszkańcy byli zagrożeni utratą dostępu m.in. do TVN, Polsatu, TV Puls czy TV Trwam. Po roku badań KIM, dostępu do tych stacji nie mają mieszkańcy 0,99 mln domostw z naziemną telewizją. Nie zakupili nowych urządzeń, ani nie skorzystali z rządowego dofinansowania na zakup sprzętu.
 
Złe wiadomości dla platform cyfrowych i sieci kablowych

Z badania KIM wynika, że 81 proc. odbiorców naziemnych nie zamierza zmieniać sposobu odbioru kanałów telewizyjnych. Jedynie 2 proc. zamierza to uczynić w ciągu roku. Nieco inaczej wyglądają wyniki wśród grupy, która podczas badania była świadoma korzyści płynących z przejścia na DVB-T2/HEVC, czyli m.in. emisji wszystkich kanałów w wysokiej rozdzielczości (HD). W tym przypadku z odbioru naziemnego nie zamierza rezygnować 85 proc. badanych. Inne plany ma 2 proc., natomiast pozostali nie podjęli jeszcze w tej sprawie decyzji.

KIM przepytał też o plany gospodarstwa niekorzystające z naziemnej telewizji cyfrowej. 63 proc. nieświadomych korzyści płynących z DVB-T2/HEVC nie zamierzało z niej skorzystać. Odsetek ten spadał do 60 proc. po tym, kiedy poznali te korzyści. 7 proc. nieświadomych i 8 proc. świadomych zmian zadeklarowało, że zamierza skorzystać z DVB-T2/HEVC. Wśród domostw, które nie posiadają NTC i zamierzają z niej skorzystać 38 proc. badanych zdradziło, że nie zamierza rezygnować z płatnej telewizji. Inną deklarację złożyło 6 proc. nieświadomych benefitów płynących z DVB-T2/HEVC i 4 proc. świadomych lepszej jakości obrazu.

Wcześniejsi odbiorcy naziemni kilkanaście lat temu byli głównym motorem napędowym platform satelitarnych i sieci kablowych. W kraju królowała wówczas telewizja analogowa. W wielu częściach Polski można było dzięki niej oglądać tylko TVP1, TVP2 i Polsat. W większych miastach dodatkowo także TVP3, TVN, TV4 i TV Puls. Mieszkańcy mniejszych miejscowości często wybierali więc tańsze pakiety satelitarne, żeby oglądać więcej stacji. Cyfrowy Polsat w 2007 roku miał 1,5 mln abonentów, a w 2010 roku już 3,2 mln. Po wyłączeniu emisji analogowej pod koniec lipca 2013 roku bazy abonenckie operatorów płatnej telewizji już przestały tak spektakularnie rosnąć.

Z danych KIM wynika, że obecnie platformy cyfrowe i sieci kablowe mogą pozyskać jedynie 2 proc. odbiorców naziemnych. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji szacuje, że blisko 5 mln gospodarstw domowych w Polsce korzysta z odbioru naziemnego. Do „złowienia” przez m.in. Polsat Box, Canal+, UPC czy Vectrę jest więc około 100 tys. potencjalnych abonentów. Na całym świecie tradycyjni operatorzy muszą borykać się z licznymi rezygnacjami abonentów.

Z prognozy Digital TV Research wynika, że do 2027 roku takie firmy na całym świecie 68 mln klientów. Dataxis szacuje, w samej Europie ubędzie 16 mln abonentów sieci kablowych i 10 mln platform satelitarnych. W Europie Środkowo-Wschodniej spadki mają być mniejsze niż w Zachodniej. Klienci odchodzą nie tylko z powodu inflacji i lepszej jakości kanałów w DVB-T2, ale też rozwoju serwisów streamingowych typu Netflix, Amazon Prime Video, Disney+, HBO Max, Player, Polsat Box Go, Canal+ online. Nie trzeba wiązać się z nimi długoterminową umową, tylko miesięczną subskrypcją.

Czy oferta naziemna jest wystarczająca?

KIM nie zdradził dlaczego aż 81 proc. odbiorców naziemnych nie zamierza rezygnować z tej formy odbioru telewizji. Kluczowy jest prawdopodobnie brak kosztów. Poza tym osoby posiadające telewizor Smart TV lub przystawkę, mogą łatwo uzupełnić ofertę o serwisy streamingowe. Teoretycznie drogą naziemną są oferowane stacje o wszystkich tematykach. Teoretycznie, bo na przykład muzyczna Eska TV w godzinach wieczornych nadaje głównie programy typu reality. W TVP Sport nie znajdziemy oczywiście transmisji z meczów Bundesligi czy Premier League. Dokumentalny Fokus TV nadaje na przykład stare odcinki „Starożytnych kosmitów”, znanych z płatnych kanałów History czy History 2. Podobnie wygląda sytuacja ze starszymi produkcjami BBC w TVP Nauka. Na antenach Antena HD, Zoom TV czy telewizji WP znajdziemy wiele kabaretów. Wszystkie kanały naziemne są „naszpikowane” reklamami, ale równie wiele można ich znaleźć w płatnych kanałach tematycznych. W jakości 4K jedynie w czasie mundialu będzie można oglądać TVP4K.

