SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nadawców i operatorów czekają rewolucyjne zmiany. Rząd wzmocni pozycję TVP

W ramach prac nad prawem komunikacji elektronicznej rząd przyjął niedawno zmiany w ustawie o radiofonii i telewizji. Zakładają one rewolucyjne zmiany dotyczące nadawców i operatorów. Ustawowo objęte zasadą must carry, must offer będą tylko kanały TVP, które dodatkowo mają zająć pierwsze miejsca w EPG dekoderów. Dodatkowo operatorzy będą musieli m.in. oferować kanały w modelu a la carte, czyli sprzedawać je pojedynczo - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl.

(Fot. Pixabay)Article

Rada Ministrów ustawę prawo komunikacji elektronicznej przyjęła w połowie listopada. Dotąd jednak jej aktualna treść nie była dostępna w internecie, w mediach pojawiły się jedynie szczątkowo informacje o wprowadzanych zmianach. Teraz portalowi Wirtualnemedia.pl. udało się poznać całość projektowanych zmian, które wprowadzają nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji.

Zmiany dotyczą przede wszystkim zasady must carry, must offer. Mówi ona o tym, jakie stacje muszą być oferowane przez operatorów płatnej telewizji. Obecnie ustawa o radiofonii i telewizji przewiduje, że objęte tą zasadą jest siedem stacji dostępnych w telewizji naziemnej, gdy sygnał był nadawany analogowo. W art. 43 wymienione są kanały TVP1, TVP2, TVP 3 (oddziały regionalne), Polsat, TVN, TV4 i TV Puls.

Zmiany na liście kanałów obowiązkowych dla operatorów

Projekt nowelizacji zmienia ustawową listę kanałów objętych tą zasadą. Nie chodzi jednak o poszerzenie ustawowej listy o kolejne, liczne stacje z MUX-ów, ale wręcz jej okrojenie. Przestanie ona obejmować kluczowe komercyjne ogólnopolskie stacje telewizyjne, czyli TVN, Polsat, TV4 i TV Puls. Na liście zostać mają trzy dotychczasowe stacje Telewizji Polskiej: TVP1, TVP2 i TVP3, a do listy dodano by TVP Info i TVP Kultura.

Dodatkowo obowiązek udostępniania właściwej abonentom wersji regionalnej TVP3 musiałyby wypełnić platformy satelitarne. -  Nie jest właściwe, aby odbiorcy korzystający z platform satelitarnych (ponad 30 proc. gospodarstw domowych), byli pozbawieni w ich ramach dostępu do właściwych dla ich regionów publicznych programów regionalnych. Jest to istotne także w kontekście bezpieczeństwa regionalnego i lokalnego, z uwagi na to, że programy regionalne mogą najlepiej odpowiadać na potrzeby społeczności lokalnych, na wypadek klęsk żywiołowych lub innych zagrożeń na danym obszarze - napisano w uzasadnieniu. To realizacja postulatu zgłaszanego przez byłego prezesa TVP Jacka Kurskiego. Obecnie Polsat Box i Canal+ oferują w telewizji satelitarnej tylko TVP3 w wersji warszawskiej.

fot. Adrian Gąbka

Jednocześnie Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji będzie mogła w drodze rozporządzenia dopisać do listy do 30 dodatkowych kanałów. - Przy czym KRRiT byłaby obowiązana objąć tą listą co najmniej te telewizyjne programy publiczne, które są rozpowszechniane w sposób cyfrowy drogą rozsiewczą naziemną w multipleksie. KRRiT mogłaby objąć listą także inne programy, uwzględniając względy interesu publicznego - napisano w uzasadnieniu do projektowanych zmian.

Obecnie na ogólnopolskich multipleksach naziemnej telewizji cyfrowej poza pięcioma kanałami zapisanymi w nowelizacji nadają jeszcze takie bezpłatne stacje jak TVP Dokument, TVP Nauka, TVP Kobieta, TVP Sport, TVP ABC, TVP Kultura, TVP Rozrywka, TVP Historia, TVP World, TVN, Polsat, TV4, TV Puls, Puls 2, TVN7, TTV, Super Polsat, TV6, Polo TV, Eska TV, Fokus TV, Metro, WP, Zoom, Stopklatka, Nowa TV, Antena HD i Wydarzenia 24.

W prawie miałby pozostać zapis o „nieodpłatności realizacji przez operatorów obowiązku must-carry i wyraźne wskazanie jego wykonywania na własny koszt operatora”. W ustawie ma znaleźć się też “wyraźne potwierdzenie, że podmiot zobowiązany do rozprowadzania programów może rozpocząć to rozprowadzanie po uzyskaniu pisemnej zgody nadawcy".

Zgodnie z nowelizacją, kanały TVP objęte zasadą must carry, must offer będą musiały znaleźć na pięciu pierwszych pozycjach EPG operatorów w kolejności: TVP1. TVP2, TVP3, TVP Info i TVP Kultura. O to, by odpowiednia wersja TVP3 była na trzecim miejscu w dekoderach operatorów, zabiegał od dawna były prezes Telewizji Polskiej Jacek Kurski.

