SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP popularna w Android TV, ale stawia na HbbTV

480 tys. użytkowników skorzystało w 2021 roku z aplikacji TVP VOD w Android TV 16,5 mln razy - wynika z danych Gemius Prism, które Telewizja Polska podała w sprawozdaniu abonamentowym. Choć to wzrost o 5 mln użyć w porównaniu z 2020 rokiem, to TVP stawia na znacznie mniej popularne i dostępne usługi telewizji hybrydowej HbbTV.

Aplikacja TVP VOD jest dostępna na urządzeniach i telewizorach z systemami operacyjnymi Android TV/Google TV (m.in. Sony, Xiaomi, Philips) , Tizen (Samsung), LG (WebOS), MyHome Screen (Panasonic) i  Saphi (Philips). Najczęściej wystarczy uruchomić aplikację sklepową (w przypadku Android TV to sklep Google Play i pobrać TVP VOD). Największą popularnością serwis streamingowy Telewizji Polskiej cieszy się w Android TV. Tylko w 2021 roku wygenerował 82 mln odsłon. Aplikacja TVP Sport dostępna w Android TV, Tizen i WebOS w samym systemie Google zanotowała 100 tys. użytkowników, którzy skorzystali z niej blisko milion razy i wygenerowali ponad 5 mln odsłon.

340 tys. pobrań aplikacji TVP VOD na Android TV

Dzięki mundialowi i Letnim Igrzyskom Olimpijskim w Tokio dużą popularnością cieszyła się aplikacja TVP Sport. Na smartfony i tablety z systemem Android pobrano ją 1,1 mln razy. Także po dużych imprezach kibice często z niej korzystali. W grudniu ub.r. aktywnych urządzeń z aplikacją było prawie 705 tys. Nieco mniejszą popularnością darmowa usługa cieszyła się na urządzeniach z systemem iOS (iPhone). W całym 2021 roku została pobrana 147 tys. razy, a w grudniu aktywnych urządzeń było 18,5 tys.

Aplikacja TVP Sport w ciągu roku na wszystkich platformach mobilnych wygenerowała w sumie 186 mln odsłon i miesięcznie około 629 tys. użytkowników (dane Mediapanel). To wzrost o ponad 440 tys. w porównaniu z 2020 rokiem. Aplikacja TVP Info została w ub.r. pobrana 82 tys. razy na urządzenia z systemem Android, a w grudniu liczba aktywnych urządzeń wynosiła 59 tys. W przypadku iOS to odpowiednio 8 tys. i 1,8 tys.

Aplikacja TVP VOD w 2021 roku zanotowała 667 tys. pobrań na urządzenia z systemem Android. W grudniu liczba aktywnych urządzeń wynosiła 592 tys. W przypadku Android TV w zeszłym roku pobrań było 340 tys. W iOS pobrań było 76 tys., a liczba aktywnych urządzeń pod koniec roku wyniosła prawie 14 tys. Na wszystkich platformach mobilnych aplikacja wygenerowała w 2021 roku 168,7 mln odsłon i prawie 444 tys. użytkowników, co stanowi wzrost o 140 tys. w porównaniu z 2020 rokiem.

Na razie bez TVP GO w Android TV

Choć to w Android TV najwięcej widzów korzysta z aplikacji Smart TV Telewizji Polskiej, to na razie nadawca nie udostępnił dla użytkowników tego systemu operacyjnego swojej nowszej aplikacji, czyli TVP GO. Jeśli chodzi o wideo na żądanie, to zawiera ona podobną ofertę, co TVP VOD, ale pozwala na odbiór na żywo najważniejszych kanałów TVP. W TVP GO można obejrzeć m.in. TVP1, TVP2 czy TVP Sport, których w TVP VOD nie ma. Ponadto TVP VOD nie ma funkcji catch up TV (cofanie kanałów wyemitowanych na poszczególnych antenach do tygodnia).

Obecnie z TVP GO można korzystać na urządzeniach mobilnych i w ramach telewizji hybrydowej. Z HbbTV jest dostępna tylko dla odbiorców naziemnej telewizji cyfrowej, których telewizory (tylko kompatybilne z tą technologią) są podłączone do internetu. Odbiorcy naziemni to blisko 30 proc. wszystkich widzów w Polsce. Często osoby starsze, które nie mają telewizora podłączonego do internetu albo posiadają tańszy tuner bez HbbTV.

Niedawno firma Redge Media zapowiedziała, że zintegruje serwisy streamingowe nadawcy publicznego. Kiedy możemy spodziewać się wersji TVP GO na Android TV/Google TV? - Redge będzie realizował transformację i unifikację naszych środowisk technicznych, na których budowane są nasze usługi i serwisy online.TVP GO zostało zrealizowane bez współpracy z Redge, ale docelowo także będzie korzystało z backendu wytworzonego przez Redge. Co do aplikacji androidowych to są zaplanowane, ale strategicznie w tej chwili koncentrujemy się na oglądalności przez HbbTV i urządzenia mobilne - informował portal Wirtualnemedia.pl Marcin Klepacki, dyrektor biura dystrybucji TVP.

Dołącz do dyskusji: TVP popularna w Android TV, ale stawia na HbbTV

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Tobek
Nie namierzam oglądać TVP
odpowiedź
User
bison616
Ciekawe materiały, dobre dokumenty i audycje archiwalne
odpowiedź
User
bison616
Nie namierzam oglądać TVP

Nienawiść zaślepia mózg i chęć poszerzenia wiedzy. Tam masz materiały archiwalne, nawet przedwojenne nigdzie indziej niedostępne. Jak tak Ci się podoba obecna władza to tych po 2015r oglądać nie musisz.
odpowiedź