SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

W niedziele wolne od handlu Polacy częściej spędzają czas z bliskimi

Jedna piąta Polaków twierdzi, że zakaz handlu w niedziele zmienił u nich sposób spędzania wolnego czasu - ci, którzy odwiedzali galerie handlowe teraz częściej spędzają ten dzień z bliskimi. Większość ankietowanych robi zakupy wcześniej, a tylko nieliczni szukają otwartych sklepów - wynika z badania zrealizowanego przez Havas Media Group-Inteligence Team.

Ograniczenie niedzielę obowiązuje w Polsce od 1 marca tego roku. Handlować można obecnie w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca, jednak będzie to stopniowo ograniczane do wszystkich niedziel. Przepisy zawierają jednak szereg odstępstw - sprzedawać w niedzielę wolno w placówkach pocztowych, sklepach na terenie dworców, stacjach paliw, sklepach z prasą, z wyrobami tytoniowymi. Handlować można także kwiatami, pieczywem i wyrobami cukierniczymi.

Z najnowszego badania Havas Media Group-Inteligence Team wynika, że około 20 proc. badanych wskazuje, że zakaz handlu w niedziele zmienił zasadniczo ich sposób spędzania czasu. Wcześniej osoby te często spędzały niedziele na zakupach w centrach handlowych (ponad 30proc. badanych, w porównaniu do około 15 proc. w całej próbie) i był to najpopularniejszy sposób spędzania wolnego czasu w tej grupie.

Obecnie niedziele niehandlowe to dzień, który Polacy spędzają coraz częściej z rodziną. W zależności od pogody - oglądając telewizję lub spędzając ten czas na świeżym powietrzu.

Pierwsza niedziela objęta zakazem handlu była jednym z pierwszych cieplejszych dni tego roku – tego dnia wiele osób spędziło czas na świeżym powietrzu. W drugą niedzielę nastąpiło załamanie pogody – ten dzień większość badanych spędziła przed telewizorem (co istotne – częściej przed telewizorem, niż z rodziną). Kolejne niedziele, w których przeprowadzono badanie to powrót słonecznej pogody, która odciągnęła ludzi od telewizorów i skłoniła do spędzenia czasu na świeżym powietrzu.

Z badań wynika, że polscy konsumenci powoli przyzwyczają się do tego, że w niektóre niedziele większość sklepów jest nieczynnych. Większość z nich stara się zrobić zakupy wcześniej, tylko około 10 proc. próbuje znaleźć jakikolwiek otwarty w niedzielę sklep.


Osoby, które zadeklarowały, że wprowadzenie zakazu handlu w niedziele znacząco zmieniło ich sposób funkcjonowania, w pierwszych tygodniach zakazu deklarowały częstsze robienie zakupów przez internet. W ostatniej fali badania odsetek ten spadł i obecnie znajduje się na poziomie zbliżonym do populacji. Wciąż jednak osoby z tej grupy są gorzej przygotowane do niehandlowych niedziel – znacząco częściej niż ogół badanych poszukują sklepów otwartych w niedziele lub przekładają zakupy na kolejny tydzień.Ocena zakazu handlu podzieliła Polaków. Niemal taki sam odsetek badanych chciałby zniesienia handlu, co jego utrzymania. Również niewielkie różnice występują jeśli chodzi o ocenę zakazu handlu – nieznacznie większy odsetek osób ocenia jego wprowadzenie pozytywnie.
 

Solidarność chce dalszych modyfikacji w ograniczeniu niedzielnego handlu

Tymczasem związkowcy z Solidarności chcą modyfikacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę. Obowiązujące od  trzech miesięcy przepisy miałyby zostać rozszerzone o handel internetowy. Zmiany dotyczyć mają także definicji placówek pocztowych oraz godzin prac sklepów.

Badanie zostało przeprowadzone w 5 falach. Pierwszą z nich zrealizowano tydzień przed wprowadzeniem zakazu handlu, dwie kolejne: po pierwszej i drugiej niedzieli objętej zakazem handlu. Czwartą i piątą falę zrealizowano 23 kwietnia br. i 20 czerwca br. CAWI, n=800, próba reprezentatywna dla internautów.

Dołącz do dyskusji: W niedziele wolne od handlu Polacy częściej spędzają czas z bliskimi

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
metro
W tygodniu wracamy do domu ok. godz. 19-20. W soboty pracujemy do 16-17. Kiedy, gdy wejdzie całkowity zakaz handlu w niedzielę, mamy iść na zakupy poza spożywcze?! Czy ktoś pomyślał o ludziach pracujących nie w handlu wielkopowierzchniowym? Czy wyście totalnie poupadali na łby w tym kraju?
odpowiedź
User
Swordfish
Rób zakupy w sobotę od 17:00. Sklepy spokojnie są otwarte do 21:00, niektóre nawet do 22:00. W niedzielę jedź na zakupy do Niemiec ;-)
odpowiedź