##NEWS https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/niezalezna-telewizja-publiczna-slowenia ##

Rewolucja na listach kanałów operatorów płatnej telewizji

Jednak zmiany mają dotyczyć znacznie większej części EPG. Na kolejnych pozycjach po 5. miejscu mają znaleźć się pozostałe stacje TVP nadawane w telewizji naziemnej. Następnie na listy dekoderów mają trafić pozostałe kanały naziemne objęte zasadą must carry, must offer.

- Połączenie must-carry z obowiązkiem odpowiedniego wyeksponowania w EPG jest uzasadnione znaczną liczbą programów dostępnych w ofercie operatorów rozprowadzających programy i ryzykiem spychania programów o wartości publicznej na trudniej dostępne dla odbiorcy pozycje. Sam obowiązek rozprowadzania nie zapewni dogodnego dla odbiorcy dostępu do programów o wartości publicznej - podano w uzasadnieniu.

Wprowadzenie takiego rozwiązania oznaczałoby rewolucję na listach kanałów prawdopodobnie wszystkich operatorów, bo wyglądają one zupełnie inaczej niż to co zapisano w nowelizacji. Na platformie Polsat Box pierwsze dwa miejsca zajmują bowiem Polsat i TV4, potem są TVP1 i TVP2, a następnie znów kanały Polsatu. Stacja TVP Info jest dopiero na pozycji 65. Na platformie Canal+ lista zaczyna się od Canal+ Family, potem są: Canal+ Premium, Canal+ Domo, Canal+ Kuchnia i TVN. Pierwszy kanał telewizji publicznej - TVP1 znajduje się dopiero na pozycji 11. W sieci UPC Polska na dekoderach Horizon najpierw są co prawda Jedynka i Dwójka, ale zaraz po nich liczne stacje komercyjne: Polsat, TV4, TVN itd.

Nowelizacja zakłada istotne zmiany dla relacji nadawców i operatorów płatnej telewizji. Chodzi o zakaz takiego pakietowania stacji, w którym jeśli operator chce uzyskać licencję na emisję kanału X, musi też zakupić licencję na emisję kanału Y.

- Na podstawie tych przepisów nadawca nie będzie mógł uzależniać zawarcia umowy na rozprowadzanie programu od zawarcia umowy na rozprowadzanie programu lub pakietu programów innego niż ten, o który wystąpił operator. Ponadto nadawca nie będzie miał możliwości różnicowania opłat za udostępniane tego samego programu lub pakietu tych samych programów operatorom rozprowadzającym program – podano w uzasadnieniu zmian.

Obowiązek sprzedaży pojedynczych kanałów

Nowelizacja wprowadza też obowiązek sprzedaży programów a la carte przez operatorów. To kolejna rewolucja, bo pakiety to podstawowa forma oferowania stacji telewizyjnych, w formule a la carte sprzedawane bywały jedynie stacje premium, sportowe czy erotyczne, które z czasem stworzyły i tak małe pakiety, bo stacji przybyło. Reszta kanałów ogólnych i tematycznych zawsze była dystrybuowana w obszernych wielotematycznych pakietach. Pomysł oferowania kanałów w formie a la carte forsują od dawna niektórzy, mniejsi operatorzy kablowi.

Podczas dyskusji w trakcie październikowej konferencji PIKE przedstawiciele nadawców i operatorów stwierdzili, że oferowanie kanałów osobno spowodowałoby wyższe ceny dla abonentów. Dziś wszyscy płacą umiarkowanie za pakiety, finansując również kanały, których nie oglądają. W przypadku sprzedaży oferty a la carte dostęp do każdej wybranej stacji mógłby kosztować sporo.

Nowelizacja ma wprowadzić też możliwość wydawania koncesji dla stacji telewizyjnych na mniej niż 10 lat. Taka koncesja mogłaby być wydana na wniosek nadawcy lub w ”przypadku wystąpienia konieczności wyrównania czasu trwania uprawnień do dysponowania częstotliwością na tym samym multipleksie”. W tym drugim przypadku data końcowa obowiązywania koncesji byłaby ustalona “zgodnie z datą koncesji najdalej sięgającą w czasie spośród dat końcowych obowiązywania koncesji w ramach tego multipleksu w chwili udzielania tej koncesji”.

Projekt zmian w ustawie o radiofonii i telewizji trafi teraz do Sejmu, ale nie wiadomo na razie kiedy parlament nim się zajmie. Podczas prac parlamentarnych mogą do niego zostać jeszcze wprowadzone zmiany.

Dołącz do dyskusji: Nadawców i operatorów czekają rewolucyjne zmiany. Rząd wzmocni pozycję TVP

39 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Lolik
W PiS już strach do potęgi n-tej. Jeszcze powinni wprowadzić obowiązkową transmisję wystąpień Naczelnika
odpowiedź
User
m.
Wg polskiego prawa miejsca komitetów wyborczych na listach powinny być losowane.
odpowiedź
User
Mikołaj
To widz powinien mieć pełna swobodę ustawienia kolejności stacji wg własnego uznania. Narzucona kolejność w epg powinna dotyczyć jedynie ustawień wyjściowych przy instalacji sprzetu
odpowiedź