SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kanał TVP z MUX-8 w jakości HD. Koniec TVP ABC na multipleksie

Od 29 września kanał TVP Kultura ponownie jest dostępny z multipleksu ósmego naziemnej telewizji cyfrowej w wysokiej rozdzielczości (HD). Jednocześnie po kilku miesiącach Telewizja Polska zrezygnowała z emisji kopii TVP ABC w ramach MUX-8.

TVP Kultura w MUX-8 naziemnej telewizji cyfrowejArticle

Pozycja kanału TVP Kultura na pilocie nie ulegnie zmianie i nadal będzie on dostępny dla widzów w całym kraju pod numerem 30. Poprawa jakości obrazu kulturalnej stacji nadawcy publicznego jest możliwa dzięki rezygnacji z emisji kopii dziecięcego kanału TVP ABC. Pojawiła się ona w wakacje, kiedy po zmianie standardu naziemnej telewizji cyfrowej część widzów ze starszymi telewizorami lub tunerami utraciła dostęp do kanałów nadawanych w MUX-1, MUX-2 i MUX-4. Przeszły one na DVB-T2/HEVC. MUX-8 jest nadawany w starym standardzie DVB-T i mogą go oglądać widzowie ze starszymi sprzętami. TVP ABC wchodzi w skład MUX-1 i jest dostępny na pozycji 29 pilotów w jakości HD.

Kiedy TVP przejdzie na DVB-T2/HEVC?

W skład MUX-8 poza TVP Kultura wchodzą: TVP Kobieta, Nowa TV, Metro, Zoom TV i telewizja WP. Na razie multipleks nie musi zmieniać standardu naziemnej telewizji cyfrowej. Może to nastąpić, jeśli zapadnie decyzja o przeniesieniu MUX-8 do pasma przewidzianego dla MUX-5. Taką propozycję zgłosił przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Urząd Komunikacji Elektronicznej ją obecnie analizuje.

Zobacz także: Naziemna telewizja nie działa? Są miejsca, gdzie można oglądać 100 stacji

Poza MUX-8 w starym standardzie jest też nadawany MUX-3 (TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport i TVP Historia). Prezes UKE decyzję w tej sprawie podjął w marcu br. na wniosek ministra spraw wewnętrznych i administracji. Tłumaczono wówczas, że temu multipleksowi towarzyszy Regionalny System Ostrzegania, który może być przydatny w kontekście rozpoczynającej się wówczas inwazji Rosji na Ukrainę. MUX-3 może być nadawany w starym standardzie do końca 2023 roku.

 Z danych Krajowego Instytutu Mediów wynika, że nieco ponad milion odbiorców naziemnych posiada stare telewizory lub tunery. Nie mogą zatem oglądać najważniejszych stacji komercyjnych dostępnych z MUX-1, MUX-2 i MUX-4. To m.in. TVN, Polsat, TV Puls, TV Trwam czy Wydarzenia 24. Były prezes TVP Jacek Kurski nie wykluczył, że MUX-3 przejdzie na DVB-T2 w listopadzie, kiedy rozpocznie się mundial. Nie wiadomo jakie są plany w tej sprawie jego następcy.

Dołącz do dyskusji: Kanał TVP z MUX-8 w jakości HD. Koniec TVP ABC na multipleksie

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
T5
TVP nie pierwszy raz wodzi wszystkich za nos w sprawie DVB-T. W przeszłości to TVP opóźniła o ok. rok start telewizji cyfrowej, bo nie chciała być w tzw. "muxie odtworzeniowym" razem z Polsatem, TVN, TV4 i Pulsem. Podobnie sabotowali start MUX8. Dzisiaj sabotują migrację do DVB-T2/HEVC.
odpowiedź
User
seba
TVP nie pierwszy raz wodzi wszystkich za nos w sprawie DVB-T. W przeszłości to TVP opóźniła o ok. rok start telewizji cyfrowej, bo nie chciała być w tzw. "muxie odtworzeniowym" razem z Polsatem, TVN, TV4 i Pulsem. Podobnie sabotowali start MUX8. Dzisiaj sabotują migrację do DVB-T2/HEVC.


sabotowali MUX8 bo po co płacić tyle samo jak są problemy z jego odbieraniem
odpowiedź
User
Jarek55555
A wyłączyć to badziewie TVP nic tam niema ,jest flaki z olejem dla emerytów i ogłupianie serialami klany itp itd.
odpowiedź