SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TV Trwam nie jest sama. Co pokazują odpowiedniki tej stacji z całego świata?

Choć działalność ojca Tadeusza Rydzyka budzi kontrowersje, to inne kanały religijne mogą pozazdrościć siły oddziaływania TV Trwam. Na świecie stacji adresowanych do wyznawców różnych wyznań działają dziesiątki. Całą dobę nadają transmisje z kościołów, meczetów, nauki imamów, hinduskich guru czy występy gospel.

Na świecie działają dziesiątki kanałów religijnych Na świecie działają dziesiątki kanałów religijnych

Uruchomiona w 2003 roku TV Trwam jest niemal monopolistą na rynku. Wchodzi bowiem w skład MUX-1 naziemnej telewizji cyfrowej. Zasięg dwóch pozostałych stacji EWTN Polska i TBN Polska jest ograniczony do wybranych operatorów płatnej telewizji oraz internetu. Grupie ITI nie udał się eksperyment z kanałem telewizyjnym Religia.TV, który działał w latach 2007-2015, a jego twarzami byli m.in. ks. Kazimierz Sowa, Szymon Hołownia i Ryszard Petru. Należąca do Franciszkanów Telewizja Niepokalanów już w 2001 roku została zastąpiona przez TV Puls. Telewizja Niepokalanów 2 działała do czerwca 2003 roku. Tylko stacja O. Rydzyka może docierać do milionów widzów i oddziaływać na nich politycznie, na przykład goszcząc i wspierając polityków Prawa i Sprawiedliwości. Chociażby w programie „Rozmowy niedokończone”. Mimo emisji naziemnej, TV Trwam jest dostępna dla nielicznych odbiorców satelitarnych. Korzysta ze znacznie mniej popularnej w Polsce Astry 19,2E. Swego czasu stacja sprzedawała tunery z anteną satelitarną i konwerterem, aby jej widzowie mogli odebrać sygnał. Z danych Nielsena wynika, że w 2021 roku stacja o. Rydzyka miała 0,52 proc. udziału w rynku telewizyjnym.

Stacje poświęcone Ojcu Pio i Adwentystom Dnia Siódmego

Bardziej religijny charakter ma EWTN (Eternal Word Television Network), która w Stanach Zjednoczonych rozpoczęła nadawanie w 1981 roku. Stacja została założona przez Matkę Angelikę z zakonu klarysek od Wieczystej Adoracji. W całodobowej ramówce można znaleźć transmisje z nabożeństw (także mszy trydenckich), talk-show, katechezy dla dorosłych i dzieci, relacje ze Światowych Dni Młodzieży. W 2018 roku Fundacja Vide et Crede im. św. Jana Pawła II z Wrocławia  nawiązała współpracę z amerykańską stacją. Dzięki niej mogła powstać EWTN Polska. Kilka miesięcy temu stacja uzyskała polską koncesję i była dostępna w multipleksie eksperymentalnym DVB-T2/HEVC w Warszawie, Wrocławiu i Gdańsku. Jeśli spółka BCAST uzyska od Urzędu Komunikacji Elektronicznej zgodę na nadawanie, to stacja wróci do emisji naziemnej w tych trzech lokalizacjach. W ramówce znajdują się m.in. modlitwy różańcowe, msze święte, relacje z Jasnej Góry i homilie. Za pośrednictwem najpopularniejszej w Polsce pozycji orbitalnej można oglądać tylko anglojęzyczną wersję stacji.

