SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Koniec problemów z odbiorem kanału Wydarzenia24

Odbiorcy naziemnej telewizji cyfrowej, których telewizory lub tunery miały w ostatnim czasie kłopot z odbiorem kanału Wydarzenia24, znów mogą oglądać stację Polsatu. Emisja ponownie jest prowadzona w rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli.

Article

Kanał Wydarzenia24 jest nadawany z MUX-4, na którym ponadto jest oferowany płatny pakiet TV Mobilna. Polsat wygasza go w regionach, które przechodzą na nowy standard naziemnej telewizji cyfrowej. Emisja MUX-1, MUX-2 i MUX-4 jest już prowadzona w DVB-T2/HEVC na 68  proc. Polski, a w jej zasięgu znajduje się 76 proc. gospodarstw domowych. Ostatni etap zmiany standardu, który obejmuje województwo podlaskie, warmińsko-mazurskie i centralną część mazowieckiego zaplanowano na 27 czerwca br. Multipleks czwarty nie ma jednak zasięgu ogólnopolskiego. Obecnie dociera do blisko 70 proc. powierzchni kraju.

Nietypowa rozdzielczość stacji

Kilka dni temu informowaliśmy o tym, że część widzów naziemnych ma problem z odbiorem stacji Polsatu. U jednych obraz drżał, urządzenia innych w ogóle go nie odtwarzały. Czasami było słychać jedynie dźwięk. Odpowiadała za to nietypowa rozdzielczość 1920 x 540 pikseli, której nie mogą poprawnie odczytać niektóre telewizory i tunery. Problem dotyczył jednak głównie telewizorów. Nieco lepiej radziły sobie z nim np. chińskie tunery.

Po powrocie do „klasycznej” rozdzielczości, Wydarzenia24 znów można oglądać na wszystkich urządzeniach z DVB-T2/HEVC lub z kodekiem HEVC w województwach lubelskim, podlaskim, warmińsko-mazurskim i centralnej części mazowieckiego. Poza zmianą rozdzielczości, zmodyfikowany został kodek dźwięku. Obecny to AC-3 (Dolby Digital Plus).

W Polsce naziemne kanały telewizyjne są nadawane w rozdzielczości 1920 x 1080 (emisja w wysokiej rozdzielczości) albo 720 x 576 (standardowa rozdzielczość). W Czechach popularna jest rozdzielczość 960 x 540. Polsat nie zdradza dlaczego w przypadku Wydarzeń24 zastosowano nietypową rozdzielczość i kiedy kanał będzie nadawany ze standardowymi ustawieniami. Podobne problemy z odbiorem stacji Wydarzenia24 miały miejsce kilka miesięcy. Wówczas niektórym sprzętom kłopot sprawiała głębia kolorów. Nadawca zmienił ją z 10 na 8 bit i tym samym dotarł do większego gremium odbiorców naziemnych.

Emisja naziemna stacji Wydarzenia24 ma charakter eksperymentalny. Polsat Box zapewnia, że pracuje nad nową ofertą programową TV Mobilnej. Mają się w niej znaleźć m.in. stacje Eurosportu i Eleven Sports. Zanim to nastąpi będzie musiał wprowadzić na rynek nowy dekoder, przystosowany do odbioru DVB-T2/HEVC i zapewne obsługujący HbbTV i usługi streamingowe, aby chętni klienci mogli rozszerzyć swoje pakiety.

Kanał Wydarzenia24 we wrześniu ub.r. zastąpił Superstację. Wcześniej to Polsat News był dostępny w MUX-4. Przeciwko takiej sytuacji protestowali jednak operatorzy płatnej telewizji, którzy musieli płacić za ten kanał. Z danych Nielsena wynika, że kanał Wydarzenia24 miał w maju br. 0,65 proc. udziału w rynku telewizyjnym.

Dołącz do dyskusji: Koniec problemów z odbiorem kanału Wydarzenia24

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Rafał
Problemy są nadal, rozdzielczość poprawili ale zepsuli synchronizacje. Niektóre odbiorniki tracą synchronizację obraz/dźwięk, skutki są takie że czasami wszystko siada na kilku sekund... a w skrajnych przypadkach nie ma w ogóle odbioru. U mnie na szczęście tylko sekundowa pikseloza i zamrożenia obrazu.
odpowiedź
User
Grochek
Lepiej kanał Polsat i TVP zablokować na zawsze
odpowiedź
User
Zibi
U mnie całkiem zniknął
odpowiedź