SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nadawca TV Trwam zmienił statut. Powołuje się na działalność pożytku publicznego

Fundacja Lux Veritatis, nadająca Telewizję Trwam, przyjęła nowy statut, w którym odwołano się do ustawy o działalności pożytku publicznego oraz podano kilka szczegółowych celów, m.in. przeciwdziałanie uzależnieniom i przyczynom przestępczości, pomoc Polonii oraz promocję kraju za granicą. - Być może jest to kwestia czysto techniczna, być może fundacja chce uzyskać status organizacji pożytku publicznego - komentuje Wirtualnemedia.pl prawnik Michał Świąder.

Tadeusz Rydzyk podczas uroczystości (screen: YouTube/Radio Maryja)Article

W poprzednim statucie Fundacji Lux Veritatis, obowiązującym od jej uruchomienia jesienią 2002 roku, wyliczono 14 obszarów działalności. W większości to szerokie dziedziny, kilka punktów dotyczyło nauki i oświaty, a pozostałe m.in. kultury, kultury fizycznej o sportu, ochrony środowiska, kultu religijnego oraz edukacji religijnej i społecznej, a także ochrony zdrowia i pomocy społecznej.

W osobnym punkcie wskazano „popieranie krajowej twórczości audiowizualnej” poprzez przygotowywanie i emisję programów telewizyjnych i radiowych.

Fundacja Lux Veritatis i ustawa o działalności pożytku publicznego

Listę celów w nowym statucie poprzedza deklaracja, że zadaniem fundacji są „cele społeczne lub gospodarcze, które odpowiadają sferze zadań publicznych, o których mowa w art. 4 ust. 1 ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie”.

- Być może jest to kwestia czysto techniczna, być może fundacja chce uzyskać status organizacji pożytku publicznego, dlatego dostosowuje zapisy statutowe - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Michał Świąder, adwokat specjalizujący się w obsłudze prawnej stowarzyszeń i fundacji.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Spośród podmiotów związanych z o. Tadeuszem Rydzykiem organizacją pożytku publicznego jest Fundacja Nasza Przyszłość, ma taki status od 2014 roku. Co roku zachęca do przekazywania na nią 1 proc. podatku dochodowego (od br. jest to 1,5 proc.). W 2020 roku osiągnęła 5,88 mln zł wpływów z działalności pożytku publicznego i 890,6 tys. zł z działalności gospodarczej.

W nowym statucie Fundacji Lux Veritatis wśród 19 celów są podobne dziedziny jak poprzednio, przy czym konkretniej opisane. Przykładowo w miejsce „działalności w zakresie kultu religijnego” pojawiło się „wspieranie Kościoła rzymskokatolickiego w zakresie kultu religijnego, w tym w zakresie działalności formacyjno-religijnej”.

Wskazano też szczegółowe cele, m.in. działalność na rzecz osób w wieku emerytalnym, na rzecz kombatantów i osób represjonowanych, przeciwdziałanie uzależnieniom i patologiom społecznym oraz przyczynom przestępczości (w tym udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej oraz zwiększanie świadomości prawnej społeczeństwa), pomoc Polonii i Polakom za granicą oraz promocje Polski za granicą.

Fundacja ma też zajmować się działalnością na rzecz integracji cudzoziemców oraz wspomaganiem szkoleniowym, informacyjnym, technicznym oraz finansowym organizacji pozarządowych.

Od objęcia rządów przez Zjednoczoną Prawicę do Fundacji Lux Veritatis i innych podmiotów związanych z o. Tadeuszem Rydzykiem trafiło wiele grantów i budżetów reklamowych od państwowych instytucji, spółek i z samych ministerstw. W odpowiedzi na interpelacje posłanki Hanny Gill- Piątek Ministerstwo Finansów podało niedawno, że przez ostatnie dwa lata podpisało umowy z Fundacją Lux Veritatis na prawie 300 tys. zł, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej - na niemal 330 tys. zł, a Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu uzyskała prawie 430 tys. zł dotacji od resortu spraw zagranicznych.

Czy uszczegółowienie celów fundacji może ułatwić zdobywanie kolejnych grantów? - Często w zasadach przyznawania finansowania jest wskazane, że może je otrzymać organizacja pozarządowa, która ma i realizuje określone cele - zauważa Michał Świąder.

Prawnik podkreśla, że nie można zmieniać statutu fundacji w zakresie dotyczącym obligatoryjnych postanowień aktu fundacyjnego, czyli oświadczenia o jej założeniu. Niektóre sądy do takich postanowień zaliczały też cele fundacji. - Ale Sąd Najwyższy w swoim orzeczeniu dopuścił możliwość zmiany celów fundacji, nie wprowadził w tym zakresie żadnych ograniczeń. Dlatego obecnie dopuszcza się zmiany celów fundacji - zaznacza.

W nowym statucie nie ma natomiast osobnego punktu o działalności telewizyjnej czy radiowej.

Na razie nie otrzymaliśmy odpowiedzi Fundacji Lux Veritats na pytania o nowe cele wskazane w statucie.

Lux Veritats to nie tylko TV Trwam

Większość przychodów Fundacja Lux Veritatis osiąga z darowizn. Zgodnie zostatnim dostępnym sprawozdaniem w 2021 roku przekazano jej w tej formie 43,97 mln zł, wobec 33,92 mln zł rok wcześniej. Nie podano żadnych dalszych informacji o liczbie darczyńców czy wpłacanych kwotach.

Natomiast Telewizja Trwam zanotowała wzrost przychodów z 11,86 do 12,06 mln zł. Wpływy krajowe (ze sprzedaży czasu reklamowego, praw do emisji oraz realizacji programów) wzrosły z 11,06 do 11,14 mln zł, a te z zagranicy (głównie z Kanady i USA, gdzie można oglądać stację) - z 798,7 do 917,3 tys. zł.

Stacja od dziewięciu lat jest dostępna w naziemnej telewizji cyfrowej. W 2021 roku średnia widownia minutowa kanału wynosiła 32 131 osób, a udział w rynku oglądalności - 0,52 proc., po spadku rok do roku o 0,03 pkt proc. (dane Nielsen Audience Measurement).

Łącznie Fundacja Lux Veritatis przy wzroście przychodów o 22,6 proc. do 56,4 mln zł osiągnęła w 2021 roku 1,4 mln zł zysku netto. Od uruchomienia fundacji jej prezesem jest o. Tadeusz Rydzyk, a członkiem zarządu jego wieloletni współpracownik o. Jan Król. Jesienią 2011 roku do zarządu dołączyła Lidia Kochanowicz-Mańk, odpowiadającą za finanse.

Dołącz do dyskusji: Nadawca TV Trwam zmienił statut. Powołuje się na działalność pożytku publicznego

22 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Melissa
Mało mu kasy z budżetu?! Dopiero coś PiS zabrał chorym z NFZ...a ludzie umierają na sorach ale dla PiSu Polacy to nie ludzie a mięso.
odpowiedź
User
kasa
kasa
odpowiedź
User
Dvb
Pewnie chcieliby niższych opłat za koncesje itp.
odpowiedź