SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Koniec emisji TVP 4K. TVP Kultura i TVP Kobieta z nowego multipleksu

Telewizja Polska zakończyła nadawanie kanału TVP 4K z MUX-6 naziemnej telewizji cyfrowej. Od środy w skład tego multipleksu wchodzą TVP Kultura i TVP Kobieta, które mają opuścić MUX-8. W przypadkach niektórych telewizorów lub dekoderów, konieczne jest przeprowadzenie ręcznego wyszukiwania kanałów.

Kanały TVP Kultura i TVP Kobieta w naziemnej telewizji cyfrowej są dostępne z nowych parametrówKanały TVP Kultura i TVP Kobieta w naziemnej telewizji cyfrowej są dostępne z nowych parametrów

Kanał TVP 4K ruszył testowo 18 listopada w MUX-6 naziemnej telewizji cyfrowej. Zastąpił tam duble stacji TVP1, TVP2 i TVP Info. Nadawca publiczny jeszcze przed rokiem planował, że po mundialu w Katarze emisja TVP 4K będzie kontynuowana. W ofercie kanału miały pojawić się propozycje rozrywkowe, filmy i seriale. Zmodyfikowano jednak Kartę Powinności nadawcy publicznego. Z nowej wersji dokumentu wynika, że w  2023 roku stacja nie wygeneruje ani złotówki kosztów. Powróci w 2024 roku, kiedy pochłonie 36 mln zł. Wówczas odbędzie się Euro 2024, do którego prawa ma TVP. Pierwotnie TVP 4K miał zakończyć nadawanie zaraz po największej imprezie piłkarskiej na świecie. TVP zdecydowała się jednak kontynuować emisję do końca 2022 roku.

Noworoczne zmiany na multipleksach

Przed świętami Telewizja Polska poinformowała, że opuszcza ósmy multipleks naziemnej telewizji cyfrowej. W wyniku czteroletniej umowy z Emitelem są tam emitowane TVP Kultura HD i TVP Kobieta. Nadawca publiczny zdecydował się ją przedłużyć jedynie o kilkanaście dni, aby uniknąć zamieszania w eterze w okresie świątecznym. Po rezerwacji MUX-6, który dotychczas był multipleksem eksperymentalnym, TVP zdecydowała się na optymalizację pasma.

W związku z tym od 3 stycznia br. kanały TVP Kultura HD i TVP Kobieta HD są nadawane z MUX-6. Wiele nowszych telewizorów i dekoderów powinno automatycznie przeprowadzić wyszukiwanie kanałów i zaktualizować parametry odbioru. Mimo zapowiedzi 3 stycznia emisja TVP Kultura HD i TVP Kobieta SD z MUX-8 jest wciąż kontynuowana. Jeśli to się zmieni i zamiast TVP Kultura lub TVP Kobieta pojawi się komunikat „Brak sygnału” albo będzie widać czarny ekran, trzeba będzie przez menu urządzenia przeprowadzić ręcznie skanowanie kanałów.

W skład MUX-8 będą docelowo wchodzić: Zoom TV, WP, Metro i Nowa TV (wszystkie w standardowej rozdzielczości). Z kolei w MUX-6 są dostępne: TVP Nauka, TVP Dokument, TVP Kobieta, TVP Polonia, TVP Rozrywka, TVP World, TVP Kultura (wszystkie w wysokiej rozdzielczości). MUX-8 jest nadawany w zakresie VHF, dlatego w niektórych przypadkach potrzebuje dodatkowej instalacji antenowej. MUX-6, podobnie jak MUX-1, MUX-2, MUX-3 i MUX-4 jest nadawany w zakresie UHF.

Optymalizacja pasma naziemnego obejmie prawdopodobnie nie tylko MUX-8, ale we wrześniu br. także MUX-1, gdzie nadaje TVP ABC. Wiele wskazuje na to, że dziecięca stacja również trafi na szósty multipleks. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w związku z decyzjami TVP powinna przeprowadzić konkurs na miejsca zwolnione przez nadawcę publicznego na multipleksach. Udział w takich postępowaniach deklaruje właściciel Red Carpet TV i Red Top TV. Grupa MWE Michała Winnickiego uzależnia start od warunków konkursów. Nadawca Stars.TV nie jest zainteresowany. W poprzednim konkursie, kiedy koncesję stracił kanał ATM Rozrywka, wzięły udział m.in. Discovery, TVN czy Wirtualna Polska.

Dołącz do dyskusji: Koniec emisji TVP 4K. TVP Kultura i TVP Kobieta z nowego multipleksu

24 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Rumburak
Co niby miałoby dać ręczne wyszukanie, jeśli jestem poza zasięgiem MUX 6?
odpowiedź
User
Seba
Fajnie nadążac za technologią ale jaki jest sens tego 4K, sensowniej w danym okresie podkręcić sygnał którejś anteny niż XX baniek na to wydawać. typu kanałowi X na ten czas zabieramy HD -> SD.
TVP ma całe 2 MUXy to ma się zmieścić.
Zrobić z TVP HD kanał 4 i w razie potrzeby na 4K podkręcać.
odpowiedź
User
D
Co niby miałoby dać ręczne wyszukanie, jeśli jestem poza zasięgiem MUX 6?


Oficjalny start Mux-6 nastąpi 1 lutego i wtedy z pewnością podniosą moce większości nadajników.
odpowiedź