SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Jak Polacy korzystają z internetu? 1-8 Mb/s, 50-57 zł, maile i newsy przed social media

Dostęp do internetu ma w domu 59,5 proc. Polaków w wieku 15 lat i więcej. Za łącze stacjonarne lub dostęp mobilny - najczęściej o prędkości od 1 do 8 Mb/s - pracą średnio 50-57 zł miesięcznie.

Jak Polacy korzystają z internetu? 1-8 Mb/s, 50-57 zł, maile i newsy przed social media

Badanie przeprowadzone przez PBS DGA i CBM Indicator pokazuje, że spośród 59,5 proc. Polaków w wieku minimum 15 lat, którzy mają w domu dostęp do internetu, 10,3 proc. posiada dodatkowo inne urządzenia pozwalające łączyć się z siecią. 52,9 proc. tych osób deklaruje, że ma jedno takie urządzenie, 5,8 proc. - że co najmniej dwa, natomiast 39,7 proc. precyzuje, że to smartfon.

Dom to zdecydowanie najczęstsze miejsce łączenia się z internetem. Przy czym prawie 30 proc. polskich internautów korzysta z sieci w pracy.


Z kolei wśród 40,5 proc. Polaków, którzy nie mają w domu dostępu do internetu, prawie trzy czwarte deklaruje, że nie jest im potrzebny, a prawie jedna trzecia uzasadnia to względami finansowymi.


40,6 proc. Polaków korzysta z internetu codziennie, 15,2 proc. - kilka razy w tygodniu, a 6 proc. - kilka razy w miesiącu lub rzadziej. Nieużywanie internetu deklaruje 38 proc. osób.

Polacy w sieci częściej korzystają z poczty mailowej i portali informacyjnych niż z serwisów społecznościowych. Częściej polscy internauci słuchają online muzyki lub radia niż oglądają wideo. Stosunkowo mało popularna jest bankowość internetowa. 


Wśród Polaków mających internet w domu 80 proc. korzysta z łącza stacjonarnego, a prawie 25 proc. - z dostępu mobilnego. 


Ponad 45 proc. użytkowników dostępu stacjonarnego korzysta z łączy o przepustowości od 1 do 8 Mb/s. Przy czym aż 15 proc. nie zna prędkości swojego łącza. 


Za dostęp stacjonarny użytkownik płaci przeciętnie 50-57 zł miesięcznie. 


Wszystkie najważniejsze aspekty związane z łączem stacjonarnym są dobrze oceniane przez użytkowników. 


Przy wyborze dostawcy internetu prędkość łącza jest istotniejsza niż atrakcyjność cen i rabatów. 


Użytkownicy dostępu stacjonarnego niezainteresowani zmianą dostawcy zdecydowanie najczęściej uzasadniają to zadowoleniem z jego usług. 


Ponad dwie trzecie użytkowników stacjonarnego dostępu do internetu nic nie jest w stanie zachęcić do rezygnacji z tej usługi. Dla co siódmej osoby takim bodźcem byłaby podwyżka cen o ponad 10 proc., a dla co dziewiątej - atrakcyjna oferta dostępu mobilnego. 


Natomiast wśród użytkowników dostępu mobilnego prędkość transmisji danych od 1 do 8 Mb/s deklaruje ponad 60 proc. osób. 


Przeciętna opłata miesięczna za dostęp mobilny wynosi 50-56 zł. 


Użytkownicy dostępu mobilnego przy wyborze dostawcy nad prędkość transferu przedkładają atrakcyjne ceny. 


Aż ponad połowa osób korzystających z dostępu mobilnego nie wie, jak jest ich limit transmisji danych. 

 

60 proc. użytkowników dostępu mobilnego deklaruje, że nie przekracza ustalonego limitu transmisji danych. 


Dwie trzecie Polaków korzystających z mobilnego dostępu do internetu deklaruje, że w żadnej sytuacji by z niego nie zrezygnowali. Natomiast po ponad 15 proc. użytkowników do takiej rezygnacji skłoniłaby co najmniej kilkunastoprocentowa podwyżka cen lub atrakcyjna oferta dostępu stacjonarnego. 


Wśród osób mających dostęp do internetu w domu 85,8 deklaruje, że nigdy nie złożyło skargi lub reklamacji u dostawcy. Użytkownicy, którzy poskarżyli się lub zareklamowali usługę internetową - stanowiący 9,6 proc. wszystkich - najczęściej jako powód wymieniają problem z samym połączeniem z siecią. 

Badanie zostało przeprowadzone na zlecenie Urzędu Komunikacji Elektronicznej przez firmy PBS DGA i CBM Indicator od 22 listopada do 2 grudnia br. Sondaże - w formie bezpośrednich wywiadów kwestionariuszowych twarzą w twarz - zrealizowano w całym kraju na grupie 1,6 tys. osób w wieku minimum 15 lat reprezentatywnej pod względem miejsca zamieszkania. 851 z nich zadeklarowało, że ma dostęp do internetu w domu.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Jak Polacy korzystają z internetu? 1-8 Mb/s, 50-57 zł, maile i newsy przed social media

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Nickleo
Ja korzystam od lat z mobilnego netu w Plusie i jestem dosyć zadowolony. Jak słucham opowieści znajomych jak im w centrum kraju ginie zasięg z Playa to mi się odechciewa jakichkolwiek zmian :)
8 8
odpowiedź
User
jadzia
chyba "płacą" a nie "pracą" :)
8 8
odpowiedź
User
kotecek
Drogi twórco wykresów,

Trebuchet MS ma to do siebie, że w wygładzaniu twardym przy interpolowanych rozmiarach punktowych fontu z zakresu 12-16, małe 'e' wygląda okropnie. ;)
8 8
odpowiedź
User
Jotgie
Ogólnie wyniki... niezłe.
Uczestniczyłem w tej ankiecie. Obecnie płacę za "net" trochę za dużo bo 89 zł za łacze 24/1,5 Mbps, ale to cena sprzed... 2 lat! Obecnie robią jakieś inwestycję i liczę, że w tym roku zmienią mi w tej cenie na DOCIS 50 lub może nawet 100 Mbps (bo jest w ofercie taka prędkość tyle, że na razie za 139 zł).
8 8
odpowiedź
User
wujoo
hahahaha ja miałem nadzieje ze korzystanie z netu w domu pozostanie jedynym miejscem (no, czasem sprawdze fejsa na smartfonie przyznaje się ;p) ale teraz zainteresowałem się platforma tv, pacze – enka z netem mobilnym w mega pakiecie. no szlag by to :PPPP
8 8
odpowiedź