SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

UKE: TVP chce rezerwacji MUX-6, w sprawie MUX-5 brak wniosków

Multipleks eksperymentalny Telewizji Polskiej w 2023 roku prawdopodobnie na stałe trafi do nadawcy publicznego. Urząd Komunikacji Elektronicznej zdradza portalowi Wirtualnemedia.pl, że TVP zabiega o stałą emisję w ramach MUX-6. Wniosków dotyczących nadawania w MUX-5, nie ma.

Prezes TVP Jacek Kurski (fot. TVP Info)Article

1 maja 2021 roku Emitel wraz z TVP uruchomili eksperymentalny MUX-5 w DVB-T2/HEVC. Jego zadaniem było przygotowanie widzów na zmianę standardu naziemnej telewizji cyfrowej. Proces przejścia na DVB-T2/HEVC trwał od końca marca do końca czerwca i wbrew pierwotnym planom nie objął MUX-3, gdzie są dostępne główne anteny TVP (TVP1, TVP2, TVP Info, TVP Sport, TVP Historia). W marcu w związku z wojną na Ukrainie minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński wystąpił do szefa UKE Jacka Oko o zgodę na dalsze nadawanie MUX-3  w starym standardzie DVB-T (multipleksowi towarzyszy Regionalny System Ostrzegania). Regulator na to przystał.

W międzyczasie UKE wydawał decyzje, które pozwalały na dalsze funkcjonowanie multipleksu eksperymentalnego TVP. Nowe zgody nie dotyczą jednak pasma przewidzianego dla MUX-5, tylko MUX-6. Termin wygaśnięcia pozwoleń jest zróżnicowany w zależności od regionu. Wydane ostatnio wygasa dopiero 31 sierpnia 2023 roku. W multipleksie eksperymentalnym TVP są nadawane: TVP1 HD, TVP2 HD, TVP3 Warszawa HD TVP Info HD, TVP Dokument HD, TVP Kultura HD i TVP Rozrywka HD. W listopadzie i grudniu br. najprawdopodobniej za pośrednictwem tego MUX-u będzie prowadzona emisja TVP 4K z meczami mundialu w Katarze.

TVP otrzyma na stałe dodatkowy multipleks

Czy MUX-6 trafi na stałe do Telewizji Polskiej? Co z MUX-5? - O rezerwację częstotliwości MUX-6 występowała tylko TVP, proces trwa, o szczegółach będziemy informować po jego zakończeniu. Na MUX-5 nie mamy wniosków - informuje Wirtualnemedia.pl Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy UKE. Na przełomie czerwca i lipca regulator wprowadził opłaty za zgody na funkcjonowanie multipleksów eksperymentalnych (multipleks obejmujący zasięgiem tylko jedno miasto na prawach powiatu kosztuje 40 tys. zł rocznie). Decyzje dotyczące MUX-u próbnego TVP zapadły jednak wcześniej. Jeśli telewizji publicznej uda się zarezerwować MUX-6, to uniknie opłat także w przyszłym roku.

- Telewizja Polska złożyła wniosek na dodatkowe zasoby częstotliwości do nadawania naziemnego. Będą one wykorzystane zgodnie z zapisami Karty Powinności do rozpowszechniania oferty programowej nadawcy publicznego - informuje Wirtualnemedia.pl Centrum Informacji TVP. Telewizja Polska na początku października uruchomi TVP Nauka, w listopadzie ruszy TVP 4K, a w późniejszym terminie TVP Muzyka.

O dodatkowym multipleksie dla nadawcy publicznego mówił przed rokiem przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski. - Nie przewidujemy wielkiego wzrostu liczby kanałów telewizji naziemnej. Będą do rozdysponowania jeszcze dwa multipleksy telewizyjne, czyli piąty i szósty. To kilkanaście kanałów telewizji naziemnej. Zaplanowaliśmy, że w ofercie bezpłatnej będzie dostępny jeden z tych multipleksów. Będzie wykorzystywany przez nadawcę publicznego, żeby całą swoją ofertę w bezpłatnej telewizji naziemnej oferować - stwierdził Kołodziejski.

Pod koniec ub.r. szef KRRiT zaproponował prezesowi UKE, żeby przenieść MUX-8 (Nowa TV, WP, Metro, Zoom TV, TVP Kobieta, TVP Kultura, TVP ABC) z pasma VHF do pasma UHF. Wówczas zawartość ósmego multipleksu mogłaby zostać przeniesiona na piąty, a pasmo MUX-8 trafiłoby na potrzeby cyfrowego radia DAB+. Regulatorom nie udało się dojść w tej sprawie do porozumienia. Tłem sporu może być przyszłoroczna międzynarodowa konferencja w Genewie. Może na niej zapaść decyzja o przekazaniu dodatkowego pasma UHF na potrzeby operatorów telekomunikacyjnych. Wówczas wykorzystanie pasma VHF do emisji telewizyjnej miałoby uzasadnienie. Zwłaszcza, że cyfrowe radio cieszy się znikomym zainteresowaniem w przeciwieństwie do naziemnej telewizji cyfrowej.

Dołącz do dyskusji: UKE: TVP chce rezerwacji MUX-6, w sprawie MUX-5 brak wniosków

15 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Irek świrek
Niezły bałagan skoro nawet nie wiadomo w jakim trybie mux5 ma być udostępniony. Czy trafić tam mają stacje z mux8, czy KRRiT rozpisze nowy konkurs czy UKE przydzieli mux operatorowi i czy w związku z przyznaniem mux5 dla tvp stacje tego nadawcy z mux 1 i mux 8 zostaną na niego przeniesione?
odpowiedź
User
Grzesiok
Przestań kłamać tego słuchać oglądać nie idzie
odpowiedź
User
Widz dvb-t2 hevc
TVP może sobie chcieć aby dostać koncesje na 10 lat to muszą być konsultacje , składanie wniosków i rozpatrzenia , a później proces koncesyjny a więc UKE , KRRiT podejmuje decyzję . Co do multiplska testowego to TVP dostanie pozwolenie zawsze , a nadawcom prywatnym chcą zabrać . moim zdaniem TVP mogło by dostać 5 miejsc na multipleksie 6 pod warunkiem że opuszczenia 8 multipleksu - 3 kanały . Zaineresowania radiem DAB+ nie ma bo nadaje Polskie Radio którego prawie nikt nie słucha , a teraz nie chcą wydać koncesji na ogólnoplski multipleks radia Dab+ ze stacjami prywatnymi gdzie zainteresowanie będzie bardzo duże .
odpowiedź