SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Więcej Polaków chwali Kościół katolicki. Najbardziej seniorzy, mało zarabiający i wyborcy PiS

Pozytywnie działalność Kościoła katolickiego ocenia 47 proc. Polaków, a negatywnie – 42 proc. – wynika z sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej. Opinie o Kościele poprawiły się w porównaniu z wrześniem ub.r.

Według autorów sondażu, po pogorszeniu zarejestrowanym w poprzednim pomiarze we wrześniu 2022 roku, w marcu opinie o Kościele katolickim poprawiły się.

Obecnie pozytywnie jego działalność ocenia niemal połowa Polaków (47 proc., od września ubiegłego roku wzrost o 7 punktów procentowych), a źle – ponad dwie piąte (42 proc., spadek o 6 punktów).

Kościół katolicki najlepiej oceniany przez osoby religijne i wyborców PiS

Najlepiej działalność Kościoła katolickiego oceniły osoby zaangażowane w praktyki religijne, zwolennicy Prawa i Sprawiedliwości oraz respondenci mający poglądy prawicowe.

Relatywnie często są to także starsi badani (55+), osoby z wykształceniem podstawowym lub zasadniczym zawodowym, mieszkańcy wsi, ankietowani pracujący w prywatnych gospodarstwach rolnych, w tym rolnicy, a także respondenci uzyskujący niskie dochody per capita (poniżej 2000 zł).

Krytycznie o Kościele, poza osobami niezaangażowanymi religijnie, częściej niż przeciętnie wypowiadali się potencjalni wyborcy Lewicy, Koalicji Obywatelskiej, Polski 2050 i Konfederacji WiN oraz respondenci identyfikujący się z lewicą.

Negatywnie działalność Kościoła ocenili też najmłodsi respondenci (18-24 lata) i mający od 35 do 44 lat, uczniowie i studenci, mieszkańcy miast co najmniej 20-tysięcznych, zwłaszcza największych aglomeracji, respondenci najlepiej wykształceni, kadra kierownicza i specjaliści, pracownicy administracyjno-biurowi, pracownicy usług, robotnicy niewykwalifikowani, pracujący w spółkach właścicieli prywatnych i państwa lub w sektorze prywatnym, ankietowani uzyskujący wysokie dochody per capita (od 3000 zł), a także niezadowoleni z własnej sytuacji materialnej.

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono w dniach od 6 do 16 marca 2023 roku na reprezentatywnej imiennej próbie na próbie liczącej 993 pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL.

Dołącz do dyskusji: Więcej Polaków chwali Kościół katolicki. Najbardziej seniorzy, mało zarabiający i wyborcy PiS

26 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ministrant
Czyli największa ciemnota popiera KK choćby nie wiem co robił. Klasyk.
odpowiedź
User
Pitbull
Czyli największa ciemnota popiera KK choćby nie wiem co robił. Klasyk.

Jakim chamem trzeba być, by innych nazywać ciemnotą?
odpowiedź
User
Doomguy
Następuje WZROST osób pozytywnie oceniających Kościół i SPADEK osób negatywnie oceniających. Zatem niedługo ponad połowa będzie oceniała Kościół pozytywnie.

Jakieś pytania? Nie ma? To dobrze.
odpowiedź