SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Grupa ZPR uruchomiła w Białymstoku, Łodzi, Poznaniu i Szczecinie radio dla Ukraińców. Dotąd było je słychać tylko w internecie

Z Wami FM słychać już nie tylko w sieci, ale też w analogowym eterze. Grupa ZPR dostała czasowe pozwolenie na emisję w Białymstoku, Łodzi, Poznaniu i Szczecinie rozgłośni dla uchodźców z Ukrainy.

Article

Od piątkowego popołudnia (13 maja) na częstotliwości 106,9 MHz słychać w Łodzi radio Z Wami FM. - Potwierdzam, Grupa ZPR składała w tej sprawie wniosek do UKE. Nadajnik ma ok. 5 km zasięgu - mówi w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl Witold Tomaszewski, p.o. rzecznika prasowego Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Uruchomienie specjalnej stacji w Łodzi dla ukraińskich uchodźców jest możliwe dzięki otrzymaniu z UKE czasowego pozwolenia na nadawanie programu. Jest ono wydawane na 30 dni.

Rozgłośnia nadaje na tych samych zasadach także w Białymstoku na częstotliwości 94,8 MHz oraz w Poznaniu na 105,9 MHz. Od wczoraj również na częstotliwości 101 MHz w Szczecinie.

Radio tworzą doświadczeni ukraińscy dziennikarze

Internetowe radio Z Wami FM wystartowało na początku kwietnia. Projekt realizuje Stowarzyszenie Rozwoju Rozgłośni Radiowej w Elblągu, właściciel m.in. radia ESKA Braniewo. Jego dziennikarze od dwóch lat przygotowują audycje w języku ukraińskim dla obecnej tam mniejszości.

Radia do tej pory można było słuchać tylko przez stronę Zwamifm.pl i Eska.pl. W ramówce Z Wami FM są m.in. serwisy informacyjne, wywiady oraz poradniki dla uchodźców z Ukrainy, którzy przybyli do Polski. Wszystkie audycje są realizowane w języku ukraińskim, a w oprawie muzycznej stacji znalazły się najpopularniejsze ukraińskie przeboje.

Trzon redakcji tworzą doświadczeni ukraińscy dziennikarze. To Alina Makarczuk (dziennikarka Radia Eska, współpracowniczka TVN24), Elżbieta Sidorova (dziennikarka magazynu "Forbes Ukraine") oraz Oleh Bilecki (dziennikarz radiowy i telewizyjny, prowadzący wiadomości w informacyjnej stacji telewizyjnej Ukraina24). Paweł Szaniawski, prezes Stowarzyszenia Rozwoju Rozgłośni Radiowej w Elblągu, zapowiadał miesiąc temu rozwój programowy stacji: - Pojawiają się pierwsze radiowe inicjatywy z informacjami i poradami dla uchodźców, choćby tych czekających w kolejkach na wjazd do Polski, ale potrzeba czegoś więcej, a radio powinno im towarzyszyć przez cały dzień, dostarczać także ukraińskiej muzyki, lżejszej komunikacji oraz wyważonego humoru, który pomoże im opanować lęki, słowem, po prostu z nimi być.

RMF, Radio ZET i Polskie Radio też nadają dla Ukraińców

Radio Z Wami FM to niejedyna inicjatywa medialna w Polsce powstała w ostatnim czasie z myślą o Ukraińcach. Na początku marca Grupa RMF uruchomiła stację RMF Ukraina skierowaną do uchodźców z Ukrainy. Rozgłośnia jest nadawana z nadajników w Przemyślu i Hrubieszowie, a od połowy marca - dzięki współpracy z ukraińskim Radiem Smak - można jej słuchać także we Lwowie, obwodzie tarnopolskim i wołyńskim.

Z kolei 28 marca Radio ZET uruchomiło w Warszawie rozgłośnię dla Ukraińców. Radia ZET Ukraina można było słuchać przez miesiąc w stolicy na częstotliwości 100,6 FM. I choć jego nadawca, Grupa Eurozet, ubiegał się o możliwość wydłużenia emisji programu o kolejne 30 dni, to nie dostał odpowiedzi od UKE przed dniem wygaśnięcia okazjonalnej emisji. Dlatego Radio ZET Ukraina zakończyło emisję we wtorek, 26 kwietnia tuż przed północą. Na początku maja zastąpiło je Polskie Radio dla Ukrainy. Stacji można słuchać w Warszawie do końca maja na tej samej częstotliwości co Radia ZET Ukraina.

Dołącz do dyskusji: Grupa ZPR uruchomiła w Białymstoku, Łodzi, Poznaniu i Szczecinie radio dla Ukraińców. Dotąd było je słychać tylko w internecie

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Media Expert
Radio dla 99 słuchaczy, ale skoro są pieniądze, to można się bawić. Do transferów finansowych słuchacze nie są potrzebni.
6 3
odpowiedź
User
Media Expert
Co by nie mówić o radiu 357, to jednak ktoś ich słucha. Ale częstotliwość FM należy się Ukraińcom. Jeszcze ze dwa miesiące ukraińskiego amoku, na szczęście szybko słabnie.
6 5
odpowiedź
User
Hubert
Niech Z wami FM startuje w konkursie na 90.9 FM w Kielcach razem z eską rock antyradiem famą złotymi przebojami
Też niech startują w tym konkursie Radio 357 nowy świat czwórka newonce Radio Rock Radio Radio Pogoda czy też chillizet
6 6
odpowiedź