SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Telegazeta dyskretnie ostrzega przed zniknięciem TVP

Choć do zmiany standardu MUX-3 naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce Zachodniej dojdzie w nocy z czwartku na piątek, to na głównej stronie Telegazety nie można znaleźć informacji na ten temat. Łatwo można za to przejść do horoskopów i ofert wróżbitów. O DVB-T2 można przeczytać dopiero na 358 stronie. 

Szacuje się, że ponad 200 tys. gospodarstw domowych z naziemną telewizją cyfrową zagrożonych jest utratą sygnału po zmianie standardu. Jeśli nie zakupią nowego telewizora lub dekodera, to po przejściu MUX-3 na DVB-T2 ich mieszkańcy będą mogli oglądać jedynie stacje z MUX-8 (Nowa TV, WP, Zoom TV, Metro). Utracą za to dostęp do MUX-3 (TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport i TVP Historia). W tym roku nie jest przewidziane dofinansowanie na zakup sprzętów.

Można łatwo sprawdzić czy telewizor lub tuner jest przystosowany do odbioru stacji w DVB-T2/HEVC. Powinien odbierać kanały z MUX-6 (TVP Nauka, TVP Dokument, TVP Kobieta, TVP Rozrywka, TVP ABC, TVP Kultura, TVP Polonia, Alfa TVP, Belsat) i pozostałych multipleksów, które w pierwszej połowie 2022 roku przeszły na nowy standard. Są to: MUX-1 (Stopklatka, TTV, Antena HD, TV Trwam, Fokus TV, Eska TV, Polo TV), MUX-2 (TVN, TVN7, Polsat, Super Polsat, TV4, TV6, TV Puls, Puls 2) oraz MUX-4 (Wydarzenia 24).

„Ważna informacja” dopiero na 358 stronie

Zagrożeni utratą sygnału są przede wszystkim starsi i biedniejsi widzowie. Takie osoby często nie korzystają z internetu, ale korzystają z Telegazety. TVP prowadzi kampanię informacyjną w sprawie zmiany standardu. To m.in. kilka tysięcy emisji spotów z Krzysztofem Ziemcem. Za pośrednictwem teletekstu łatwiej jest jednak przeczytać horoskop, przejrzeć anonse towarzyskie czy znaleźć kontakt do wróżki, aniżeli dowiedzieć się o zmianach w MUX-3.

Takowe informacje są dostępne dopiero na 358 stronie. Oznaczono je tytułem „Ważna informacja”. – W grudniu 2023 roku nastąpi zmiana standardu nadawania programów: TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport i TVP Historia. Zmiana ta dotknie tylko tych naszych widzów, którzy odbierają telewizję przy pomocy anteny naziemnej. Przełączenie na standard DVB-T2/HEVC nastąpi w dwóch etapach: I etap – Polska Zachodnia: woj. zachodniopomorskie, pomorskie, lubuskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, dolnośląskie, opolskie i śląskie. II – etap Polska Wschodnia: woj. warmińsko-mazurskie, podlaskie, mazowieckie, lubelskie, małopolskie, świętokrzyskie i podkarpackie – zauważa TVP.

Dalej pojawia się instrukcja. – Warto już dzisiaj sprawdzić czy wasz telewizor lub dekoder jest dostosowany do nowego standardu. Większość odbiorników w polskich domach posiada parametry umożliwiające odbiór telewizji w nowym standardzie. Jeżeli jednak wasz telewizor ich nie ma, to nie musicie kupować nowego. Wystarczy zaopatrzyć się w specjalny dekoder, który umożliwi odbiór telewizji w nowym standardzie – zachęca nadawca publiczny. Najtańsze dekodery można nabyć za 60 zł.