We wrześniu informowaliśmy, że w rejonach przygranicznych są miejsca, gdzie można oglądać nawet 100 stacji drogą naziemną. Nie tylko dzięki zagranicznym multipleksom, ale także eksperymentalnym i lokalnym MUX-om. Mieszkańcy niemal całej Polski mogą oglądać niekodowane kanały z 6 multipleksów. Są to: MUX-1 (TVP ABC HD, Eska TV HD, Polo TV HD, TTV HD, Antena HD, TV Trwam HD, Stopklatka HD, Fokus TV HD), MUX-2 (Polsat HD, Super Polsat HD, TV4 HD, TV6 HD,  TVN HD, TVN7 HD, TV4 HD, TV Puls HD, Puls 2 HD), MUX-3 (TVP1 HD, TVP2 HD, TVP3, TVP Info HD, TVP Sport HD I TVP Historia), MUX-4 (Wydarzenia24), MUX-6 (TVP World HD, TVP Nauka HD, TVP Rozrywka HD, TVP Dokument HD, TVP Polonia HD, TVP1 HD, TVP2 HD, TVP Info HD) i MUX-8 (TVP Kultura HD, TVP Kobieta, Nowa TV, Metro, WP i Zoom TV). Dzięki multipleksowi eksperymentalnemu BCAST w Warszawie, Gdańsku i Wrocławiu są dostępne także Polsat HD, TV Republika, TV Regionalna.pl, TV Okazje, EWTN HD, Nowa TV HD i Stars. TV HD. W Katowicach za pośrednictwem multipleksów próbnych MWE i TVS można oglądać TVS, TV Republika, TV Okazje, Polsat, Filmax HD, Junior Music, Nuta Gold, Power TV HD, Xtreme TV i TVC HD.

Osoby z telewizorami obsługującymi HbbTV, które są podłączone do internetu (TVN szacuje, że jest ich 800 tys.) mogą oglądać dodatkowe kanały i serwisy z wideo na żądanie. Telewizja Polska w ten sposób nadaje stacje: TVP ABC 2, TVP Historia 2, TVP Kultura 2 i ukraiński kanał Perszyj. Nadawca publiczny w HbbTV udostępnia aplikacje TVP GO (treści VOD i możliwość cofania programów wyemitowanych na poszczególnych kanałach do tygodnia) i TVP VOD (premierowe pozycje na żądanie). Polsat udostępnia platformę Polsat GO, również z dostępem na żądanie do poszczególnych seriali, filmów i programów.  Wszyscy czołowi nadawcy w HbbTV oferują aplikacje reklamowe. Niedawno TVN wdrożył DAI, czyli możliwość podmiany reklam w blokach. Dzięki reklamie adresowalnej można dotrzeć do grup m.in. z konkretnych lokalizacji lub o określonych zainteresowaniach.

Dołącz do dyskusji: Platformy cyfrowe i sieci kablowe nie zyskają. 81 proc. odbiorców naziemnych nie planuje zmienić oferty

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Pawel.
Preferuję NTC,coraz więcej programów,żadnych umów,niektórzy operatorzy kablówek nierzetelni.W naziemnej spośród ok.30 kanałów i tak najczęściej oglądam kilka swoich ulubiónych m.in. TVPinfo czy TVP3.
odpowiedź
User
Gie
"Mieszkańcy mniejszych miejscowości często wybierali więc tańsze pakiety satelitarne, żeby oglądać więcej stacji. Cyfrowy Polsat w 2007 roku miał 1,5 mln abonentów, a w 2010 roku już 3,2 mln."

CP zyskał tylu abonentów nie tylko dzięki tanim abonamentom. Jednym z głównych powodów było uszczelnienie systemu kodowania. Do 2007 roku można było oglądać kanały CP praktycznie na każdym dekoderze FTA. Ludzie mieli pełny pakiet CP za darmo. Przyzwyczaili się do tych kanałów i kiedy uszczelniono system kodowania wykupili abonament.

Aż dziw że platformy satelitarne nie wykorzystały konieczności zmiany dekoderów przy przejściu na DVB-T2/Hevc. Mogły zaoferować za 200-250 zł zaoferować dekoder satelitarny z anteną i pakietem kanałów takich jak w NTC plus jakieś bonusowe. Za darmo powiedzmy na rok, dwa. Przez ten rok, dwa ludzie by się przyzwyczaili do oferty i pewnie byliby skłonni płacić abonament.
odpowiedź
User
fgh
Trend jest taki że młodzi wybierają internet + NTC albo sam internet i do tego jakąś subskrypcję typu Netfix itp. Widać po rynkach zachodnich, że kablówki i TV SAT są w głębokim odwrocie.
odpowiedź