SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Od poniedziałku nowa stacja w ogólnopolskim MUX naziemnej telewizji cyfrowej

W poniedziałek nastąpią zmiany w multipleksie eksperymentalnym Telewizji Polskiej. Miejsce TVP Kultura HD zajmie anglojęzyczna stacja TVP World, znacząco tym samym poszerzając swój zasięg. TVP Kultura będzie można dalej oglądać w ramach MUX-8.

Serwis informacyjny TVP WorldArticle

Niedawno TVP otrzymała decyzję w sprawie rezerwacji MUX-6, dotychczas nazywanego eksperymentalnym. Będzie płacić za wykorzystywanie tego pasma około 8 mln zł rocznie, a zgoda na nadawanie wygasa 31 stycznia 2033 roku. Do niedawna w MUX próbnym były nadawane: TVP 3 Warszawa HD,, TVP Rozrywka HD, TVP Dokument HD oraz duble stacji TVP1, TVP2, TVP Info i TVP Kultura (wszystkie w jakości HD). Po tym jak prezesem TVP został Mateusz Matyszkowicz wycofano z ogólnopolskiego multipleksu TVP3 Warszawa HD. W jego skład weszły za to TVP Polonia i TVP Nauka. Teraz nadawca publiczny rezygnuje z dubla TVP Kultura, która wchodzi także w skład MUX-8.

Jak odbierać TVP Kultura?

W skład MUX-8 poza TVP Kultura wchodzą: Metro, Nowa TV, TVP Kobieta, Zoom TV i WP. Ósmy multipleks w przeciwieństwie do innych jest nadawany w zakresie VHF i polaryzacji pionowej (V). Większość nadajników innych MUX-ów pracuje w polaryzacji poziomej (H). Oznacza to, że do poprawnego odbioru MUX-8 w niektórych lokalizacjach może być potrzebna bardziej rozbudowana instalacja antenowa.

Były przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski zaproponował przeniesienie stacji znanych z MUX-8 do MUX-5.  Wówczas wszystkie stacje naziemne byłyby nadawane w zakresie UHF, a zakres VHF trafiłby na potrzeby cyfrowego radia DAB+. Urząd Komunikacji Elektronicznej nie podjął jeszcze decyzji w tej sprawie.  - Jesteśmy na etapie analiz technicznych takiego przedsięwzięcia - informuje Wirtualnemedia.pl Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy UKE.  

Duże poszerzenie zasięgu TVP World

Po poniedziałkowych zmianach TVP Kultura będzie dostępna tylko na 30 kanale, a na 83 pojawi się TVP World. Dotychczas całodobową stację w języku angielskim można było oglądać jedynie w internecie (tvpworld.com)  i u wybranych operatorów płatnej telewizji (m.in. UPC oraz Orange). Na początku działalności kanał był też retransmitowany przez TVP Info w godzinach nocnych.

Poza granicami Polski poza emisją internetową, TVP World wchodzi w skład brytyjskiego pakietu Freeview, ale kanał jest dostępny tylko dla odbiorców naziemnych z telewizorami lub tunerami podłączonymi do internetu. W Stanach Zjednoczonych anglojęzyczny kanał TVP mogą oglądać użytkownicy platformy IPTV Sling. Drogą naziemną TVP World jest dostępny na Litwie i w Estonii. Nadawca publiczny zapowiedział też jego dystrybucję naziemną na Łotwie.

Z danych Nielsena wynika, że udział TVP Kultura w rynku telewizyjnym wśród wszystkich widzów w 2021 roku wyniósł 0,35 proc.

Dołącz do dyskusji: Od poniedziałku nowa stacja w ogólnopolskim MUX naziemnej telewizji cyfrowej

20 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Urew
Nadawanie programu w obcym języku i to naziemnie jest dyskusyjne prawnie.
odpowiedź
User
widz555
Ktoś upadł na głowę.
odpowiedź
User
Leon Zawodowiec
Zła decyzja ponieważ TVP Kultura w eksperymentalnym muxie była nadawana w hevc czyli w lepszej jakości. Stary standard w mux3 tej jakości nie zapewnia.
odpowiedź