SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Koniec sporu nadawcy publicznego z sieciami kablowymi. Telewizja publiczna będzie płacić?

Spór o opłaty gwarantowane między niemieckim nadawcą publicznym, a mniejszymi i średnimi operatorami kablowymi zakończony. Sieci kablowe zrzeszone w organizacji DNMG zawarły wieloletnią umowę o współpracy z ZDF. Jej warunki nie są znane, ale prawdopodobnie nadawca będzie musiał uiszczać na rzecz tych firm tak zwane opłaty gwarantowane.

Publiczny kanał telewizyjny ZDF Publiczny kanał telewizyjny ZDF

Za Odrą zupełnie inaczej wyglądają relacje między operatorami płatnej telewizji, a nadawcami publicznymi. Kiedy Telewizja Polska domaga się od platform cyfrowych emisji na satelicie wszystkich 16 wersji TVP3, niemieckie ARD i ZDF same wynajmują transpondery na najpopularniejszej w Niemczech pozycji Astra 19,2E i emitują na nich wszystkie kanały. Ci sami nadawcy uiszczają też na rzecz dużych operatorów tak zwane opłaty gwarantowane za reemisję ich kanałów. O taki sam przywilej walczą też mali i średni operatorzy.

Zobacz także: Nowe przepisy uderzą w sieci kablowe i platformy cyfrowe? „Część klientów może zrezygnować”

Wieloletnie porozumienie z ZDF

Porozumienie z ZDF udało się zawrzeć stowarzyszeniu niemieckich operatorów Deutsche Netzmarketing (DNMG). Wcześniej w sprawie opłat gwarantowanych toczył się 12-letni spór sądowy. Umowa ostatecznie go kończy. - Umowa zapewnia ZDF pełny spokój prawny. Jest to też kamień węgielny dla pogłębionej współpracy między ZDF i DNMG, również w zakresie nowych usług i form dystrybucji - powiedział rzecznik ZDF Alexander Stock.

- Cieszymy się, że dzięki tej przełomowej decyzji, lata skomplikowanych spraw sądowych doprowadziły do konstruktywnych negocjacji i pozytywnego zakończenia, które polubownie reguluje długoterminową dystrybucję kanałów ZDF i nielinearnych usług dodatkowych - stwierdził zarządzający DNMG Ingo Schuchert. Nad Wisłą niektóre kanały TVP nie są oferowane bezpłatnie operatorom. To na przykład TVP HD, TVP Seriale, a ostatnio także TVP 4K, który jest niekodowany w MUX-6 naziemnej telewizji cyfrowej.

W komunikacie nie zdradzono czy umowa obejmuje uiszczanie przez ZDF opłat gwarantowanych na rzecz operatorów sieci DNMG. Jednak Schuchert zasugerował na konferencji branżowej FRK Broadband Congress w Lipsku we wrześniu 2022 r., że członkowie DNMG mogą otrzymywać opłaty gwarantowane od ZDF w ramach rozstrzygnięcia sporu prawnego, z mocą wsteczną od 2010 roku.  DNMG i stowarzyszenie branży kablowej FRK od lat walczą o to, aby mali i średni operatorzy otrzymywali opłaty gwarantowane od nadawców publicznych, stawiając ich na równi z dużymi firmami kablowymi.  Mniejsi operatorzy z Niemiec chcą też zawrzeć podobną umowę z innym nadawcą publicznym – ARD.

Obecnie dwaj publiczni nadawcy za Odrą nadają siedem kanałów tematycznych. To Tagesschau24, Phoenix, Kika ZDFInfo, ZDFneo, ARD Alpha i One.

Dołącz do dyskusji: Koniec sporu nadawcy publicznego z sieciami kablowymi. Telewizja publiczna będzie płacić?

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl