SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Telewizja Polska opuszcza ósmy multipleks. TVP Kultura i TVP Kobieta trafią na MUX-6

W styczniu przestanie obowiązywać umowa Telewizji Polskiej ze spółką Emitel, dotycząca usługi nadawania na MUX-8 stacji TVP Kultura i TVP Kobieta. Kanały te nie znikną jednak z naziemnej telewizji cyfrowej. Jak dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl, od 3 stycznia 2023 roku będą emitowane na nadającym w nowym standardzie DVB-T2/HEVC - multipleksie szóstym.

Od 3 stycznia kanał TVP Kultura będzie dostępny z MUX-6Od 3 stycznia kanał TVP Kultura będzie dostępny z MUX-6

Cztery lata temu, 21 grudnia 2018 roku TVP i Emitel poinformowały o zawarciu 4-letniej umowy dotyczącej MUX-8. Okazuje się, że współpraca w zakresie tego multipleksu potrwa dwa tygodnie dłużej. Dla TVP ma to szczególne znaczenie, ponieważ do końca roku zamierza nadawać w ramach MUX-6 kanał TVP 4K z powtórkami meczów mundialu. Przeniesienie TVP Kultura i TVP Kobieta z MUX-8 na MUX-6 i dalszym nadawaniem TVP 4K musiałoby się wiązać z pogorszeniem jakości kanałów nadawanych na tym multipleksie.

TVP Kobieta w jakości HD

Telewizja Polska informuje Wirtualnemedia.pl, że zmiana odbędzie się w sposób płynny i nie powinna być uciążliwa dla odbiorców, jednak w nielicznych przypadkach może być potrzebne ręczne dostrojenie odbiorników. W przypadku osób, które jeszcze nie dostosowały swojego urządzenia do nowego standardu nadawania, zmiana ta może wiązać się z koniecznością zakupu nowego telewizora lub zewnętrznego dekodera działającego w standardzie DVB-T2/HEVC.

Zobacz także: Trzy nowe kanały na ogólnopolskich multipleksach? Bez wniosku TVP w sprawie MUX-1

TVP Kultura i TVP Kobieta pozostaną na tych samych pozycjach w ramach telewizji naziemnej: TVP Kultura na kanale 30, a TVP Kobieta na kanale 35 i będą nadawane w wysokiej rozdzielczości obrazu, podobnie jak TVP Rozrywka, TVP Dokument, TVP Nauka, TVP World, TVP Polonia, które w ramach tego samego multipleksu są dostępne w jakości HD. W ramach MUX-8 kanał TVP Kobieta był dostępny jedynie w standardowej rozdzielczości (SD).

Nadawca publiczny przypomina, że osoby, których odbiorniki nie są dostosowane do nowego standardu, do końca roku (tj. do 31.12) mogą uzyskać rządowe dofinansowanie do zakupu urządzenia (telewizora lub dekodera), które umożliwia poprawny odbiór sygnału telewizyjnego w nowym standardzie DVB-T2/HEVC.

Dołącz do dyskusji: Telewizja Polska opuszcza ósmy multipleks. TVP Kultura i TVP Kobieta trafią na MUX-6

18 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Pawel
B.dobry news,jeszcze pozostale kanaly z mux8 przerzucic na UHF.
odpowiedź
User
Zbyszek 1
Nareszcie TVP Kobieta w jakości HD.
odpowiedź
User
Nx
TVP nie powinna mieć już prawa powrotu do tego MUXa.
odpowiedź