SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jak Polacy korzystają z internetu w telefonach (infografika)

W ub.r. z internetu w telefonach komórkowych korzystało ponad dwa razy więcej Polaków niż rok wcześniej. W tej grupie przeważają mężczyźni i osoby do 39. roku życia, a przeciętnie przeglądają się w telefonach przez niecałe 3,5 godziny tygodniowo.

Z badania World Internet Project - zrealizowanego przez Ipsos dla Gazeta.pl i Orange Polska - wynika, że w połowie 2012 roku korzystanie z internetu w telefonach komórkowych deklarowało 14,5 proc. Polaków, podczas gdy rok wcześniej było to 6 proc. Zdecydowanie więcej w tej grupie jest mężczyzn niż kobiet - 19 wobec 11 proc. Ponadto przeważają osoby w wieku do 39 lat. Wśród samych internautów osoby z dostępem mobilnym stanowią już 22 proc.

 

38 proc. internautów łączących się z siecią w telefonach w ogóle z internetu korzysta od ponad 10 lat, a 32 proc. - od 8-10 lat. Krótszy niż 4 lata staż w sieci ma tylko 12 proc. mobilnych użytkowników. Tacy internauci zdecydowanie intensywniej korzystają też ze standardowego internetu. 39 proc. spędza w nim minimum 28 godzin w tygodniu, a 29 proc. - od 10 do 28 godzin. Krócej niż przez 5 godzin korzysta z niego tylko co dziesiąty użytkownik.

>>> Co szósty polski internauta z dostępem mobilnym. Maile i mapy ważniejsze niż social media

63 proc. użytkowników internetu mobilnego korzysta z niego w sytuacji, kiedy potrzebują, a w pobliżu nie ma komputera stacjonarnego. 27 proc. robi to jedynie wyjątkowo, gdy dzieje się coś ważnego, natomiast 10 proc. - nawet jeśli mogą skorzystać ze standardowego dostępu do sieci. Użytkownicy z pierwszej grupy na przeglądanie internetu w telefonach poświęcają tygodniowo 3 godziny i 12 minut, ci z drugiej - 2 godziny i 14 minut, a ci z trzeciej - aż 7,5 godziny. Średnio na internautę wypadają 3 godziny i 23 minuty w tygodniu.

65 proc. użytkowników internetu w telefonach przegląda w nim strony, 48 proc. - korzysta z serwisów i aplikacji z mapami i lokalizatorami. Natomiast 45 proc. wysyła i odbiera maile, a jedynie 33 proc. wchodzi na serwisy społecznościowe. Podobnie te preferencje rozkładają się wśród internautów używających dostępu mobilnego z różną intensywnością.

Użytkownicy korzystający z internetu w telefonach znacznie częściej szukają w sieci informacji o produktach, robią zakupy online i wykonują transakcje bankowe. Za to zdecydowanie mniej czasu niż inni internauci i osoby bez dostępu do sieci poświęcają na oglądanie telewizji i słuchanie radia.

 

Badanie - w ramach realizowanego przez Gazeta.pl i Orange Polska projektu World Internet Project - zostało przeprowadzone przez Ipsos na reprezentatywnej próbie losowo-kwotowej Polaków metodą wywiadów indywidualnych w domach respondentów. W tym roku sondaż zrealizowano w czerwcu na grupie 2007 osób.

Dołącz do dyskusji: Jak Polacy korzystają z internetu w telefonach (infografika)

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
xxx2
Wg powyższego wyliczenia doba osób niekorzystających z ma 24,5h a korzystających 27h. Czyli będą żyli dłużej. Szkoda energii na takie statystyki.
odpowiedź