- Jeśli obecnie odbieracie z anteny naziemnej tylko programy Telewizji Polskiej, takie jak TVP1, TVP2, TVP3, TVP Sport, TVP Info, TVP Historia to znaczy, że Wasz sprzęt najprawdopodobniej nie obsługuje nowego standardu. Aby zachować możliwość oglądania tych programów musicie wymienić telewizor lub dekoder na nowy, obsługujący standard DVB-T2/HEVC. Jeśli obecnie, korzystając z anteny naziemnej, oprócz programów: TVP1, TVP2, TVP3, TVP Sport, TVP Info, TVP Historia, oglądacie programy takie jak: TVP Dokument, TVP Kobieta czy TVP Rozrywka, to oznacza, że wasz telewizor czy dekoder obsługuje nowy standard – wylicza TVP.

Telegazeta odsyła na stronę internetową

Utrata dostępu do kanałów TVP oznacza także utratę Telegazety. Mimo tego, nadawca publiczny zamieszcza instrukcję dla takich osób. – Co należy zrobić w przypadku braku programów TVP po przełączeniu na nowy standard? Wystarczy, że przestroisz swój telewizor lub dekoder. Aby to zrobić musisz zaktualizować listę programów i sprawdzić czy nadal odbierasz: TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport i TVP Historia na tych samych jak poprzednio pozycjach na pilocie. Jeśli tak, to wszystko jest w porządku i jesteś gotowy na odbiór programów Telewizji Polskiej w nowym standardzie nadawania. Jeśli po przestrojeniu telewizorów lub dekoderów nie odbierasz: TVP1, TVP2, TVP3, TVP Sport, TVP Info i TVP Historia, ani żadnych innych kanałów TVP, to znaczy że musisz wymienić telewizor lub dekoder na nowy. Szczegóły znajdziesz na stronie telewizjanaziemna.pl – odsyła TVP. Pytanie ilu użytkowników Telegazety korzysta z internetu.

- Po dacie przełączenia właściwej dla Waszego województwa może się zdarzyć, że czasowo stracicie możliwość odbioru programów: TVP1, TVP2, TVP3, TVP Sport, TVP Info, TVP Historia. Wtedy wystarczy, że przestroicie telewizor lub dekoder, aktualizując listę programów telewizyjnych. Po przeprowadzeniu tej czynności, brakujące programy: TVP1, TVP2, TVP3, TVP Sport, TVP Info, TVP Historia powinny pojawić się na odpowiednich pozycjach: 1, 2 i 3 na pilocie telewizora lub dekodera. W niektórych nowszych modelach telewizorów czy dekoderów ta czynność dokona się automatycznie i widzowie nie dostrzegą w ogóle zmiany – zauważa TVP.

Choć wielu nadawców z całego świata zrezygnowało z teletekstu, którego początki sięgają lat 70., to Telewizja Polska nie zamierza tego uczynić. - Telewizja Polska obserwuje przyzwyczajenia oraz potrzeby swoich widzów i nie zamierza rezygnować z Telegazety. Jest to nadal ważne źródło informacji dla około 1,5-milionów użytkowników, którzy miesięcznie korzystają z tego najpopularniejszego w Polsce teletekstu. Telegazeta spełnia funkcję informacyjną, ale też jest wsparciem dla osób z niepełnosprawnościami. Za jej pośrednictwem wyświetlane są np. linie dialogowe filmów i seriali – informowało na początku roku Wirtualnemedia.pl Centrum Informacji TVP.

Sama TVP zauważyła, że usługa sprawdza się przede wszystkim dla widzów bez internetu. - Telewizja Polska rozwijając swoją obecność w przestrzeni interaktywnej, nie zapomina o widzach przyzwyczajonych do mediów tradycyjnych. Wg GUS 7 proc. polskich gospodarstw domowych ciągle nie posiada dostępu do Internetu - dla tych odbiorców Telegazeta jest formą szybkiego dostępu do wiadomości sportowych, aktualnych wydarzeń, programu tv czy pogody - argumentował nadawca publiczny.

