SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Więcej kanałów Polsatu w lokalnym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej

Do multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej obejmującym zasięgiem Lubin, Głogów i okolice dołączyły kanały Polsat i Nowa TV w wysokiej rozdzielczości. W MUX-L7 stacja TV Okazje rozpoczęła emisję w jakości HD. Do tej pory była dostępna w standardowej rozdzielczości.

Poza wymienionymi wyżej stacjami w multipleksie TVL w  jakości SD jest nadawana TV Regionalna. Lokalny kanał jest też nadawany z multipleksów testowych w DVB-T2/HEVC we Wrocławiu i w Warszawie, którego operatorem jest spółka BCAST, związana z Polsatem. Od końca marca do końca czerwca br. potrwa w Polsce zmiana standardu naziemnej telewizji cyfrowej z DVB-T na DVB-T2/HEVC.

W pierwszej kolejności zmiana obejmie mieszkańców województw dolnośląskiego i lubuskiego. Krajowy Instytut Mediów szacuje, że ponad 1,8 mln gospodarstw domowych musi wymienić telewizor lub dekoder, aby był kompatybilny z nowym standardem. W parlamencie trwają prace nad ustawą, która dofinansuje zakup sprzętu w kwocie 100 zł. Po zmianie standardu poprawi się jakość nadawanych stacji. Większość z nich będzie dostępna w jakości HD.

Nie wszyscy muszą przejść na DVB-T2/HEVC

Na razie zmiana nie obejmie MUX-8 naziemnej telewizji cyfrowej. Nadawane są tam: Nowa TV, WP, Zoom TV, Metro, TVP Kobieta, TVP Kultura HD. Niewykluczone, że do zmiany standardu na DVB-T2/HEVC w przypadku kanałów znanych z MUX-8 dojdzie po jego likwidacji. Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji chce, żeby to pasmo przeznaczyć na potrzeby cyfrowego radia DAB+. Stacje z MUX-8 trafiłyby na MUX-5 albo MUX-6. W grudniu Witold Kołodziejski skierował do prezesa UKE Jacka Oko pisemne stanowisko w tej sprawie.

- Zmiana kanałów i standardu NTC wynika z konieczności przeznaczenia części zakresu częstotliwości 470-790 MHz, tj. 694-790 MHz, na usługi szerokopasmowego dostępu do sieci. Dlatego, zmiana technologii nie dotyczy MUX8, który obejmuje zasoby częstotliwości z całkiem innego zakresu, tj. 174-230 MHz. Decyzja w sprawie ewentualnej zmiany standardu leży po stronie operatora multipleksu (rezerwacja) jak i nadawców na MUX8 (w kontekście koncesji) - informował niedawno portal Wirtualnemedia.pl Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Nowy standard pozwala na nadawanie większej liczby kanałów lub poprawę ich jakości. Jest więc szansa, że w całej Polsce Nowa TV, Wp, Zoom TV będą dostępne w jakości HD.

Spośród lokalnych multipleksów obowiązek przejścia na DVB-T2/HEVC ma tylko spółka MWE Teleport Michała Winnickiego. W zeszłym roku reaktywowała MUX obejmujący zasięgiem m.in. Jelenią Górę.- Prezes UKE w rezerwacjach dla operatorów multipleksów lokalnych w jednym przypadku (MUX-L Lubań/Jelenia Góra /Bolesławiec /Chojnów) określił obowiązek zmiany standardu emisji z DVB-T/AVC na DVB-T2/HEVC (z dniem 27 czerwca 2022 r.). Pozostali nadawcy lokalni mają swobodę w tej kwestii. Należy założyć, że operatorzy multipleksów: MUX-L Ortonowice - Rybnik, MUX-L Częstochowa/Kamieńsk/Tomaszów, MUX-L Świdnica/Wrocław, MUX-L Głogów/Legnica/Lubin podążając za ogólnokrajowymi zmianami standardu transmisji również dokonają takich zmian - odpowiadał Tomaszewski.

Multipleksy lokalne to dodatkowe kanały naziemne

Multipleksy lokalne są najczęściej nadawana w miastach, gdzie w dobie telewizji analogowej dostępne były stacje lokalne. Poza obecną wcześniej na rynku telewizją pozwalają na dostęp do dodatkowych kanałów. We Wrocławiu i Świdnicy w ten sposób są dostępne: Echo 24, Eska TV Extra, Filmax, Junior Music, Super TV, Nuta.TV, Polsat HD, Power TV, Stars.TV, TVN HD i TV Okazje. W Głogowie i Lubinie w ten sposób można oglądać TV Regionalną.pl i TV Okazje. W Jeleniej Górze, Lubaniu i Bolesławcu spółka MWE Teleport nadaje: TV Dami/TV Bolesławiec, Echo 24, Filmax, Home TV, Junior Music, Nuta.TV, Power TV, Stars.TV i Super TV. W Rybniku w MUX-L2 są nadawane: Telewizja TVT, TVN HD, TVN7 HD, Eska TV Extra, Stars.TV i TV Okazje. MUX-L3 jest dostępny w Łodzi, Częstochowie, Kamieńsku, Tomaszowie Mazowieckim i okolicach. Obecnie za pośrednictwem tego multipleksu nadają: TVC (kiedyś NTL Radomsko), Filmax, Gold TV, Nuta.TV, Power TV, Stars.tv, Red Carpet TV, Super TV i TV Okazje.

Dołącz do dyskusji: Więcej kanałów Polsatu w lokalnym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
A-Tomek
Polsat staje się monopolistą, cały mux 4, muxy lokalne, część mux 1, 2 i 8. Co na to rada, nadal będzie zwalniać sloty po TVN, na rzecz Polsatu i TVP ?
odpowiedź
User
porażka
same powtórki szajsu typu kiepscy .... DNO
odpowiedź
User
Widz Jacek
Tyle g..w całym mieście, nie widziałeś tego jeszcze, popatrz, oo Polsat;)
odpowiedź