 

 

Zasięgiem satelitarnym może poszczycić się TBN Polska (Trinity Broadcasting Network). Wchodzi w skład oferty Polsat Box, Canal+ i Vectry. Niekodowana emisja stacji jest prowadzona z transpondera 12,303, pol. V SR=27500, FEC=3/4 Hot Birda 13E.  Została założona w USA przez pastora Paula Croucha w 1973 roku. Obecnie w skład sieci wchodzi 30 stacji na całym świecie. Na antenie kanału pojawiają się treści przygotowane zarówno przez katolików, jak i protestantów. - TBN Polska to kanał oferujący bogaty wybór programów: podróżniczych, historycznych, dokumentalnych, biznesowych, edukacyjnych, muzycznych oraz animowanych dla dzieci. Starannie dobraną ofertę programową dopełniają filmy fabularne oraz seriale - informuje o stacji Fundacja TBN Polska. Emisja w języku polskim ruszyła w 2014 roku.

Jednym z najpopularniejszych kanałów katolickich w Europie jest też Padre Pio TV. To stacja  należąca do Braci Kapucynów z San Giovanni Rotondo, czyli miejsca, w którym żył Ojciec Pio. Kanał pokazuje głównie nabożeństwa, ale nie brakuje w nim treści dokumentalnych o zakonniku, katechez i analizy bieżących wydarzeń. W całych Włoszech stacja jest dostępna za pośrednictwem naziemnej telewizji cyfrowej. Włosi mają też do dyspozycji kanał Telepace, nadawany z prowincji Werona od 1977 roku. Jego celem jest głoszenie nauk Chrystusa i papieża na całym świecie. Z kolei rzymska TV 2000 należy do Konferencji Episkopatu Włoch. Poza transmisjami z nabożeństw nadaje seriale (np. „Ojciec Mateusz”), programy dokumentalne (także National Geographic), a nawet kulinarne („To podają w klasztorze”). W ramówce stacji jest także program śniadaniowy. Stacja jest dostępna drogą naziemną i dzięki operatorom płatnej telewizji.

 

Wypędzanie złych duchów i antyszczepionkowcy

Niemieccy katolicy mają do dyspozycji stację K-TV, która pokazuje głównie nabożeństwa, programy o nauczenia kościoła. Bibel TV, która także działa za Odrą emituje programy dla wszystkich chrześcijan. Węgrzy mogą oglądać Apostol TV. Dla francuskojęzycznych katolików w Europie i północnej Afryce jest adresowany kanał KTO, założony przez  Jean-Marie Lustigera, byłego arcybiskupa Paryża. Diecezja Jekaterynburska wspierającej Kreml rosyjskiej cerkwi prawosławnej od 2005 roku nadaje kanał Sojuz TV. W związku z wojną na Ukrainie stacja nie może nadawać na terenie Unii Europejskiej, w tym Polski. Telewizje chrześcijańskie działają nie tylko w USA i Europie. Egipska C-TV jest adresowana do Koptów. Podobną rolę dla miejscowych chrześcijan pełni Jezus TV z Etiopii. Na antenie stacji pokazywane są obrzędy polegające na wypędzaniu złych duchów za pośrednictwem wody święconej, umieszczonej w butelce przypominającej perfumy.

 

Od 2012 roku w internecie działa też Hope Channel Polska. Na stronie internetowej stacji można przeczytać, że powstała w ramach statutowej działalności, istniejącego od 1979 roku, Ośrodka Radiowo- Telewizyjnego „Głos Nadziei”, będącego jedną z instytucji Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Rzeczypospolitej Polskiej. Na świecie jest 33 wersje Hope Channel, które nadają w 37 językach. W ramówce można znaleźć programy na temat Pisma Świętwego, ale też filmy, treści rozrywkowe i muzyczne.

Od 1997 roku w wielu krajach świata działa amerykańska Daystar Television Network, adresowana do zielonoświątkowców. Jej twórca Marcus Lamb budził kontrowersje z powodu romansów pozamałżeńskich, oskarżeń o molestowanie i emisji programów krytykujących szczepienia przeciwko koronawirusowi. Lamb zmarł w 2021 roku na COVID-19. W USA działa też LoveWorld, który emituje m.in. koncerty z muzyką gospel. Podobne treści można znaleźć w Dove Channel.