Z badania Research Collective z grudnia 2021 roku wynikało że z Telegazety TVP miesięcznie korzysta półtora miliona użytkowników. 79 proc. użytkowników to ludzie w przedziale wiekowym 30-75 lat, którzy na stronach teletekstu spędzają minimum 10 minut na sesję. W grudniu 2019 roku użytkowników Telegazety miało być 2,7 mln, a w połowie lat 90 nawet 20 mln. Nad Wisłą usługa została uruchomiona 29 grudnia 1988 roku.

Starsi ludzie pomyślą, że Tusk wyłączył TVP?

Pierwszy etap zmiany standardu na DVB-T2 nastąpi niespełna dwa dni po zaprzysiężeniu Donalda Tuska na premiera. Proces prawdopodobnie zbiegnie się z szerokimi zmianami personalnymi w TVP. Czy dobór terminu przejścia na DVB-T2 ma związek z zapowiedziami opozycji dotyczącymi zmian w TVP? - Dożyliśmy takich czasów, że doszukujemy się gdzieś podwójnego dna, ale to dno być może jest. Nigdy nie chciałbym zakładać złej woli, ale widać, że te terminy na siebie nachodzą. Ja sobie nie wyobrażam, żeby „Dziennik Telewizyjny” nazywany błędnie „Wiadomościami” 24 grudnia prowadziła pani Danuta Holecka. W TV Republika powiedzą: Tusk zabrał wam telewizję. W takim wymiarze, że ją przejął i zabrał jej zasięg. Taki ruch może być jednym z bezpieczników, który ekipa rządząca sobie przygotowała na wypadek przegranej - mówił w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Marek Rutka, lewicowy członek Rady Mediów Narodowych.

Do połowy stycznia w ramach MUX-6 mają być nadawane duble głównych stacji TVP. - W trosce o widzów, aby zapewnić im dodatkowy czas na przestrojenie sprzętu, Telewizja Polska dokona tymczasowej modyfikacji oferty programowej w telewizji naziemnej. Od 15 grudnia na multipleksie szóstym zostanie uruchomiona czasowa, równoległa emisja programów TVP1, TVP2 i TVP Info. Pojawią się one na pozycjach na pilocie: 19 – TVP1; 28 – TVP2; 36 – TVP Info w miejsce dotychczas nadawanych tam TVP Polonia, Alfa TVP oraz Belsat TV. W konsekwencji, w okresie od 15 grudnia 2023r. do 13 stycznia 2024 r. - wyjaśnił nadawca publiczny w komunikacie. Kanały TVP Historia i TVP3 od 19 grudnia będą dostępne w wysokiej rozdzielczości (HD). Tego samego dnia TVP ABC i TVP Kultura dołącza do trzeciego multipleksu. W połowie stycznia do MUX-6 ma powrócić TVP World.

MUX-3 miał zmienić standard przed rokiem. Minister spraw wewnętrznych i administracji wystąpił jednak z wnioskiem do prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej o przesunięcie tego terminu. Powodem była wojna na Ukrainie. MUX-3 towarzyszy bowiem Regionalny System Ostrzegania. Stacje komercyjne uznały to za faworyzowanie TVP w okresie wyborczym. Uważają, że straciły setki milionów złotych potencjalnych przychodów z powodu mniejszego zasięgu multipleksów. Chcą podliczyć straty i domagać się rekompensat od Skarbu Państwa.

Dołącz do dyskusji: Telegazeta dyskretnie ostrzega przed zniknięciem TVP

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gość
Kto jeszcze tego używa
odpowiedź
User
Jarko
Pamiętam te zapowiedzi, że po wejściu cyfrowej telewizji HbbTV te dzwonię się tak, że zastąpi telegazetę a tak naprawdę jest to baner na reklamy i link do serwisów VOD. Szkoda, bo Telegazeta sama w sobie nie jest zła ale duża część dekoderów i telewizorów jej już po prostu nie obsługuje. Przydałoby się coś nowego do "poczytania"
odpowiedź
User
słczxestfo
ma će fklsacje ale nie może cie prmowaćać pana brałna
odpowiedź