SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nowe kanały telewizyjne na MUX-8 nieprędko

Choć Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przed miesiącem przyznała koncesję CTV9 na MUX-8 naziemnej telewizji cyfrowej, to wciąż nie jest znana data startu tej stacji. Nadawca w rozmowie z Wirtualnemedia.pl twierdzi, że nadal czeka na niezbędne dokumenty. KRRiT wstrzymuje się z kolei z publikacją ogłoszeń dotyczących dwóch pozostałych miejsc na ósmym multipleksie.

Przed świętami Bożego Narodzenia KRRiT zdecydowała, że do MUX-8 trafi kanał filmowo-dokumentalny CTV9. Zgłosiła go Red Carpet Media Group, która w konkursie zaproponowała także serialowo-filmową stację RCTV. Innych chętnych nie było, a regulator uznał, że obie propozycje RCMG były dość podobne, dlatego obsadził tylko jedno wolne miejsce na multipleksie.

Kiedy CTV9 zadebiutuje w naziemnej telewizji cyfrowej? - Jesteśmy w procesie koncesyjnym. Mamy uzgodnione i potwierdzone  z Urzędem Komunikacji Elektronicznej kwestie techniczne i zasadniczo czekamy na koncesję. Bez koncesji nie jesteśmy w stanie wykonać kilku istotnych elementów (Nielsen, Emitel, etc.), więc ona poniekąd warunkuje start – wyjaśnia w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Leszek Kułak, przewodniczący rady nadzorczej Red Carpet Media Group.

KRRiT musi poczekać z nowymi konkursami

Mimo wygranej CTV9 w konkursie, na razie KRRiT nie uzgodniła ogłoszeń dotyczących dwóch pozostałych wolnych miejsc na ósmym multipleksie. Jedno nie zostało przyznane kanałowi RCTV. Drugie mogło trafić do kanału W24 (Wydarzenia 24). Telewizja Polsat wycofała się jednak z postępowania dotyczącego MUX-8 i wygrała konkurs dotyczący MUX-1.

Zasiadający w KRRiT prof. Tadeusz Kowalski przekonuje w rozmowie z Wirtualnemedia.pl, że publikacja ogłoszeń będzie możliwa, jeśli minie termin przewidziany dla RCMG na odwołanie w związku z nieprzyznaniem koncesji serialowo-filmowemu kanałowi RCTV. Najbliższe posiedzenie Rady zaplanowano na 7 lutego. Nie ma jeszcze jego harmonogramu.

- Nie będziemy się odwoływać. Dwa wnioski złożyliśmy, żeby zwiększyć szanse przy wyborze przez KRRiT. I była to dobra strategia, bo wybrano jedną z ofert z konkretnym uzasadnieniem. Obie oferty bazowały w dużej części na zasobach filmowo-serialowych . KRRiT wybrała ofertę z dużym udziałem pozycji dokumentalnych. Zapewne w kolejnych odsłonach konkursu na MUX-8 będą oczekiwać bardzo oryginalnego i wyróżniającego się programingu - tłumaczy Kułak z RCMG.

Niedawno operator multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej Emitel zwrócił się do UKE o zmianę decyzji rezerwacyjnej dotyczącej MUX-8. Może on przejść na standard DVB-T2. Dzięki temu wszystkie stacje wchodzące w skład multipleksu będą nadawane w wysokiej rozdzielczości (HD), a nie w przestarzałej standardowej (SD). Zwiększy to atrakcyjność MUX-8, który jest nadawany w zakresie VHF, a nie UHF, jak pozostałe. W niektórych przypadkach wymaga to bardziej rozbudowanej instalacji antenowej.

TV Republika na MUX-8?

W przeprowadzonych na początku 2023 roku konsultacjach dotyczących MUX-8 KRRiT zaproponowano kilkanaście propozycji na kanały telewizyjne. Ostatecznie wnioski złożyły tylko Telewizja Polsat (później się wycofała) i Red Carpet Media Group. Nie wystartowała TV Republika, której prezes Tomasz Sakiewicz sceptycznie oceniał rentowność tego przedsięwzięcia.

Po zmianach w Telewizji Polskiej, stacja zanotowała jednak duży wzrost oglądalności. Choć koncesja płatna w ratach kosztuje blisko 1,5 mln zł rocznie, a emisja naziemna pochłania dodatkowe 6-7 mln zł, to TV Republika myśli o takim poszerzeniu zasięgu. - Wydaje się, że i przy wsparciu widzów, i zarabiając sami damy radę to udźwignąć - mówił przed tygodniem Wirtualnemedia.pl Sakiewicz.

Obecnie poza sieciami kablowymi (m.in. UPC Polska/Play, Vectra), platformami cyfrowymi (Polsat Box, Canal+, Orange) stację można oglądać za pośrednictwem strony internetowej tvrepublika.pl, serwisów streamingowych Polsat Box Go, Canal+ online, multipleksów lokalnych naziemnej telewizji cyfrowej (Jelenia Góra, Częstochowa, Tomaszów Mazowiecki, Świdnica, Wrocław, Rybnik) i multipleksów eksperymentalnych (Gdańsk, Katowice, Warszawa i Wrocław).
 

Dołącz do dyskusji: Nowe kanały telewizyjne na MUX-8 nieprędko

18 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Marcin
Spoko, nie ogłaszajcie konkursu. Tak akurat jak PO wymieni członków KRRIT to wybiorą znowu swoich. Same lewackie stacje.
odpowiedź
User
Pawel
TV Republika prosze nie wchodzic na mux8,tylko na UHF.Mux8 b.slaby zasieg.Stacja informacyjna,ktora aktualnie pretenduje do najlepszej w Polsce powinna dac mozliwosc powszechnego odbioru.
odpowiedź
User
lol
Spoko, nie ogłaszajcie konkursu. Tak akurat jak PO wymieni członków KRRIT to wybiorą znowu swoich. Same lewackie stacje.
Masz coś z prawacką głową.
odpowiedź