SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Serwisy streamingowe wprowadziły nowe oznaczenia KRRiT

Zarejestrowane w Polsce serwisy streamingowe TVP VOD, Player i Polsat Box Go po kilku miesiącach prac technicznych zastosowały się do rozporządzenia KRRiT. Przed wyświetleniem danej produkcji ostrzegają przed treściami, które mogą zagrozić rozwojowi nieletnich za pośrednictwem symboli N, W, P i S.

Nowe oznaczenia KRRiT w PlayerzeArticle

Od 1 maja obowiązuje rozporządzenie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, które nakłada na serwisy streamingowe konieczność ostrzegania przed treściami, które mogą być niebezpieczne dla nieletnich. Do obecnych w telewizji oznaczeń wiekowych dołączyły: P (przemoc), S (seks), W (wulgaryzmy) i N (narkotyki). Zgodnie z innym rozporządzeniem, analogiczne symbole powinny emitować linearne kanały telewizyjne. Szybko tak się stało.

Platformom streamingowym dostosowanie się do nowych przepisów zajęło kilka miesięcy. Centrum Informacji TVP jeszcze w maju informowało Wirtualnemedia.pl, że na dostosowanie serwisów do nowego prawa nadawcy mieli tylko dwa dni robocze. Pod koniec sierpnia br. Teresa Brykczyńska, rzeczniczka prasowa KRRiT informowała nas, że Rada zauważyła brak stosownych oznaczeń. Właściciele platform streamingowych mieli zobowiązać się do wprowadzenia dodatkowych symboli od września br.

Nie wszyscy muszą wprowadzić nowe symbole

Przepisy nie dotyczą platform, które nie są zarejestrowane w Polsce. Netflix i Disney+ działają w oparciu o przepisy holenderskie, Amazon Prime Video jest zarejestrowany w Niemczech, natomiast HBO Max w Czechach. Każda z tych platform we własny sposób informuje o zagrożeniach dla nieletnich. Czasami bardziej szczegółowo niż to wynika z rozporządzenia KRRiT, bo informując także o scenach z samobójstwami czy ze światłem stroboskopowym, które może wywołać atak padaczki.

Spośród dużych serwisów pod jurysdykcją KRRiT nowych oznaczeń nie wprowadził na razie Canal+ online. Na takowe nie trafiliśmy po uruchomieniu horrorów czy przeznaczonego dla pełnoletnich serialu HBO „Ród smoka”. Po wybraniu pozycji, która jest przewidziana dla widza powyżej 16 czy 18 roku życia, platforma wyświetla jednak komunikat o tym informujący. W sierpniu firma informowała, że niebawem wdroży nowe symbole. Uruchomiona niedawno w nowej odsłonie aplikacja TVP VOD i Polsat Box Go nowe symbole o zagrożeniach dla nieletnich wyświetlają nie tylko po włączeniu produkcji, ale także w jej opisie.

 

Dodatkowe zabezpieczenie w Playerze

 W przypadku Playera dużych rozmiarów oznaczenia pojawiają się po uruchomieniu konkretnych pozycji VoD i zrobieniu stopklatki. Osoba korzystająca z platformy TVN Warner Bros. Discovery musi też zaakceptować oświadczenie w przypadku włączenia treści dla pełnoletnich.

– Materiały dostępne na tej stronie mogą zawierać zdaniem administratora, treści przeznaczone wyłącznie dla osób pełnoletnich (mających ukończone 18 lat), a w szczególności treści drastyczne, wulgarne, czy pokazujące przemoc. Korzystanie ze stron zawierających treści dla osób pełnoletnich, dopuszczalne jest wyłącznie dla osób, które ukończyły 18 lat, które czynią to na własną odpowiedzialność i ryzyko. Oświadczam, że mam ukończone 18 lat, dokładnie zapoznałem się z treścią powyższego ostrzeżenia o możliwości kontaktu z treściami przeznaczonymi wyłącznie dla osób pełnoletnich, oraz z treścią regulaminu serwisu player.pl, akceptuję go w całości bez żadnych zastrzeżeń i zobowiązuję się do jego przestrzegania – można przeczytać w oświadczeniu.

Dołącz do dyskusji: Serwisy streamingowe wprowadziły nowe oznaczenia KRRiT

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
kolis
Bardzo dobre rozwiązanie. Teraz nikt nie będzie oglądał tych polskich serwisików z połową zasłoniętego obrazu. KRRiT świetnie zwalcza lokalne media.
odpowiedź
User
Mati
Upośledzone dzbany z krrit. Niedługo nie będzie widać obrazu na ekranie.
odpowiedź
User
Tomekk
To jak się trafi film gdzie są wszystkie rodzaje scen wymienionych to cały górny ekran będzie zasłonięty.
odpowiedź