SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Od poniedziałku zmiana nadawania naziemnej telewizji w sześciu województwach

Od poniedziałku trzeci etap zmian nadawania bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce - przypomina Media-Cyfryzacja KPRM. Zmiana dotyczyć będzie województw: łódzkiego, świętokrzyskiego, śląskiego, opolskiego, małopolskiego i podkarpackiego - dodano.

fot. Shutterstock.comArticle

"Już w poniedziałek 23 maja nastąpi trzeci etap zmian nadawania bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce DVB-T2/HEVC. Zmiana będzie dotyczyć województw: łódzkiego, świętokrzyskiego, śląskiego, opolskiego, małopolskiego i podkarpackiego" - podało w komunikacie Media-Cyfryzacja KPRM.

Zmienia się częstotliwości nadawania multipleksów MUX-1, MUX-2 i MUX-4

Jak przypomniano, w ramach przełączenia sygnału na DVB-T2/HEVC, zmienią się częstotliwości nadawania multipleksów: MUX-1, MUX-2 i MUX-4, które zostaną przełączone do standardu DVB-T2/HEVC.

"W praktyce oznacza to lepszą jakość dźwięku i obrazu - wszystkie kanały będą nadawane w jakości Full HD. Multipleks MUX-3 tymczasowo nie zmienia standardu nadawania" - wskazano.

Związek Cyfrowa Polska przypomina z kolei telewidzom o sprawdzeniu, czy ich odbiorniki telewizyjne są dostosowane do nowego standardu sygnału.

"Zmiany w nadawaniu naziemnej telewizji cyfrowej odbywają się stopniowo od końca marca i potrwają do końca czerwca" - podał Związek Cyfrowa Polska. Jak dodał, obecnie w zasięgu DVB-T2/HEVC są mieszkańcy województw: dolnośląskiego, lubuskiego, kujawsko-pomorskiego, niemal całego pomorskiego, wielkopolskiego oraz północno-zachodniej części mazowieckiego.

"Od 23 maja obszar ten znacznie powiększ się i nowy standard dotrze do wszystkich telewidzów mieszkających na terenie województw śląskiego, małopolskiego, łódzkiego i opolskiego. W całości nowym sygnałem zostanie pokryta także Wielkopolska (dołączy np. Kalisz), a także kolejne miejscowości na Mazowszu (chodzi o obszar Radomia i okolic)" - podano.

Jak wskazał prezes Cyfrowej Polski Michał Kanownik, "będzie to największe obszarowo przyłączenie nowego standardu nadawania na terenie Polski".

Dla tych, którzy będą musieli wymienić odbiornik, Cyfrowa Polska przypomina o rządowym dofinansowaniu do zakupu dekodera lub telewizora. Jeśli zdecydujemy się na kupno nowego odbiornika telewizyjnego możemy otrzymać bon o wartości 250 zł.

Eksperci odsyłają na stronę www.gov.pl/CyfrowaTV, gdzie można złożyć wniosek online o przyznanie takiego rządowego dofinansowania. Można to również uczynić za pośrednictwem placówek Poczty Polskiej.

Związek Cyfrowa Polska przekazał, że kolejne i ostatnie już przyłączenie do DVB-T2/HEVC planowane jest 27 czerwca. Obejmie ono resztę miejscowości z województwa mazowieckiego, w tym Warszawę, podlaskie, warmińsko-mazurskie oraz lubelskie. Tym samym cały obszar kraju będzie już objęty nowym standardem nadawania naziemnej telewizji cyfrowej.

Dlaczego konieczna jest wymiana sprzętu?

Zmiana standardu naziemnej telewizji cyfrowej objęła już województwa: dolnośląskie, lubuskie, zachodniopomorskie, pomorskie, kujawsko-pomorskie, większość powiatów w wielkopolskim, północno-zachodnią część mazowieckiego. W poniedziałek do tych regionów dołączają: małopolskie, śląskie, opolskie, łódzkie świętokrzyskie, podkarpackie, południowa część mazowieckiego i południowo-wschodnia wielkopolskiego.

Zmiana standardu na DVB-T2/HEVC jest związana z przekazaniem części pasma zajmowanego przez naziemną telewizję operatorom telekomunikacyjnym, którzy będą mogli rozwijać sieć 5G. Zmiana standardu obejmuje: MUX-1 (TVP ABC, Eska TV, Polo TV, Stopklatka, Antena HD, TV Trwam, Fokus TV), MUX-2 (TVN, TVN7, Polsat, Super Polsat, TV4, TV6, TV Puls, Puls 2) i MUX-4 (Wydarzenia24). Wszystkie kanały z tych multipleksów są nadawane teraz w wysokiej rozdzielczości (HD). W starym standardzie są natomiast nadawane MUX-3 (TVP1 HD, TVP2 HD, TVP Info HD, TVP Sport HD, TVP3, TVP Historia i Sprawdzam TV) oraz MUX-8 (TVP Kultura HD, TVP Kobieta, Metro, Zoom TV, Nowa TV i WP). Osoby, które posiadają stare sprzęty, stracą więc dostęp do m.in. TVN, Polsatu, TV Puls czy TV Trwam, jeśli ich nie wymienią.

Co daje DVB-T2/HEVC

DVB-T2/HEVC pozwala na emisję większej liczby kanałów telewizyjnych i poprawę jakości ich obrazu. W województwach, gdzie doszło do zmiany, wszystkie stacje w nowym standardzie są nadawane w jakości HD (wysokiej rozdzielczości). Jesienią Telewizja Polska planuje uruchomić nowe kanały tematyczne. Będą to prawdopodobnie TVP Nauka, TVP 4K i TVP Muzyka.

Niedawno informowaliśmy, że zaraz po zmianie standardu naziemnej telewizji cyfrowej w województwach lubuskim i dolnośląskim MUX-1 zmniejszył tam zasięg o 28,3 proc., a MUX-2 o 33,9 proc. Zasięgi kanałów z MUX-3 i MUX-8 (TVP Kultura HD, TVP Kobieta, Metro, Zoom TV, Nowa TV i WP), który na razie nie przechodzi na DVB-T2/HEVC wzrosły o 0,5 proc.

Związek Cyfrowa Polska reprezentuje sektor cyfrowy i nowych technologii.

Dołącz do dyskusji: Od poniedziałku zmiana nadawania naziemnej telewizji w sześciu województwach

16 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
widz
O której godzinie ta zmiana? Północ? W środku filmu nastąpi przerwa w odbiorze? Czy ok. 3-4 rano, kiedy lecs wróżki?
odpowiedź
User
Rafał
O której godzinie ta zmiana? Północ? W środku filmu nastąpi przerwa w odbiorze? Czy ok. 3-4 rano, kiedy lecs wróżki?

Zmiana nastąpi w nocy z niedzieli na poniedziałek. Już krótko po północy mogą być zakłócenia ale lepiej ustawiać wszystko od nowa dopiero po 6 rano.
odpowiedź
User
Mordo Siuris
Na Podkarpaciu Jacek ma najwięcej patoodbiorców.
odpowiedź