 

W 1995 roku powstał z kolei w Wielkiej Brytanii ewangelizacyjny kanał dla młodzieży God TV, który działa też m.in. w USA, Australii, Izraelu, Indiach i Afryce. Stację krytykował m.in. BBC za głoszenie homofobicznych poglądów. W 2014 założyciele stacji Rory Alec i Wendy Alec rozwiedli się. Założycielka stacji przypisała rozpad ich związku szatanowi, który skłonił jej męża do romansu. Choć stacja zmieniła menadżerów, którzy skupili się teraz na innych projektach, to dociera do 262 mln gospodarstw domowych i zatrudnia 200 osób.

Mekka przez całą dobę, egzotyczne Indie

W Arabii Saudyjskiej dostępne są stacje telewizyjne, które przez całą dobę transmitują obraz z kamer umieszczonych w meczetach (Saudi Sunnah). Można obserwować tłumy wiernych odwiedzających na przykład Mekkę. Pielgrzymom nie przeszkadza 30-40 stopniowy upał w godzinach nocnych. W krajach muzułmańskich nie brakuje też stacji poświęconych nauczaniu poszczególnych przywódców religijnych. To na przykład MTA International, który jest pierwszym globalnym kanałem dla społeczności islamskiej. Stacja przez znaczną część doby emituje wystąpienia Mirza Tahir Ahmada, przywódcę światowej Wspólnoty Muzułmańskiej Ahmadiyya, który zmarł w 2003 roku. Do szyickich muzułmanów adresowane są stacje Imam Hussein Media Group, dostępne m.in. w języku perskim, tureckim i urdu.

 

W wielu krajach arabskich można znaleźć stacje telewizyjne, które przez całą dobę wyświetlają fragmenty Koranu i czas, w którym wyznawca Allaha powinien udać się na modlitwę dla poszczególnych lokalizacji. Nie brakuje też treści dla diaspory muzułmańskiej. To na przykład brytyjski Islam Channel. Został założony przez Mohameda Ali Harratha, tunezyjskiego aktywistę i biznesmena. Stacja w przeszłości była krytykowana przez regulatora OFCOM za popieranie gwałtów małżeńskich i przemocy domowej. W ramówce można znaleźć nie tylko treści religijne, ale także poradnikowe. Na przykład jakiego makijażu mogą używać muzułmanki. konkurentem Islam Channel jest British Muslim TV. Obecnie kanał jest zaangażowany w zbiórkę dla poszkodowanych w powodzi w Pakistanie.

W Indiach mieszka 1,38 mld ludzi. Głównie religie to hinduizm, buddyzm, islam i chrześcijaństwo, ale nie brakuje tu też wyznawców dżinizmu, sikhizmu, a także małych sekt. Niektórzy szacują, że w samym hinduiźmie jest 330 mln bogów i bóstw. Kanały z tych stron świata mogą więc wydawać się egzotyczne. Podobnie jak obrzędy kultywowane w Azji. To czasami podlewanie figurki mlekiem albo innymi substancjami. Na subkontynencie indyjskim swoje stacje mają niektórzy guru. Nie brakuje stacji poświęconym medytacji.

 

Dołącz do dyskusji: TV Trwam nie jest sama. Co pokazują odpowiedniki tej stacji z całego świata?

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Historyk sztuki
Polska to Afryka Europy a Polacy to Murzyni . Skolonizowani w przeszłości przez sąsiadów i zmuszeni do niewolniczej pracy Wierzący w gusła i czary , słuchający księdza - czarownika
odpowiedź
User
zawer
świetny artykuł, brawo redakcjo 👍🏾👍🏾👍🏾
odpowiedź
User
Dede
Ciemnoty jak się okazuje nigdy nie brakuje. Największy cud to ta cała kasa jaka robią ci wszyscy kaznodzieje. Ludzie nie potrafią, wręcz boja się myśleć samodzielnie. Musza mieć nad sobą mitycznego Jezusa albo chociaż prezesa naczelnika
odpowiedź