SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jak płacimy rachunki?

Mimo wielu możliwości nadal bank i poczta są najbardziej popularnymi miejscami uiszczania opłat.

Najmniej popularne jest płacenie rachunków przez telefon, opłaca je w ten sposób tylko 1% Polaków – wynika z badania Instytutu ARC Rynek i Opinia.

- Jeżeli chodzi o płacenie rachunków Polacy wciąż są tradycjonalistami – mówi Joanna Opoczyńska z ARC Rynek i Opinia. Nadal, pomimo wielu alternatywnych sposobów opłacania rachunków, bank i poczta są najbardziej rozpoznawalnymi i najpopularniejszymi miejscami uiszczania opłat. Dzieje się tak dlatego, że instytucje te cieszą się największym zaufaniem badanych. Najczęściej rachunki płacą w nich osoby starsze i mieszkańcy mniejszych miejscowości. Warto zauważyć, że mimo wzrastającej roli Internetu dokonywanie przelewów elektronicznych zajmuje dalsze miejsce w rankingu. Decydującym powodem tego stanu rzeczy jest przede wszystkim sceptycyzm oraz ograniczone zaufanie Polaków do tego typu płatności. Bardzo często nie wystarcza nam wirtualne potwierdzenie przelewu, chcemy mieć dowód dokonanej płatności w postaci stempla kasowego. Należy również pamiętać o tym, że ponad 60% gospodarstw domowych w Polsce wciąż nie ma dostępu do Internetu.

W Internecie rachunki płacą osoby poniżej 35 roku życia, które najbardziej cenią sobie szybkość i łatwość dokonana transakcji. Najczęściej przelewami, rzadziej zleceniem stałym lub poleceniem przelewu. Jak deklarują również płacenie rachunków przy kasie sklepowej lub w centrach handlowych to dla nich bardzo dobre rozwiązanie.
Na drugim biegunie są preferencje osób starszych, które zwracające uwagę na wiarygodność instytucji w jakiej dokonują opłat.

Wysokość prowizji ma największy wpływ na wybór sposobu płatności. Nie mniej ważna jest dogodna lokalizacja i brak kolejek. Bliskość punktu opłat, jakość obsługi oraz oszczędność czasu są szczególnie ważne dla osób młodszych (do 24 roku życia). Dla osób starszych ważniejsze są: lokalizacja blisko miejsca zamieszkania, możliwość opłaty rachunku bez prowizji oraz wiarygodność instytucji.

Polacy zapytani o preferowany sposób płatności deklarują, że najchętniej płacilibyśmy rachunki przez Internet (niemal połowa osób korzystających z Internetu chciałaby płacić w ten sposób swoje rachunki).
Wśród osób nie korzystających z Internetu przeważa zainteresowanie dokonywaniem płatności w okienku bankowym, ajencji lub na poczcie. Ten sposób płatności cieszy się największym zainteresowaniem wśród Polaków, którzy nie posiadają konta bankowego lub rachunku rozliczeniowo-oszczędnościowego.

 Informacje o badaniu
Badanie „Płatności masowe- zachowania i preferencje klientów” zostało zrealizowane na ogólnopolskiej próbie Polaków N=1046 za pomocą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo – CATI. W badaniu wzięły udział osoby, które w ciągu ostatnich 60 dni dokonały płatności minimum jednego rachunku.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Jak płacimy rachunki?

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
raffal1
mam powyżej 35 lat, mieszkam na wsi i płacę przez internet
odpowiedź