SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Od września więcej kanałów w naziemnej telewizji cyfrowej

Szef Stars TV Mariusz Wójcicki poinformował, że muzyczny kanał wznowi nadawanie naziemne w Szczecinie, Katowicach, Warszawie i Gdańsku. Z informacji Wirtualnemedia.pl wynika, że w tych miastach po kilku miesiącach przerwy wrócą multipleksy eksperymentalne.

We wrześniu muzyczny kanał Stars TV poszerzy zasięg naziemnyArticle

Pod koniec maja prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej stwierdził, że za miesiąc multipleksy eksperymentalne w DVB-T2/HEVC stracą sens. W całym kraju pod koniec czerwca kończył się bowiem proces zmiany standardu naziemnej telewizji cyfrowej. MUX-1, MUX-2, MUX-4, gdzie jest nadawanych większość stacji komercyjnych, takich jak TVN, Polsat, TV Puls czy TV Trwam przeszły na DVB-T2/HEVC.

UKE zgodził pozwolił MUX-3 z głównymi kanałami TVP na nadawanie w starym standardzie do końca 2023 roku. Wnioskował o to minister spraw wewnętrznych i administracji w związku z wojną na Ukrainie (MUX-3 towarzyszy Regionalny System Ostrzegania).

Jednocześnie regulator wydawał kolejne pozwolenia na funkcjonowanie multipleksu testowego Telewizji Polskiej. W niektórych lokalizacjach może on działać do późnej wiosny 2023 roku.

Multipleksy eksperymentalne mogą działać, ale nie za darmo

Zgody na działalność multipleksów eksperymentalnych stacji prywatnych wygasły w czerwcu i lipcu. W tym miesiącach prowadził konsultacje z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji w sprawie dalszego sensu działalności MUX-ów testowych.

Zawieszono emisję MUX-ów: TVS w Katowicach (TVS, TV Republika, Polsat, TV Okazje i Radio Silesia), związanej z Polsatem firmy BCAST w Warszawie, Wrocławiu i Gdańsku (Polsat, Nowa TV, TV Okazje, TVRegionalna.pl, TV Republika, EWTN Polska, Stars TV) oraz Grupy MWE w Szczecinie (Filmax, Junior Music, Nuta Gold, Nuta.TV, Power TV, Stars TV,  XtremeTV).

Pod koniec lipca UKE zdecydował, że multipleksy eksperymentalne mogą powrócić, ale nadawcy komercyjni w odróżnieniu od TVP, muszą za nie płacić. - Od 28 czerwca, w przypadku wniosków o „testy DVB-T2”, nie zwalniamy z opłat. Do tej pory przychylaliśmy się do wniosków o takie zwolnienie. Od tego dnia DVB-T2 jest technologią powszechnie wykorzystywaną na terenie całego kraju, trudno więc mówić o testowaniu nowej technologii - informował Wirtualnemedia.pl Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik UKE.

Płacić nie musi na razie TVP. - Decyzje na multipleks testowy dla TVP były wydawane przed 28 czerwca, a opłata jest wnoszona za rok z góry. Opłaty są zgodne z rozporządzeniem, wynoszą dla multipleksów od kilkudziesięciu do kilkuset tys. złotych w zależności od obszaru oraz typu/ilości miast i gmin pokrytych zasięgiem. Na przykład każdy wykorzystany MHz w mieście na prawach powiatu to koszt 5 tys. zł rocznie. Dla przypomnienia, MUX wykorzystuje 8 MHz, czyli już tutaj mamy 40 tys. zł - zdradza p.o. rzecznik UKE. Tym samym multipleks obejmujący zasięgiem tylko jedno miasto na prawach powiatu kosztuje 40 tys. zł rocznie.

Wrócą multipleksy testowe MWE i BCAST

O większym zasięgu naziemnym poinformował w mediach społecznościowych dyrektor Stars TV. - Stars TV w NTC od września. Dotychczasowe MUX-y lokalne L1, L2, L3 i L4 + Szczecin, Katowice, Warszawa i Gdańsk. Robi człowiek karierę - napisał Mariusz Wójcicki. W skład multipleksów lokalnych Stars TV już wchodzi. Działają one w Jeleniej Górze, Rybniku, Ornontowicach, Częstochowie, Tomaszowie Mazowieckim, Kamieńsku koło Radomska, Świdnicy, Wrocławiu i Kobierzycach.

Nadawca nie precyzuje w jakich innych multipleksach jeszcze się pojawi. Najprawdopodobniej chodzi o emisje testowe Grupy MWE i BCAST. - Jesteśmy na etapie uzupełniania wniosków o emisje w Szczecinie, Katowicach i Amelinie koło Radomska - zdradza Wirtualnemedia.pl Michał Winnicki, właściciel Grupy MWE (w Amelinie nie chodzi o multipleks eksperymentalny, tylko przeniesienie emisji z MUX-L3 z Kamieńska do tej obiektu nadawczego w tym miejscu).

Cyfrowy Polsat na razie nie zdradza czy należąca do niego spółka otrzymała już zgody UKE na wznowienie działalności multipleksów eksperymentalnych. Kilka dni temu informowaliśmy, że powrót MUX-ów nastąpi najprawdopodobniej we wrześniu. - BCAST planuje kontynuację emisji eksperymentalnych w miastach dotychczas obsługiwanych (Wrocław, Warszawa, Gdańsk). W lipcu wystąpiliśmy (Spółka) do UKE z wnioskami. Czekamy na potwierdzenie możliwości prowadzenia emisji oraz określenie warunków w zakresie dysponowania częstotliwościami. Po zaakceptowaniu wniosków i nowych warunków, spodziewamy się wznowienia usług w ciągu 2 tygodni, powinno to nastąpić we wrześniu - tłumaczyła wówczas w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Katarzyna Adamczyk, starszy specjalista ds. PR Cyfrowego Polsatu.

Dołącz do dyskusji: Od września więcej kanałów w naziemnej telewizji cyfrowej

21 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
D
Od czasów PO do dzisiaj leżą odłogiem na UHF ogólnokrajowe multipleksy. Dlaczego nie są wykorzystywane?
odpowiedź
User
LoL
Od czasów PO do dzisiaj leżą odłogiem na UHF ogólnokrajowe multipleksy. Dlaczego nie są wykorzystywane?

czekają do wygaśnięcia Prawa i Sprawiedliwości
odpowiedź
User
asd
A MWE w Gdańsku też podobno miał nadawać
odpowiedź